Извинете, не ви ли присяда вечерята?



Тъкмо сме седнали със семейството ми да хапнем след поредния работен ден и на трапезата ни "кацат" гъбичките. Но не тези, дето се ядат, а тези, които се крият под ноктите на краката и допринасят за неприятните миризми. Така де, без тях вечерята не може да мине. И при вас е така, нали? Сигурен съм! Защото от всеки телевизионен канал, точно в най-гледаното време, ни заливат с реклами за всевъзможни мазилки против такива вредители. Ако случайно се разминем с тях, пък примамливо усмихнато момиче ни кани да се сборим с цистита и с причиняващите го ешерихия коли, но също демонстрирани ефектно.

Ако преглътнете някак чутото и видяното дотук, появява се диарията или нейният антипод - запекът. Най-често някъде между тях са подутите кореми и газовете, също цветисто илюстрирани, сякаш с кадри от филма "Джак Изкормвача". Да ви е сладко! Ако още имате апетит де. 

Общо взето, с това е гарнирана вечерята във всеки български дом, в който има телевизор. Гледаме цялата тая идиотия ден, два, три, месеци, години. Едни и същи продукти, с едно и също рекламно послание. Няма ли кой да каже: "Стига вече! Сменете плочата".

Спомням си, преди години хората се възмущаваха от рекламите на дамски превръзки и тампони. Но от днешна гледна точка те са си направо приятна гледка. А и самите автори пипнаха така клипчетата, че отвращението вече се появява по-рядко. Докато т.нар. криейтив мениджъри на другите спотове ни пробутват каквото им падне, а ние блеем като стадо овце.

Рекламният пейзаж обаче ме кара да се тревожа за друго. Да не би половината българи да са с гъбички по ноктите, че по всички телевизии през 30 минути се върти клипът с мехлем срещу тях? И то поне от година... И ако човек страда от този проблем, логично е да отиде на лекар и да му предпишат съответното мазило. Не е нормално да се лекуваме с тв реклами. И ако това е така ефикасно, за толкова време не би останал и един носител на гъбички у нас. Но не би. Сякаш никога не сме живели без фунгициди... Едно от медицинските светила в тази област у нас недоволстваше: по-добре ги научете да се мият - по-ефикасно е.

Очевидно нацията е толкова болнава, че основното, което търговците й предлагат, са илачи за това или онова? Но алъш веришът явно процъфтява, защото инак как да си обясним скъпите и прескъпи рекламни спотове.

Същото впрочем се отнася и за перилните препарати от ниския ценови клас, които са най-рекламирани. При тях обаче има и един друг парадокс - винаги се използват в скъпи къщи от дами с лъскави коли и луксозни рокли... все аксесоари, които трудно се вместват в една кошница с евтиния прах за пране. Като се замисли човек, хората с подобен стандарт най-вероятно въобще не се занимават с прането си, камо ли с такива препарати...

Винаги съм се чудел и за каймата в хартиени пакетчета - тя струва едно левче, а рекламата й се върти всяка вечер. Разход, който трудно се възвръща от левчето.

В праймтайма си големите телевизии взимат по няколко хиляди лева, за да излъчат 30-секундно клипче. И ако се направим една груба сметка, фирмата производител би следвало да плаща най-малко по 10-15 хил. лв. на ден. Това са 10-15 хил. пакетчета кайма. При това, без да се взима предвид себестойността на продукта. Чаткате ли? 

Не беше много отдавна - само преди три години, когато СЕМ призова телевизиите и рекламния бранш да ограничат натуралистичните реклами по време на вечеря. Искаше се чрез саморегулация да изчистят ефира от клипове за дамски превръзки, за хигиенни препарати, както и тези, в които се отделят газове или граждани се оплакват от хемороиди, или плюят кръв. Но от кандърмите на този вездесъщ орган нищо не произлезе. Затова ще ги помолим отново: в името на българския народ да забранят поне във времето между 19 и 21 часа темата за цистита, за гъбичките и оня с голия задник върху тоалетната чиния. Всъщност вече сме на по-малко от крачка не само простатата ни да алармира, а простащината да ни удуши. 


Какво четем:

🔴 Мечтая си за едно родопско село

🔴 Честит рожден ден на Камен Донев!

🔴 Преди референдума: Турция обещава екстри за изселниците от България

Източник: banker



Коментари



горе