Има ли у нас частици от Христовия кръст
Богоугодно е да вярваме, че пазим автентични реликви
Ако оцелелите фрагменти от Христовия кръст се съберат, ще изградят гигантско построение. На него може да бъде разпънат мъченик с колосални размери. Има символика, защото богочовекът Исус поставя устоите на планетарна цивилизация.
Жестоката истина обаче е, че Христос е осъден по “кратката процедура”. Така, както днес съдят апашите. За 24 часа неговото дело минава през пет инстанции. Пилат си измива ръцете и Спасителят тръгва към Голгота. Разпнат е между двама разбойници.
Константин Велики
първи се сеща
за реликвите
около сакралната смърт. Императорът легализира християнството и праща майка си Елена да търси светините. Тя пристига в Йерусалим през 326 г. Вижда, че за да бъде поруган, над гроба Господен е вдигнат езически храм.
Елена нарежда на работниците да го съборят и да копаят надолу. Показват се три кръста. Кой е на Исус и кои са на разбойниците?
Според римския историк Руфинус загадката е решена по следния начин. Умираща жена докосва трите кръста. Два пъти нищо не се случва, при третия се изправя на крака. Така е идентифициран честният кръст.
Той е нарязан на парчета, някои остават в Йерусалим, а основното е пренесено в Константинопол. С дърводелски сечива допълнително е размножено и разпратено в различни точки на империята.
Кръстоносците садят
“кръстова гора"”
Най-голям принос за тиражирането на части от Христовия кръст имат кръстоносните походи. С кръст на гърдите рицарите тръгват да освобождават Светите земи от исляма. Всъщност пътят им е постлан с огън и сеч. Плячкосват всичко, което им дойде под ръка, включително библейски реликви.
През април 1204 г. Константинопол е превзет и разграбен от Четвъртия поход. Заедно със златото и среброто нашествениците пълнят конските торби и с така наречените реликварии. В тези миниатюрни ковчежета има мощи на светци и парченца от разпятието.
На 14 април 1205 г. цар Калоян разбива кръстоносците при Одрин. Някои рицари отсядат в нашите земи и срещу реликварии купуват имения. Днешното Орландовци носи името на граф Орландо. Кондофрей е било собственост на конт Дьо Фрей. Лобош пък е притежавал някой си Льо Бош.
Хаджиите също
са посредници
През Възраждането кервани българи пътуват до Светите места да се поклонят на Божи гроб. Връщат се с титлата хаджия и планина от армагани. Освен вода от река Йордан, божигробски щампи и броеници има и “палестински кръстове”. Това също са реликварии с парченца от разпятието.
През 2002 г. проф. Николай Овчаров откри такъв образец в подножието на Перперикон. Той обаче е далеч по-ранен, направата е от IX-X век. Върху едната страна на бронзовия кръст е стилизиран разпнатият Исус, на другата е Богородица.
В кухината специалистите откриха материя, наподобяваща дърво. Без съмнение с претенция за произход от Христовия кръст. Сега реликвата може да се види в църквата “Св. Успение Богородично” в Кърджали.
Светинята
от Охрид
Според проф. Божидар Димитров този реликварий е пратен лично от майка Елена в охридската епископия Юстиниана Прима. “Няма съмнения за произхода на тази реликва”, категоричен е професорът.
Парчето от честния кръст е около 10 сантиметра, положено в сребро с позлата. През Първата световна война е спасено в старите предели на България. Съхранявано е в секретния фонд на Националния исторически музей. През 2009 г. Божидар Димитров го извади на светло.
По стародавна традиция находката беше нарязана. Основната част отиде в манастира “Св. Троица” в Кръстова гора, другите заминаха по други краища на българската земя. Частица прибра и Вселенският патриарх срещу мощи на св. Власий. Така се спази правилото “ти на мене - аз на тебе”.
Силата
на злото
Сатаната винаги е възпрепятствал Христовият кръст да стига до вярващите. Това е вечната борба между доброто и злото.
През 2012 г. Силистра посрещна икона на Константин и Елена с част от чудодейния кръст. Поканата беше на Доростолския митрополит, Йерусалимският патриарх я уважи. Поводът беше храмовият празник на катедралния храм “Св. апостоли Петър и Павел”.
“Светинята ще посети освен Силистра, с. Калипетрово, градовете Несебър, Тервел, Велико Търново, Монтана и Видин”, разгласиха медиите.
И ето че от преизподнята изпълзя злото…
На разклона преди Шумен мерцедесът пукна гума. След това във Великотърновско червено ауди го удари отзад. “Когато шофьорът на колата разбра кого е блъснал и каква светиня пътува с нас, сам реши да ни съпроводи до Велико Търново, където полицаите да му съставят акт”, сподели шофьорът на владиците.
