ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ В СТАРИЯ НЕСЕБЪР



Старият град на Несебър е буквално културно съкровище, обвито в крепостни стени, а единствената връзка с него е един тесен провлак, по средата с мелница. Малцина знаят, чя е построена само като туристическа атракция, а истинската мелница, която е действала едно време, сега е вградена в хотел, намиращ се в началото на новата част на града.

Няма как историята на този велик град, който е носил името Месамбрия и дори е сякъл собствени монети през 440 г. пр.н.е., да бъде предадена в един разказ, статия или пост. Трябва задължително да се посети. За това съм подготвил 17 забележителности с кратка информация. Накрая на статията може да намерите и карта с точното местоположение на всичките по номера, както съм ги номерирал в статията.

Първото нещо, което ще ви прави силно впечатление още на входа са крепостните стени.

1. Крепостни стени
12. Археологически музей

Веднага след тях се намира и археологическият музей. Той е част от движението „100-те национални туристически обекта“. Повече за музея може да прочетете тук.

2
3. Църква Свети Стефан също е част от движението.

Построена 11-13 век типично във византийски стил. Църквата е изградена от камъни и тухли. Вътре може да намерите над 1000 фигури, изобразени в над 200 композиции. През 18 век на изотчната стена на църквата е нарисувана сцената „Страшния съд“.3Градчето изобилства на култура и забележителности. Има множество музеи, а църквите са над 13.

4. Църква „Св. Йоан Алитургетос“
45.Църква „Христос Пантократор“

Кръстокуполна църква с три олтарни ниши, притвор и камбанария над притвора. Общата й дължина е 16 м, а ширината 6,7 м. Куполът стъпва на четири колони. Апсидите са кръгли отвътре и петостенни отвън. Фасадите са разчленени чрез богато украсени слепи арки. Църквата се датира в първата половина на 16 век.

56.Църква „Св.Йоан Кръстител“

Кръстокуполна църква с три олтарни ниши. Общата й дължина е 12 м, а ширината – 10 м. Конструкцията на църквата се състои от два цилиндрични свода, които се пресичат в средата, където се издига куполът. Стро­ена е от речен и ломен камък. Фасадите й вероятно са били гладко измазани. Църквата се датира в 10 век.

67. Църква „Св.Спас“

Еднокорабна едноапсидна църква с двускатен покрив. Построена е и стенописана през 1609 г. Източната фасада е била наполовина вкопана в земята. Църквата е посветена на възнесението на Исус Христос. Изключи­телно ценни са запазените стенописи, пресъздаващи епизоди от живота на Христос и Богородица. В пода на църквата дълги години се е съхранявала надгробната плоча на византийската принцеса Матаиса Кантакузина.

78. Ранновизантийски терми

Термите (Баните) в Несебър са построени през VI в. по време на управлението на византийския император Юстиниан I Велики (527 – 565 г.). Проучена е около 2/3 от площа им – пет топли помещения, две от които с полукръгли басейни, централна зала и коридор. Останалата част от сградата остава под съседните улици и къщи.

Стените на Термите са изградени в opus mixtum (редуване на каменни редове с тухлени пояси) и са били облицовани с мрамор. На места са запазени до 3 м височина. Топлите помещения имат висящ под и хипокауст. Най-импозантна е централната зала, където четири масивни мраморни колони с коринтски капители са поддържали кръстат свод или купол. Подът й е бил покрит с мраморна настилка.

Термите се снабдявали с вода чрез водопровод, влизащ от западната страна на сградата. През периода V – VI в. е изградена сложна подземна водопроводна система, която обхващала целия град.

Термите са функционирали до края на VIII в. През този период са правени и поправки – в коридора е изградена тухлена стена, която го стеснява. В началото на IX в. Термите са преустроени и започват да се използват за жилищни и стопански нужди. В централната зала са построени пещи за добив на вар, в които като суровина се ползват мраморните плочи от настилката и облицовката.

Византийските хронисти Теофан Изповедник и патриарх Никифор отбелязват, че тук през 680 г. е правел бани и се е лекувал византийският император Константин IV Погонат.

Термите са открити при разкопки в периода 1973 -1975 г. и 1998 – 2001 г. Сградата е частично реставрирана и консервирана.

89. Църква „Св. Архангели Гавраил и Михаил“

Еднокорабна църква с притвор, триделно олтарно пространство, купол и камбанария. Общата й дължина е 14 метра, а ширината й е 5,2 метра. В притвора има два входа – северен и южен. Фасадите са разчленени с помощта на слепи арки от камък и тухли. Църквата е построена през 13 век.

910.Църква „Св.Параскева“

Еднокорабна църква с характерен притвор, една абсида и две олтарни ниши. Първоначалната покривна конструкция днес вече не е запазена, но може да се допусне, че църквата е била с купол, носен от барабан. Днешният двускатен покрив е значително по-късен. Зад предверието първоначално се е издигала камбанария. Църквата е изградена чрез познатото редуване на каменни квадри и тухлени редове. Украсата на фасадите е изпълнена в т.нар. керамопластичен стил. Църквата е построена през 13век и е използвана до края на 19 век.

1011. Църква „Св.София“ (старата митрополия)

Трикорабна базилика с обща дължина 19 м и ширина 13 м. Две редици от по пет стълба, разчленяват вътрешното пространство на три кораба. Средният кораб (широк 9.30 м) завършва с голяма апсида, която е кръгла отвътре и тристенна отвън. Църквата е изградена в края на 5 или началото на 6 век. И има поне два строителни периода. Получава сегашния си облик в началото на 9 век. Църквата е част от комплекс-резиденция на несебърския митро­полит.

1112. Църква „Св. Димитър“1213. Църква „Свети Тeодор“

Изградена е през 13 век. Малка еднокорабна църква с притвор и една апсида. Дълга е 8.7м широка 4.15м. Фасадите са разчленени с помоща на слепи арки от обработени камъни и тухли.

1314. Базилика „Св.Богородица Елеуса“1415. Църква „Св. Дева Богородица“1516. Етнографски музей1617. Амфитеатър17Като човек, чийто корени имат общо със стария град, въпреки че никога не съм живял там, мястото ми е доста сантиментално и както сами се сещате, съм го обикалял стотици пъти. Голямата изненада за мен дойде, когато попаднах на туристическа карта с всичките обекти на полуострова и се оказа, че половината дори не съм ги виждал. И как да ги видя, като до сега винаги се движех по комерсиалната част, претъпката от магазинчета и огромен човекопоток. Тази година съчетахме разходката до Несебър с друго пътуване през Май и определено мога да кажа, че това е може би едно от най-подходящото време за посещение на стария град. Хора няма! Магазинчетата половината и повече от тях не работят, а другата част точно се събуждат. Усещането няма нищо общо с това да се посети през летния сезон.

Вдъхновен от цялостната разходката и новите забележителности, които видях реших да споделя тези места с вас. Места, които винаги са били на метри от мен, но са останали някак незабелязани. Взех решение да направя карта, ако случайно решите да се разходите и да се запознаете с историята на Месамбрия. Картата е направена точно в един лист размер А4, като умишлено е създадена в 2 части, за да може да я прегънете на 2 за по-голямо удобство.map old town Nesebar


Какво четем:

🔴 История на спортният звяр "Булгаралпин"

🔴 Уникален за страната кибернож влиза в експлоатация от 15 април в "Св. Георги"

🔴 Смолянските езера лекуват с уникална йонизация

Източник: sunrisinglife



Коментари



горе