Терорът е безсилен пред подземните дворци на Петербург



След чудовищния акт, отнел невинни души и потопил в хаос и скръб Санкт Петербург, нека си припомним блясъка на неговото метро. Неслучайно то се смята за едно от най-красивите в света.

Терорът няма да победи ценностите на свободата и творческия устрем на човечеството. Насилието само ще ни накара да ги преосмислим. В памет на загиналите. 

Още в края на XIX век в Петербург - столицата на Руската империя, се обсъждат различни планове за изграждане на метро. По онова време в града още няма електрически трамваи.

На 15 ноември 1955 г. е тържественото откриване на метрополитена.

Петербургското метро e на една от най-големите дълбочини в света - до 121 метра, а линиите минават на места под нивото на река Нева. То се нарежда сред най-натоварените метросистеми. Ежедневно повече от два милиона и половина души използват метрото, като пътуват между 67 станции по 113-километровата му линия.

Всяка една станция е истинско произведение на изкуството, някои от се сочат като образци на Сталинската архитектура. Неслучайно през 1955 г., когато метрото било открито, в "Ню Йорк Таймс" те били наречени "поредица от подземни дворци на XX век".

Станция "Автово" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Автово" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Автово" (Снимка: Shutterstock)

Първата станция се нарича "Автово", и именно от нея тръгнал първият влак на петербургското метро в посока към станция "Площадь Восстания". "Автово" е първата станция без ескалатор. Таванът на станцията крепят 46 колони, 16 от които са облицовани със стъкло, а останалите с мрамор.

Метростанция "Автово" е една от най-пищно декорираните станции в света. В нея можете да видите мозайка на Воронецки и Соколов, посветена на обсадата на Ленинград през Втората световна война.

Станция "Звенигородская" (Снимка: Shutterstock)

Снимка: Shutterstock

Станция "Пушкинская" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Пушкинская" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Пушкинская" е изцяло е посветена на Александър Сергеевич Пушкин - над ескалатора е разположен барелеф на поета, а в подземния коридор е поставен паметник, на който гражданите на Петербург редовно слагат цветя.

Зад паметника се намира пано, изобразяващо парка в Царское село. Благодарение на композицията от арки, се създава впечатление, че зад паметника се намира истинския парк. Станцията е много изящна по своята архитектура: в нишите на колоните са монтирани осветителни тела с кристални чаши, а стените са украсени със сложни вентилационни решетки.

Станция "Площадь Восстания" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Гражданский Проспект" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Достоевская" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Нарвская" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Маяковская" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Спортивная" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Комендантский проспект" (Снимка: Shutterstock)

Станция "Адмиралтейская" (Снимка: Shutterstock)  


Какво четем:

🔴 Интервю с модния дизайнер Антоанета Балабанова

🔴 Новото ни златно момиче! Невяна Владинова спечели четири медала от Марбея

🔴 Христо Ботев бил влюбен в майката на Сава Огнянов, а пък Сава

Източник: Дир.БГ



Коментари



горе