Лидия Мишева – вдъхновение за младите българи



Скъпи читатели, имаме удоволствието да ви представим Лидия Мишева – млада, красива и успешна българка – прекрасен пример за това как човек може да покорява върхове и да сбъдва собствените си мечти с много труд и любов.

Лидия Мишева е на 30 години, родом от гр. София. Понастоящем е мениджър издателска дейност в издателство и верига книжарници „Арт Плюс”. Една от нейните най-силни страсти е творческият процес по създаването на детска и художествена литература за родния пазар. Успоредно с това е управител и съдружник в издателствата „Питагор” и „Джоджо”, които са в сферата на образованието. Съавтор е на учебник по български език за пети клас. Обича българската музика и е мениджър на талантливата изпълнителка Невена Цонева. Определя това свое занимание не като работа, а като удоволствие заради удовлетворението от приноса, който дава със своето участие към българската стойностна музика. Заедно с Невена са автори на текста на песента „Без имена”. Лидия не скрива трудностите, които е срещнала и продължава да среща по пътя си. Разказва ни каква е формулата за успех през нейните очи, за избора ѝ да остане в родината и да се развива тук, както и за най-големия енергиен източник, който я зарежда – природата на България.

Как успявате да жонглирате с всички ангажименти, които имате? Какво е да си отговорен за толкова проекти?

На първо място човек трябва да обича това, с което се занимава. Разбира се, необходима е правилна организация на времето, с което разполага, също и задълбочени познания в областта, в която се подвизава. Много гъвкавост, добри екипи и опит.

Не крия, че понякога 24 часа в денонощие не ми стигат. Може би съм от хората, които се причисляват към работохолиците. Адреналинът в работата ми е голяма магия, държи ме будна и жива, често ежедневието ми прилича на влюбването – обсебен си, но ти е приятно и не искаш да спреш. Затова много допринасят колегите, с които работя – доказани професионалисти и чудесни хора.

Разкажете ни с какво се занимавахте преди десет години.

Преди около десет години тъкмо започвах работа като секретарка в издателство „Архимед”, при сем. Паскалеви – известни специалисти по математика. Колеги, които винаги дълбоко ще уважавам като професионалисти и като хора. Там започнах да се развивам и научих много.

Как се виждате след 10 години?

Виждам се заобиколена от книги, близките си и приятелите. Тук, в България.

Кои са последните новини от издателство „Арт Плюс”?

С моите чудесни колеги от „Арт Плюс” последно работихме над „Под небето на Италия“ на Ники Пелегрино, „Измамата Бош“ на Алекс Конър, а от детските заглавия – „Тих бял Дунав” на Иван Вазов. Работя с прекрасен екип.

С коя книга от „Арт Плюс” се гордеете най-много и препоръчвате на читателите?

Това е все едно да избереш само едно от децата си. Гордея се с всяка книга, зад която стоя. Всеки читател би могъл да намери книги по вкуса си в нашата верига книжарници.

Как мислите, че може да се привлече интересът на децата към книгите и учебниците?

Трудно е да се задържи вниманието на децата. Много е важно как са поднесени текстовете. С много грижа и внимание създаваме илюстрациите. Съобразяваме съдържанието с възрастта и се стремим продуктът да бъде интересен и ползотворен за детето. Влагаме много емоция, тъй като знаем, че това е важно и децата ще го усетят и оценят. Вярвам, че издателската дейност не е просто работа, тя е мисия.

Какво ви е мнението за намаляването на ДДС върху книгите, както е в много държави?

Финансовата политика по този въпрос има пряко отражение върху достъпа на хората до култура и до възможност за самообразоване. Навсякъде се постулира колко е важно да четем, но де факто държавата не стимулира това по никакъв начин. Намаленото данъчно облагане на книгите със сигурност ще увеличи потреблението. Което ще се отрази върху общото интелектуално ниво на населението. Всеки знае, че безкнижен и неграмотен народ не би могъл да върви напред.

Кои са учебниците, по които работите?

Учебните ни комплекти са за първи клас, по математика и околен свят, както и по български език за 5. клас. Всички те са одобрени както от МОН, така и от учителите. В „Питагор” съвместно с колегите от изд. „Златното пате” продължаваме работа по същите предмети, но за 2. клас, а в „Джоджо” готвим „Български език за 6. клас“.

Какви са предизвикателствата в бранша с издаването на учебниците? Какви трудности срещате?

