Хиляди дипломи от СУ - невалидни, на професор не му се подписвало



Хиляди дипломи за висше образование, издадени от Софийския университет през 2009 г., се оказват невалидни. Бившите вече студенти разбират за това, едва когато им се наложи да легализират документите си, за да се реализират в чужбина.

Да получиш диплома от най-стария университет у нас, оказва се, че не означава, че си завършил по правилата. Мария разбира това, когато ѝ се налага да замине да работи във Виена.

„Наложи се да си преведа и легализирам дипломата. Обадиха ми се от фирмата, която беше ангажирана, и ми казаха, че от Министерството на образованието не са приели дипломата и че тя е невалидна”, разказва Мария Бояджиева.

Причината - в документа няма задължителният по закон подпис от ректора на Алма Матер. Вместо него ѝ е поставен печат с името на тогавашния ректор - проф. Иван Илчев. Проблем, с който често се сблъскват агенциите за легализация на документи. 

„Самият печат беше като сканиран подпис. Малко се позачудихме дали няма да има проблем и наистина, когато нашият куриер отнесе документите в министерството за поставяне на апостил, ги върнаха”, разказва Татяна Танчева от фирма за легализация.  

„Беше шок. Но ме успокоиха, че проблемът вече им е известен и са отъпкали пътеките за неговото решение”, обясни Мария Бояджиева.

Проф. Иван Илчев
Проф. Иван Илчев Източник: БГНЕС (архив)

Оказва се, че Мария трябва да издири лично проф. Илчев, за да получи истински, собственоръчно поставен подпис. Процедура, през която трябва да премине всеки друг студент, завършил Софийския университет през 2009 г. и решил да замине в чужбина.

„Диплома, копие от дипломата и уверение на английски - това са 4-ри подписа. За една година трябваше да се положат 24 000 подписа.

Аз съм имал такива случаи, в които се връщаш и колкото и смешно да звучи, не те боли от копане на нивата, а те боли от полагане на подписи”, оправдава се проф. Иван Илчев.

Така професорът решава да изработи шаблон с подписа си и да го връчи на съветниците си, които да „подписват” дипломите вместо него.

„Нали знаете, че движеща сила в човешкия живот е мързелът. И тъй като съм преподавал една година в Япония, там японците се разхождат с печати с подписите си. И аз си направих печат”, заяви проф. Иван Илчев.


Какво четем:

🔴 Четвъртокласник намери портфейл в училище и го върна

🔴 Крепостта Трапезица във Велико Търновоотново приема туристи

🔴 Деца от социален дом намериха 382 лева и ги върнаха (видео)

Източник: Вести



Коментари



горе