Диамантите заблестяха



Нарекохме ги диаманти! Защото те са по-различни от златните момичета. Пречупват светлината по различен начин, блестят по различен начин, пътят им е различен. Целта е една - златният връх.

“Наистина бяхте диамантени”, възкликна президентът на българската художествена гимнастика Илияна Раева след златния медал в многобоя на световната купа в Пезаро. След оценката 10,00 за трудност на първото съчетание с 5 обръча диамантите показаха, че прозвището им приляга и с работа в същия дух имат всички дадености да превърнат тези 5 обръча в преплетени 5 златни олимпийски кръга край знамето на България по време на игрите в Токио през 2020 г. Олимпийската мечта в Япония за тях е твърде далечна, но от самото начало имаме право да живеем с нея.

Диамантите заслужават да запомним имената им, защото явно ще ни се налага да ги повтаряме често. Кои са грациите от новия ансамбъл на България?

Симона Дянкова е родена на 7 декември 1994 г. във Варна. Започва да тренира на 6 г. в “Чар ДКС” при Мария Чиприянова. После я поема треньорката Филипа Филипова, с която работят и досега. Има много успехи като индивидуален състезател. През 2007 г. е шампионка в многобоя при девойките старша, а на държавното в категория “А” е със сребро. От 2009-а вече е и на финали в категория “Елит”. Започват потоци от златни медали в различни състезания и престижни класирания в многобоя на държавното. През 2014 г. печели правото да е част от ансамбъла за жени с треньор Ина Ананиева. Резерва на златните момичета, спечелили бронз на олимпийските игри в Рио. През 2016 г. печели титлата в многобоя за “Приз Царица Маргарита”, взема всички първи места и на турнира “Руми и Албена”. На държавното “Елит” е пета в многобоя. Вече е с нова роля - капитан на ансамбъла на България за жени.

Елена Бинева е родена на 18 септември 1999 г. в София. Започва да тренира на 3 г. в “Левски Триадица” с треньор Мария Кънчева. На 6 г. се премества в “Левски” при Мариана Василева, а след това при Бранимира Маркова. От 2017 г. е състезател на “Левски-Илиана”. Има множество отличия като индивидуална състезателка. Печели златни медали с ансамбъла за девойки по време на световната купа в Италия и на “Саникс Къп” в Япония. Най-големият ѝ успех е сребърният медал с ансамбъла за девойки от вторите младежки олимпийски игри в Нанджин.

Обича да чете, да ходи на кино и да се разхожда в парка. С удоволствие слуша Майкъл Джексън и Уил Ай Ем.

Лаура Траатс е родена на 13 декември 1998 г. в София. Започва да тренира на 4 г. в “Левски Триадица”. Баща ѝ е холандец. Лаура имаше двойно гражданство. Когато навърши 18 г. в края на декември 2016-а, трябваше да избира - българско или холандско. Дилема нямаше - мечтите ѝ са свързани с българския национален отбор. От 8-годишна почва да печели златни медали в международни състезания. От 2012 г. е член на ансамбъла за девойки с треньор Камелия Дунавска. През 2013 г. с отбора печели бронз от европейското първенство във Виена.

Обожава да чете книги, да гледа хубави филми, да се разхожда със семейството си и с приятели. Много важно за нея е учението и въпреки че се подготвя на индивидуален план, Лаура завършва всяка година с отличен успех в училище.

Обича да яде сладолед, шоколад и суши, а музиката я зарежда с положителна енергия.

