Лъжат ни, че ядем български храни с одобрението на БАБХ



Храни с чуждестранен произход се представят пред потребителите като родно производство или произведени по традиционна българска рецепта. Това е изписано на етикетите им в заблуда на консуматорите, а от становищата на Българската агенция по безопасност на храните става ясно, че законът е спазен и нарушение няма.

Заблуждаващата информация на етикетите на храните е практика у нас, но конкретните сигнали са за фасул от Полша и Киргизстан, продаван като „Смилянка“ и „Добруджански“, както и за произведен в Гърция кашкавал, на който пише, че е по „традиционна българска рецепта“.

Български кашкавал от Гърция

Този етикет ни кара да мислим, че кашкавалът е български

На лицевия етикет на опаковката пише, че е произведен от пастьоризирано краве мляко „по традиционна българска рецепта“. На етикета от задната страна обаче е изписано на английски език, че кашкавалът е произведен и пакетиран в Гърция. Така българският потребител е подведен и остава с впечатление, че си купува традиционен български продукт.

Български кашкавал от Гърция

Отзад обаче пише, че е произведен в Гърция

Сигнал за гръцкия кашкавал по българска рецепта е подаден в БАБХ от Георги Събев. От агенцията обаче му отговарят, че нищо не забранява на фирмата производител да си пише на етикета, каквото си пожелае: „Кашкавалът не е регистриран като „защитено наименование за произход“, „защитено географско указание“ и „храна с традиционно специфичен характер“ в регистрите, посочени в Наредба № 6 от 05.05.2011 г. за специфичните изисквания при осъществяване на официалния контрол върху употребата на защитени географски означения и храни с традиционно специфичен характер, чл. 2, ал. 1. Не е маркиран със символите, указани в Приложение Х и не нарушава изискванията на Регламент (ЕС) № 668/2014″.

БАБХ сигнал фасул

При проверката на боба БАБХ отново не открива нарушения


Преди време препакетираща фирма пусна в продажба боб от Китай под етикета „Смилянски“. Сега у нас се продават други чуждестранни видове фасул, представяни пред българския потребител с подвеждащи имена като „Добруджанка“ и „Смилянка“. Добруджанският боб е традиционен за България, като има няколко регистрирани сорта „Добруджански“. Смилянският фасул пък е прочут далеч извън пределите на родопското село Смилян, където се отглежда от векове. Бобът „Добруджанка“, пакетиран от фирма в с. Равно поле обаче е с произход Киргизстан, а фасулът „Смилянка“ на същото дружество е от Полша.

За двата вида боб Георги Събев също е подал сигнал до БАБХ. Българската агенция по безопасност на храните обаче и в този случай не открива нарушения. В отговора си директорът на БАБХ – София д-р Пенчо Каменов подробно изрежда сертификатите за качество и технологичната документация, с които разполага пакетиращата фирма, както и че тя е представила свидетелство за търговска марка от Патентното ведомство, което й дава право до 2024 г. да пакетира и продава чужди видове боб с български наименования. „В хода на проверката не са констатирани нарушения“, категоричен е д-р Каменов.

Комисията за защита на потребителите също не взима становище по казусите, тъй като на сайта й пише, че при жалба в сектор „Храни“ сигналите трябва да се подават директно до БАБХ.


Какво четем:

🔴 Владинова взе четири медала от Марбея (видео)

🔴 Защо обичам да пътувам в България?

🔴 Европеецът богатее, а българинът? Скъпи храни – евтини дрехи!

Източник: Agronovinite



Коментари



горе