Кои са любимите ни дестинации в България



Празниците наближават и ваканционното настроение ни съпътства всеки един ден. Ако не можем да се концентрираме в работата или децата постоянно ни нервират, това е знак - време е за почивка. Сега е времето, когато сме най-често привлечени от поривите на морето или прохладата на планината. Независимо дали става въпрос за 2-3 дневни уикенд пътешествия или ваканция от седмица-две, не е никак изненадващо, че българите най-вече избират български дестинации да пътуват.

Истинските причини са няколко. България е прекрасна и богата на култура. Природата е съчетание от високи планини, море, езера, реки, пещери и низини – особености, които са характерни за малко страни. Много от обектите са под закрила на ЮНЕСКО, което дава повод за допълнителна гордост и внимание към тях.

Позитивната новина е, че все повече хотелиери и добродетелни българи се ориентират към т.нар. селски туризъм с цел опазване и съхраняване на бита, културата, ястията и традициите ни. За щастие, с нашата многовековна история, не е трудно да се намери "материал" за любопитния турист. Похвално е, че българинът се интересува от всичко това и не се страхува да се върне назад във времето.

Друга причина, поради която е по-добре да пътешестваме из България, е фактът, че цените са достъпни и реални. Също, знанието на чужд език не бива да се пренебрегва, ако решим да пътуваме в чужбина. У нас липсата му не е причина за притеснение, защото можем да спрем всекиго за помощ или указания. Така че, нямаме нужда от разговорник в стремежа си да произнесем това, което искаме да знаем.

Позитивност е и компактността на страната ни, което означава, че всяка една нейна точка е лесно достижима и не е необходимо да губим така ценните часове и дни по летища или международни магистрали.

Затова, не се колебайте, а преоткрийте България. Нашата страна има с какво да ни изненада и какво да ни предложи, независимо дали желанието ни е да си починем на морето или активно да се запознаем с културните селища и паметници.

Ето и някои от най-предпочитаните дестинации:

Лещен и Ковачевица

Това са селца, които са сгушени в Западните Родопи на около 1000 м. надморска височина и гарантират изцяло връщане в миналото. Старинните къщи, калдъръмените улички, кристалният чист въздух ще ни дадат усещане, сякаш сме попаднали във филм от миналото.

Рибарица

Намира се в Тетевенската планина в подножието на връх Вежен и е на 12 км от град Тетевен. Малките спретнати къщи ще ни очароват, а разходка из природния резерват "Царичина" изцяло ще ни зареди.

Паничище

Селото е разположено на около 80 км от София в полите на Рила и разполага с много хижи и почивни бази. Ако решим да се насладим на природните красоти наоколо, Паничище е начална точка на различни пешеходни маршрути до Рилските езера, Сухото езеро и някои хижи в околността.

Котел и Жеравна

Намират се в близост до Сливен и се славят с възрожденските си къщи-музеи. В Жеравна си заслужава да се посетят къщите на Йордан Йовков и Сава Филаретов, които са истински шедьоври със своите изящни дърворезби. Край Котел се намират пещерите Ледника и Луцифер, както и множество екопътеки, които ще разкрият красотите на Котленския балкан.

Чифлик

Селцето се намира на 15 км от Троян в Троянския балкан и има около 350 души постоянно население. Река Бели Осъм го разделя на две, като му предава специфична красота и чар. Прохладният въздух и прекрасната природа го правят любима дестинация.

Вонеща вода

Село Вонеща вода се намира на около 30 км южно от Велико Търново. И независимо, че името му е доста отблъскващо (произлизащо от специфичната миризма на извора), превъзходната планинска природа и естественият минерален извор ще пленят всеки един негов посетител. Построеният балнеолечебен център привлича хора от всички краища на страната. Това е родното място на революционера Филип Тотю, чиято къща е обособена като музей от 1975 г.

Чипровци

Чипровци се намира в западна България в област Монтана, почти до границата със Сърбия и  възниква още през тракийско време. Много са нещата, които биха пробудили интерес у посетителите му – Чипровският водопад, който може да се достигне по екопътека, минаваща през живописната природа, Чипровският манастир, историческият музей и разкопките на католическата катедрала. Но Чипровци сякаш е по-известен с килимите си, които го прославят в цял свят. Основните им цветове са жълт, кафяв, червен, син и зелен.

Крушуна

Крушуна се намира на 34 км от Ловеч на границата между Стара планина и Дунавската равнина. Крушунските водопади са забележителност, която би трябвало да се види от млади и стари. В природната местност "Маарата" сякаш времето спира, а тишината и спокойствието завладяват околността.

Белчински бани

Селото е известно още като Белчин бани и се намира в планинския район, близо до Самоков. Наличието на прекрасна природа и минерални извори правят Белчин бани важен здравен и балнеоложки център. Тук посетителите ще имат възможност да се насладят на лечебните въздействия на водата и приятната атмосфера на Рила планина и долината на река Палакария.

Крапец

Крапец е малко рибарско селище, което се намира на няколко километра от румънската граница. За него казват, че е "последното спокойно кътче на българското Черно море". Това е перфектното място за почивка, ако търсим тишина, спокойствие, безлюдие и девствени плажове.

Независимо къде ще прекараме лятната си ваканция или почивните дни, най-важното е да се радваме на компанията на хората, с които ще ги споделим, да се отпуснем, да забравим ежедневието и да се отдадем на безгрижието, да разговаряме повече с партньора си и да играем истински с децата си.

Защото приятните  преживявания, миговете запечатени от фотоапаратите и смехът с най-обичаните от нас хора, ще ни топлят през цялата година.


Какво четем:

🔴 Чудо невиждано! Рекорд! Станислав от Благоевград улови 23-килограмов шаран в "бистраците" край "Струмско"

🔴 Русенец грабна бронза от Европейското по вдигане на тежести

🔴 Ценете хората до вас! На никого не му е обещано,че ще е жив и утре!

Източник: edna



Коментари



горе