Мадлен Радуканова е родена на 14 май 2000 г. в София. Тя е дъщеря на футболния треньор Милен Радуканов. Започва да тренира на 5 г. в “Левски Триадица” при Мария Кънчева. С ансамбъла за девойки печели бронзов медал от европейското първенство в Минск през 2015 г. Година по-рано има бронз и от “Саникс Къп” в Япония - първото голямо състезание на отбора с треньор Силвия Стойнева. С тима има и златен медал от “Афродита Къп” в Гърция. През 2015 г. индивидуално печели сребро в многобоя на международния турнир в Загреб. През 2016-а е с бронз. Голям успех е бронзовият ѝ медал в многобоя в Лисабон 2016 в турнира, съпътстващ световната купа. На държавното първенство “Жулиета Шишманова” миналата година е 6-а в многобоя между всички най-добри гимнастички. Но вече бъдещето ѝ е с ансамбъла за жени.

Теодора Александрова е родена на 17 юли 2001 г. в София. Започва да тренира на 4 г. в “Левски” при Божидара Ламбова. Най-големият ѝ успех е спечеленият бронзов медал с ансамбъла за девойки на европейското първенство в Минск през 2015 г. На държавното първенство за приз “Жулиета Шишманова” в Бургас през 2016 г. Теодора се класира 4-а в многобоя. На държавното първенство в категория “Елит” в старшата възраст е шеста. Но вече мечтите ѝ са насочени към почетната стълбичка на олимпийските игри, където да стъпи заедно със съотборничките си от женския ансамбъл.

И зад това бляскаво начало се оказа, че се крие проявен изключителен силен характер - неизбежен елемент за героични постижения.

“Бяхте фантастични! В толкова силна конкуренция! Бяхте най-подготвени, най-добри, най-силни, с най-прекрасните композиции! Поздравявам ви и знаете колко ви обичам! Респект, Елена Бинева, която показа воля, характер и мъжество! Която игра със счупена костица на дясната длан и беше обездвижена с лонгета ден преди заминаването! Ти си истински герой, красавицата ми! Нека този златен медал ви накара да повярвате още повече в огромния потенциал, който имате! Не спирайте да работите! Искайте, искайте, искайте много”, написа за момичетата Илияна Раева, разкривайки и здравословния проблем на един от диамантите си.

“Весела Димитрова, ти си уникална. Гордея се с поредното си талантливо момиче след Ина Ананиева! Давай смело! Браво, Михаела Маевска! Ти ги зарази с шампионския си характер”, продължи Раева за новата треньорка и помощничката ѝ, капитанка на бившия ансамбъл от златни момичета.

Репликата: “Направете така, че хората да не говорят за златните момичета, а за вас”, изрича Илияна Раева. Прави го пред всички диамантчета от новия ансамбъл при събирането им. Но още по-интересно – в присъствието на самите златни. “Те не може да бъдат забравени с всичко, което постигнаха, но вие трябва да се стараете да ги забравят”, продължила Раева. “Тогава златните момичета с усмивка веднага ми подхвърлиха: “Ааа, госпожо, това няма как да стане.” Знаете колко си ги обичам. Но всички трябва да разберат едно – няма нищо общо между стария и новия ансамбъл. Няма място за съпоставки. Не правете сравнения. Новите момичета са уникални”, разказа Раева пред “24 часа”.

Е, сега и те самите го изкрещяха пред света. Диамантите са открити, остава да бъдат дошлифовани. И да работят за развиване на основните си характеристики – макар и лекички на килограми, да тежат на мястото си, показвайки, че каратът им е голям; да бъдат чисти, за да отразяват максимално блясъка и светлината; да показват цвета си на целия свят, като не се отказват, а се мотивират, ако някой ден чуят за себе си, че са безцветни – безцветните диаманти са най-скъпи; да позволят да бъдат обработени в подходящата форма – да вярват на треньорите си, техните шлифовчици.


Какво четем:

🔴 Започва Страстната седмица

🔴 Новият ни ансамбъл взе и среброто с обръчи в Италия (видео)

🔴 ВЪЗПОЛЗВАЙТЕ СЕ ОТ СИЛНАТА ЛЕЧЕБНА СПОСОБНОСТ НА ШИШАРКИТЕ

Източник: 24 часа



Коментари



горе