Средновековната крепост Баба Вида



Баба Вида, наричана още Бабини Видини кукли, е единственият замък на територията на България, успял да се съхрани през вековете и да достигне до нас изцяло съхранен. През една много голяма част от историята на България той е имал важна функция – бил е най-значимото укрепление в тази част на страната.Средновековната крепост Баба Вида

 

Баба Вида е разположена на р.Дунав при гр.Видин. Състои се от 4 кули и 2 основни стени (в 2 концентрични четириъгълника). Около нея има ров, който в миналото се е пълнел с вода от р.Дунав, а над рова е имало подвижен мост, водещ към входа на крепостта.

От къде идва интересното име на крепостта? Различните народни легенди говорят за него…Според една от тях, тук е живял силен владетел със своите синове и дъщери. Дъщерите му се казвали Кула и Вида. А синовете носели имената Гъмзо и Коста. Тъй като децата му не се разбирали помежду си, всеки поел по своя път и основал свой собствен град: Гъмзиград, Костолец, Кула и Видин. А друга легенда разказва, че тук живеели двете сестри Кула и Вида. Всички мъже искали за жена Вида, тъй като тя била много красива. Но тя никого не пожелавала. Кула постоянно я съветвала да се избере жених, но Вида не желаела да слуша съветите й. за да не се скaрат, решили, че е по-добре да се разделят. Вида останала да живее в своя роден дом, а Кула основала град Кула. По време на турското нашествие вече Вида била възрастна и самотна жена, тъй като никога не се омъжила. Когато разбрала, че турците наближават града, тя наредила да се изградят кули,които да служат за укритие на населението. И до днес те носят името Бабини Видини кукли.Baba_Vida_E15

Същинската крепост е започнала да се строи през 10 век и е изградена върху основите на римската крепост Бобония. Установено е, че е имало няколко различни етапа на строежи през вековете.

Макар че с течение на времето крепостта е била надграждана, дори и в ранния си етап е била много добре укрепена. Когато император Василий II нападнал Видин, той го превзел едва след 8 месеца. Граничната област – между р. Дунав и р. Тимок, винаги е била под ръководство на полузависими владетели. Нееднократно унгарци са нахлували на тази територия и са превземали крепостта. През XIV век крепостта Баба Вида била резиденция на владетелите на феодалното Видинско княжество – Ростислав Михайлович, Яков Светослав и княз Шишман. Но най-голямото разширение добива крепостта по време на цар Иван Срацимир, който е управлявал Видинското царство през втората половина на XIV в. През този период са извършени много строежи, изградени са допълнителни кули, както и главната кула на крепостта. От тогава до днес видът на крепостта не се е променял драстично.

По време на османското нашествие крепостта е играела важна роля в отбраната на града. В края на 17 и началото на 18 век тя е превърната във вътрешно укрепление. Предполага се, че част от строежите по нея са дело на австрийци, които за кратко завладели Видин през 17 век.

През вековете тук са протичали различни строителни процеси. Но към края на 18 век тя изгубила своята отбранителна функция и постепенно започнала да се използва като затвор и склад за оръжия. В две от помещенията стените са покрити с рабоши – черти и знаци – чрез тях затворниците отброявали времето, което им оставало.Baba_Vida_Inside_Dinev

В момента крепостта е възстановена до нейното естествено състояние. Две от кулите са отворени за посещение. Тук има и обособен музей, в който се съхраняват находки от вековната история на Баба Вида. Освен това, тъй като за известно време тя е била затвор, тук могат да бъдат видени уреди за изтезания, както и експонати на топове и бесило.

 

 


Какво четем:

🔴 Как старите българи спасиха Копривщица

🔴 Гришо е №1 в класация на ATP

🔴 За моментално сваляне на високо кръвно – кисело мляко с канела

Източник: cheti



Коментари



горе