Портрет на Левски изненада карловци
Васил Левски като знаменосец в четата на Панайот Хитов посреща от саниран блок на входа на Карлово от Бургас от днес. 16-метровата фигура в графичен вариант се забелязва отдалеч и спира пътуващите по Подбалканския път. Рисунката бе направена за три дни от художниците Димитър Механджийски и Васко Лалов, които правят портретите на Иван Вазов и братята му генералите Георги и Владимир Вазов в Сопот. Първите щрихи на Левски като хайдутин обаче изненадаха част от карловци. И макар и малцина, някои от тях реагираха остро заради неяснотите около поръчителя на картината.
Само "Марица" разплете интригата, свързана с портрета на Апостола върху санирания блок.
Левски като знаменосец в четата на Панайот Хитов да краси Карлово в годината на Апостола се оказа идея на общинския съветник от коалиция "Възраждане на община Карлово" Петър Ганев. Работя в Пирдоп и всеки ден минавам покрай внушителен портрет на Иван Вазов в Анево. Той бе нарисуван на санирана сграда и е много атрактивен, хубав е, привлича погледа и напомня на минаващите по Подбалканския път, че влизат в града на Вазов, сподели пред "Марица" Петър Ганев. Реших, че ще е хубаво и нашия Апостол да го има на портрет в голям ръст. Има и хубав повод - 180 години от рождението му, допълва общинският съветник.
Ганев дълго разглеждал седемте фотографии на Левски и избрал според него най-хубавата снимка на Апостола, където той е в цял ръст - снимал се е през 1867 година като знаменосец в четата на Панайот Хитов. Ганев предложил на колегите си от групата общински съветници да дарят такава рисунка на Карлово и те приели. Така общинските съветници Иван Трифонов, Иван Донев, Тодор Диклиев, Павлина Брайкова и Петър Ганев събрали общо 4000 лева и платили творбата.
Изборът на този блок не е случаен - живял съм в него и познавам хората, които са още там. Освен това към тази стена има най-добрата видимост от идващите от Бургас и от Пловдив, допълва Ганев. Той поискал писменото съгласие на всички живеещи в блока, после направил и нужните консултации в общинската администрация.
Много харесваме рисунката, гордеем се с нея, заяви пред "Марица" Венцислав Сименов, който живее в жилищния блок на ул. "Освобождение". Инициаторът поискал писменото съгласие на всички, които живеят в сградата, и го получил веднага.
Димитър Механджийски и Васко Лалов, които нарисуваха Левски, са художници, те са завършили Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив и освен членовете на Вазовата фамилия в Сопот, имат подобни картини върху две дузини жилищни блокове в страната. Димитър рисува живопис. Той е скулптор, участва със свои творби в изложби и самостоятелни експозиции. За нас бе изненада реакцията на няколко души, които бяха видели само първите щрихи и вече имаха мнение, че този образ не е на Левски, коментираха пред "Марица" Васко Лалов и Димитър Механджийски. Нарекоха ни самоуки, обвиниха ни, че действаме без разрешение. Това е абсурд. Как ще работим върху сграда, която е собственост на десетки хора, без разрешение, допълниха те.
Какво четем:
🔴 5 от най-романтичните села в България🔴 Пенсионери за 40-те лева бонус: Депутатите да поживеят с тях!
🔴 Химикал, който открива правописни грешки, донесе първо място в състезание на ученичка от ПГИ"Робер Шуман"
Източник: Марица