Момина сълза - здраве и красива отрова
Това растение е силно отровно и също толкова лековито. Още в края на зимата и началото на пролетта, то ни радва с прекрасните си цветове, за които съществува красива легенда. Смята се, че това цвете се е появило, когато Иисус е бил разпънат на кръста. Тогава Дева Мария заплакала и в резултат на нейните сълзи поникнала момината сълза. В Англия предание гласи, че момината сълза расте в гората - там, където приказният герой Леонард е победил огромен дракон. Капките от кръвта на героя, паднали на земята, се превърнали в момини сълзи, чиито камбанки зазвънели в чест на победата.
Момината сълза е едно от най-нежните, красиви и ароматни пролетни цветя, което освен да ни радва, може и да ни лекува. А лечението и е напълно „достъпно”. Оказва се, че са използваеми всички части на растението и че можете да си го отглеждате дори в саксии у дома през зимата.
Момината сълза е известна още като "лилия на долината". Латинското й наименование е Convallaria majalis, а за нейна родина можем да посочим Азия, Европа и Средиземноморието. Засажда се основно на сенчести места и върху средно плодородни почви. Всички части на растението, макар и използваеми, са люти и доста горчиви на вкус. Плодът й представлява кръгла, месеста ягодка с диаметър 5-10мм и има особено примамлив вид. Това е и причината, ако си отглеждате у дома това растение, да бъдете особено внимателни, ако имате малки деца. Отровни са също младите листа и цветчетата, като под отрова се има предвид, че не умира на секундата, но ако не се вземат мерки, може да доведе до неприятни последици, и в крайния случай и за големи количества - смърт.
Отровата, която лекува
Лечебното действие на момината сълза е било известно още през 13 век, когато с отвара от цветовете и са лекували сърдечни проблеми. В наши дни тази отвара се използва често за успокояване на болките при различни възпалителни заболявания. В Англия водата от момина сълза се нарича "златна" и се прилага при лечение на главоболие и различни нервни състояния. В Германия пък се употребява т.нар. "вода на Хартман", бореща се с парализата.
Лечебен състав
Цветовете съдържат най-много сърдечно действащи активни съставки - гликозиди (до 5%). Основен е конвалотоксинът. Цветовете съдържат и етерично масло, чиято основна съставка е фарнезолът. Хелидоновата киселина притежава аналгетичен морфиноподобен ефект, като действа силно успокоително. Фарнезолът пък освен, че има приятен аромат (често употребяван в парфюми), е известна съставка в козметиката (в сапуни, кремове и лосиони), която има свойството да омекотява кожата, да се бори с прекаленото омазняване и да потиска активността на гъбички и бактерии.
Полезно действие
Момината сълза като билка се ползва като чай от сухата маса на изсъхналото цвете, както и на тинктура (спиртен извлек). Много важно е да взимате билката от доверен източник и да внимавате каква е дозата при употребата.
• Забавя сърдечния ритъм
• Нормализира кръвообращението
• Стопира развитието на вирусни заболявания (отварата от листата й)
• Въздейства върху бъбреците - ярко изразени диуретични свойства
• Действа успокояващо при нервни състояния
• Премахва главоболието
• Помага при лечението на възпалителни кожни заболявания
“Съветваме ви да не берете и употребявате на своя глава билката, а да се доверите на опакован продукт с точно описание на употребата. Винаги се консултирайте с опитен билкар.”
Внимание:
Момината сълза е в състояние да предизвика силна отпадналост, диария и повръщане, затова наистина трябва да бъдете много внимателни. Препоръчва се ръцете да се измиват добре с вода и сапун, след като сте били в досег с това цвете. Бременни и деца не бива да берат момина сълза, бъдете внимателни с нея, ако я имате в градината и там играят деца.
Отглеждане на момина сълза
Красива отрова и същевременно лекарство- не е ли истинско чудо на природата? Момината сълза определено е сред най-популярните пролетни цветя, символ на нежност, чистота и любов. Затова, независимо от това дали ще изпробвате лечебното и действие, изпробвайте да украсите ранната си пролетна тераса с нея. Нужни са ви само кашпа и равни части пясък, песъчлива пръст и торф. Засаждате семената около месец преди срока за цъфтеж на около 15см един от друг и през пролетта може да имате домашни момини сълзи. За целта, обаче в края на месец март трябва да внесете кашпата на тъмно и хладно място и когато листата се покажат на повърхността, да я върнете на светло и топло- около 20 градуса.
Какво четем:
🔴 Баба Рада от Белозем доживя до 100 г. с шербет и без хапчета🔴 Среден пръст на фона на Витоша
🔴 За честта на S-400 – блъфовете на Путин в Сирия бяха разобличени
Източник: hera