Издаването на учебници е свързано с много трудности, предизвикани от ред обстоятелства, които са както специфични за бранша, така и свързани с несъвършенствата на бюрократичната система. За съжаление, често се сблъскваме и с нелоялна конкуренция.

Много наболял проблем в момента е начинът, по който се одобряват новите проекти на учебниците и учебните комплекти. Те се одобряват на два етапа. Допуснатите до втори етап проекти вече са минали през три държавни комисии, съставени от 13 специалисти, избрани от МОН. На втория етап същите проекти се оценяват повторно от действащи учители, което е ненужно и представлява единствено загуба на време и средства. В момента практиката е проектите за учебници да се доставят до учителите като готово книжно тяло. А производството на цветен учебник е доста скъпа технология. Като се прибавят и допълнителните разходи, свързани с процеса, обикновено за втория етап се дават повече пари, отколкото за цялата подготовка на учебника. Финансовите разходи са почти непосилни за по-малките издателства, каквито са по-голямата част от тях в бранша. Така големите фирми са облагодетелствани и се допуска нелоялна конкуренция. Положението би могло да се облекчи, ако не се държи на реални печатни книги, а се възприеме процедурата проектите да се предоставят и в електронен вариант.

Надявам се скоро да се предприемат стъпки в правилната посока. От по-малките издателства и отделните автори би следвало да се очаква не да разполагат с огромни суми, а да са експерти в своята област и да създават добри учебници.

Разкажете ни за познанството и работата ви с талантливата българска певица Невена Цонева.

Невена е прекрасен човек и изпълнител! С нея се сприятелих много бързо. Тя и нейната половинка Венелин Венков са едно прекрасно талантливо семейство, което много обичам. Около тях струи позитивизъм.

Последният проект, по който работихме, е песента „Двама” на Мария Нейкова. Който не е чул песента в изпълнение на Невена Цонева, горещо му препоръчвам да го направи. В момента тя усилено работи по завършването на своя двоен албум.

Каква е вашата рецепта за успех? Какъв е пътят и какво бихте посъветвали младите българи?

Пътят е труден и дълъг със сигурност. Точна рецепта за успех, за съжаление, няма. Той е следствие на една голяма борба. Моята – продължава.

В никакъв случай не искам да генерализирам. Мога само да изкажа своето мнение, според собствения си опит. Според мен успехът е комплекс от личностни качества, съчетани с усърден труд, подходящи обстоятелства и много желание. Може да звучи стандартно и клиширано, но истината е, че основното се състои в много работа. Човек трябва да бъде борбен и постоянен. Каквито и удари да му поднесе животът, да има куража да се изправя и да продължава напред. Да бъдеш в постоянен контакт с близките си и приятелите си, които да те подкрепят и зареждат с нови сили, е много важно, за да можеш да издържиш. За мен да учиш и да работиш едновременно е най-правилното решение и най-прекият път към успеха. Защото вярвам, че стремежът към самоусъвършенстване е ключов.

Кога според вас човек е успешен?

Когато се чувства добре в кожата си, когато се чувства добре в работата и семейството си. Когато се чувства добре в родината си. Когато усеща слънчевите лъчи и му е топло и отвън, и отвътре.

Какво ви кара да се усмихвате и да сте позитивна?

Винаги търся тази страна на монетата, която ще ме накара да се усмихна. Много е важно човек да има чувство за хумор, това също помага.

Какво обичате да правите през свободното си време?

Нещото, което често не ми достига, е да се наспивам. И когато ми се отдаде възможност, изключвам всичко и дърпам завесите. Ставам неоткриваема.

Обичам също така да пътувам. Да се докосвам до нови места, до различни култури и да усещам различна енергия за мен е истински вълнуващо и разтоварващо. Обожавам морето и усещането за свобода и простор. Но най-много обичам българската природа. Родопите – там се чувствам някак по-близо до Бог. От там винаги се връщам нов човек, по-силен и по-добър. Имаме величествена природа!

Стоял ли е пред вас изборът България или чужбина?

Разбира се, като пред всеки млад българин този въпрос е стоял и пред мен, но аз не съм се замисляла дълго. Всеки има право да търси своето място под слънцето, но моето място е в България. Тук се чувствам цяла.

За финал, какво бихте казали на нашите читатели?

Опознайте България, за да я обикнете!

Автор: Вили Методиева


Какво четем:

🔴 Интересни дестинации в България за почивка по Великден

🔴 Спряха текстовете за уседналостта - служител саботирал правосъдното министерство

🔴 Деца засадиха стотици елхички в Рила

Източник: opoznaybulgaria



Коментари



горе