Плочата с древна кримиистория спасена под носа на иманярите
Уникалната и внушителна надгробна каменна плоча, открита в античния град Хералклея Синтика, е спасена на косъм и измъкната буквално под носа на иманярска банда. Незаконните търсачи на артефакти надушили за находката и дори вече били стартирали операция за нелегално й изнасяне извън България. Благодарение усилията на служители на Главна дирекция „Национална полиция“ уникалният артефакт е запазен за поколенията до мястото, на което е бил открит.
Находката впечатли учените при откриването й с надписа, изсечен на старогръцки върху нея, и с теглото си от 1200 кг. Надписът разказва цялата заплетена история около смъртта на човека, който е бил положен в гроба, което е цял древен кримитрилър. Иманярските банди действали светкавично и организирали открадването и изнасянето на ценността извън страната.
Оперативните действия на службите започнали след сигнал и молба за съдействие от директора на Националния исторически музей при БАН проф. Людмил Вагалински. Пред археолозите, които в това време работели на терен по разкопките, сигналът подал човек, чието име те запазват в тайна. Именно той съобщил, че иманярите са установили къде се намира ценната плоча с древногръцки надпис и вече са готови да я изнесат от района на античния град Хераклея край Рупите.
Полицейските екипи от сектор „Престъпления, свързани с културно-исторически ценности“ в Главна дирекция „Националната полиция“ стигнали до кръг от лица, които предлагали мраморната плоча. Тя е внушителните размери 60/60/150 см.
„Веднага сигнализирахме полицията и на 4 април те ни заведоха на мястото, където иманярите бяха покрили плочата с пръст. Уведомихме директора на Историческия музей и кмета на Петрич, после дадохме гласност за ценната археологическа находка”, обясни пред „Монитор“ проф. Людмил Вагалински. Той категорично отказа да даде подробности за иманярите, които вече са обект на полицейско разследване. Също така разследването трябва да изясни как иманярите са се добрали до ценната находка.
Откритият монумент има уникална историческа и научна стойност. Около четири месеца е продължил процесът по спасяването и опазването на този артефакт. „Уникален е и надписът върху каменната плоча, разказващ една криминална история в стихотворна форма, каквато форма е изключителна рядкост”, казва епиграфът Николай Шаранков, преподавател в катедра „Класически филологии” на СУ „Св. Климент Охридски”.
„Надписът представя цялата история около смъртта на погребания човек. Голяма част от гробницата обаче е разграбена и не е спасена. Въз основа на стилистичните особености на надписа специалистите предполагат, че надгробната плоча датира от II в. след Христа. Всички факти досега са в подкрепа на огромното значение, което е имал в античността град Хераклея Синтика. Новооткритият артефакт ще бъде изложен на терена на археологическите разкопки”, допълни директорът на Исторически музей в Петрич Сотир Иванов.
Древния град Хераклея Синтика се намира на по-малко от километър от храмовия комплекс на пророчицата Ванга в местността Рупите.
Какво четем:
🔴 Пещери гълтат над 840 000 лв. от туристи🔴 Медсестра улови огромен бял амур
🔴 Делка Ненкова: Моят филм кара хората да постигат мечтите си
Източник: Монитор