От какво дърво
е издялано
разпятието
Останки от Светия кръст, които претендират за автентичност, са намерени в старите столици Плиска и Преслав. Друга се съхранява в софийския храм “Възнесение Господне”. Църквата “Св. Георги Победоносец” в Горубляне също пази кръстова реликва.
Има още в Духовната семинария, във варненския катедрален храм “Св. Успение Богородично” и в крайморския манастир “Св. св. Константин и Елена”.
Някои находки са изследвани, но никой не е посочил от какво дърво са дялнати. Библейските историци не са единодушни по този въпрос. Разтроени са между бор, маслина и дъб.
Заради структурата на дървесината боровото разпятие надделява. Римляните обръщат цели гори в инструмент за мъчителна смърт. Само по време на обсадата на Йерусалим през 66-70 г. дневно са разпъвани около 500 жертви.
Предлагат ги
и по интернет
Днес всеки може да стане притежател на частица от чудотворния кръст. Купува се по интернет. Стоката е скрепена със сертификати за автентичност!
В тази ситуация нашите образци са милион пъти по-достоверни. Дори някои да са издялкани от върбова пръчка. Богоугодно е да вярваме, че имаме реликви от разпятието на Исус Христос.
Присъдата на Спасителя била съдебна грешка
Това решават еврейските магистрати през 1931 г.
Той е бил вреден за обществото като опасен конспиратор, който събирал около себе си люде, за да се противопостави на властта, проповядвал е една неосъществима религия. Той е трябвало според мнението на обвинителя, да бъде осъден както много други преди него.”
“По-нататък - хроникират стенографите - обвинителят продължи да напада мъченика, осланяйки се на доказателствата от своите документи, а след като завърши обвинението си, което трая четири часа, призова съда да потвърди присъдата от миналото.”
Защитата на Исус
е поверена
на адвоката
Райкевек
Той се изправя, намества си очилата, аудиторията притихва. Стенографите топят пера в мастилниците и документират:
“В своето слово адвокатът обеща да докаже, че присъдата е несправедлива и че Исус е жертва на множество съдебни грешки. Той каза, че Христос не може да бъде осъден на смърт, тъй като не е извършил никакво престъпление. Исус е проповядвал една религия, която е носела спасение, но човешкият егоизъм по онова време не е искал да я приеме. Как може да бъде обвинен Христос без никакви доказателства? Той припомни думите на Пилат, който рекъл: “Аз не намирам никаква вина в този човек” и в знак на невинност умил ръцете си пред неговите обвинители.”
По-нататък
четем:
“Защитникът продължи с омайващо сладкодумие, призовавайки съда да не бъде егоист и заради държавните интереси да не жертва справедливостта. Той посочи, че осъденият сега е на небето и е готов да прости неправдата, заради която е понесъл толкова много страдания. След петчасова реч защитникът приключи. Заседанието се прекрати, а магистратите се оттеглиха за обсъждане.”
Мъдрите глави дълго умуват, после се връщат в залата. “Исус Христос беше оправдан, тъй като напълно се доказа неговата невинност. Някогашната присъда е скръбно заблуждение, което докара божествено наказание върху еврейската нация, но днес тя е освободена от вината си”, въздъхват с облекчение стенографите.
“След 1900 години юдейските правници признаха съдебната грешка, която техните прадеди са допуснали на същото място, където сега те произнесоха: “Четири гласа за, един против!”, слагат удивителна служителите на перото.
Православни и католици
спорят за гвоздеите
С колко гвоздея е прикован Исус Христос на кръста? Това е догматичен въпрос, който богословите още не могат да решат. Католиците твърдят, че пироните са три, православните настояват, че са четири.
През 1968 г. близо до Голгота археолози откриха останки на разпнат мъж. Около 25-годишен, той се е казвал Йехоханан и бил от знатна фамилия. В дясното му стъпало имаше гвоздей, дълъг 11 сантиметра.
“Гвоздеят е доста къс, за да мине едновременно през двете ходила. Сигурно е, че краката са били приковани поотделно за кръста”, коментира Израел Хершковиц от университета в Тел Авив. Той е специалист по анатомична археология.
Теолозите католици вероятно са в заблуждение. Православието, изглежда, има право.
Какво четем:
🔴 Български студент в Германия: Бежанците са като скакалци, навсякъде са освинили всичко!🔴 Манастир "Седемте престола" – духовно пречистване по склоновете на Искърското дефиле
🔴 Така лекуват в Перник! Невролог към шокирана пациентка: Щом нямаш 400 лв., гледай новините – като назначат нов здравен министър, ела пак!
Източник: 24 часа
Коментари
