Подслонете мигрантите или напуснете – заяви ЕС на Унгария и Полша
Германия, Франция и до 21 други страни ще дадат ултиматум на Унгария и Полша тази година настоявайки, че те трябва да приемат тяхната квота на мигранти или да излязат от Европейския съюз.
От началото на бежанската криза Унгария е начело на бунта срещу квотите. Страната е сезирала съдилищата на ЕС и оказва натиск, чрез „културна контрареволюция“ срещу централизацията на властта в Брюксел.
Полша пренебрегна критиките на Европейската комисия и миналия месец се опита да наложи вето на преназначаването на Доналд Туск, който е бивш полски министър-председател, като председател на Европейския съвет.
И двете страни игнорират плана, въведен от ЕС през 2015 г., да приемат 160 000 бежанци, които са пристигнали в южните страни от ЕС към други държави-членки, за да облекчат въздействието на потока от мигранти.
Тази есен, в разгара на преговорите за Брекзит, останалата част от ЕС планира да постави въпроса за единството на съюза пред двете евроскептичните страни, управлявани от популистки и националистически правителства.
„Те ще трябва да направят избор: част ли са от европейската система или не?
Не можете да изнудва ЕС, единението има цена „, заяви дипломат на една от шестте държави основателки.
В рамките на седмица Европейският съд на справедливостта ще проведе изслушване относно законността на квотите за мигранти.
Очаква се решението му да подкрепи квотите, вероятно до края на годината.
„Ние сме уверени, че Европейският съд на справедливостта ще потвърди валидирането. След това Унгария и Полша трябва да се съобразят с взетото решение. Ако не го направят, ще се изправят пред последствията от това, които ще бъдат както финансови, така и политически. Няма повече възможности за лавиране. Унгария и Полша не могат да продължават да са „с единия крак вътре, а с другия навън“. Позицията ни по този въпрос е ясна и твърда.“ – каза още дипломатическият източник
Унгария заяви, че решението да се налат квоти за бежанци на държава-членка, която не е съгласна с мерките, предприети от ЕС, е както културно, така и конституционно неразумно.
Полша подкрепи твърдението през октомври 2015 г., след като изборите в страната върнаха на власт правителство, скептично към съюза.
Виктор Орбан, унгарският министър-председател призова границите да бъдат затворени през лятото на 2015 г., когато миграцията достигна своя връх. Миналата година, след провеждането на референдум по въпроса, той обеща да промени конституцията на Унгария, така че парламентът да може да наложи вето на всякакви планове, касаещи приемането на бежанци в страната.
Планът за преразпределяне на мигрантите не беше успешен и в много от останалите страни-членки на ЕС, включително Австрия, Словакия и Чехия, които използваха отказа на Унгария и Полша, за да отложат приемането на квотите, искани от съюза.
Цифрите показват, че досега само 16 000 от общо 160 000 бежанци са били пребазирани. Остават шест месеца от предвидения от ЕС срок преди да изтече системата за аварийно разпределяне на тежестта. Германия, Франция и Италия искат да заместят предприетите мерки с постоянна система от квоти, както и с налагане на глоби и други санкции за страните, които ги пренебрегват.
Какво четем:
🔴 Изберете си една от картинките и вижте какво е психичното ви състояние в момента🔴 Целият пазар е залят с козунаци за левче. Ето истината, затова какво има всъщност в тях
🔴 Най-новата статия на Кеворк Кеворкян: Като мухи в паяжина
Източник: anketabg