Йордан остави Люи Вюитон и се върна в България
Йордан Гълъбов започва да се занимава с мода през 2003 година. Младежът от Перущица
отива да учи в Италия и там има невероятния шанс пет години да работи за световноизвестната
марка Луи Вюитон като моделиер-конструктор. След като се връща в България, създава
собствена марка обувки, която вече се продава до знакови имена в модата. Известен
е с псевдонима си GG Designer.
„Мечтаех да работя за Луи Вюитон, която е една от най-известните и скъпи марки в света. Когато това обаче стана, осъзнах, че там нямам собствена индивидуалност и не мога да създавам нещата, които искам. Затова реших да се върна в България и да направя свой бранд. Мечтата ми е да стана първият интернационален дизайнер“, споделя Йордан Гълъбов. Колегите му в чужбина го знаят повече като GG Designer. Псевдонимът му идва от героя Джулиано Гудман, който участва в любимия му филм „Един пробит долар“. Този прякор Йордан имал от детството и решил да го използва и в работата.
Гълъбов е израснал в Перущица. Семейството му живеело бедно и парите никога не им стигали, камо ли за чифт безумно скъпи обувки, като от марката Луи Вюитон. Това го мотивирало да си обещае, че с много труд и постоянство един ден ще успее.
Започва да се занимава с мода през 2003 година, докато учи в Италия обувен дизайн. През 2010-а на Ботуша е създадена единствената в света обувна централа на Люи Вюитон. Състудент обяснил на Йордан, че от централата набират кадри с пълна сила и дори го завел до офиса. След опознавателен разговор Йордан си казва:“ Аз трябва да работя тук“. Когато се връщали към квартирата, вече било нощ и той видял падаща звезда. И отново си пожелал да работи за световната марка. Затова и на логото на неговия бранд днес има изобразена падаща звезда. Талантливият перущенец получил десет отказа, преди да се заеме с мечтаната работа. Една седмица преди Великден го потърсили по телефона. От отдел човешки ресурси искали да разберат кой е този упорит младеж. И след това на въпроса как е попаднал в Луи Вюитон, винаги отговарял: „Когато една врата е затворена, човек трябва да влезе през прозореца“.
Най-тежкият момент в живота си изживява, когато губи баща си. Поел веднага към България. Тогава учел и работел в Италия, ала бил на постоянен договор. След това обаче не могъл да пристигне навреме в италианската фирма и това му коствало уволнение. Тогава животът му се обръща на 180 градуса. Остава без работа и без пари. Налага се да напусне квартирата заради високия наем. Негов марокански приятел решава да му помогне и го приютява. "Беше много тежко, понеже имаме различна култура. На едни 80 квадратни метра живеехме 5 човека. Бяха много шумни, нямаха цели в живота като мен. Имахме много различия", спомня си с тъга Йордан. Остава там цяла година, но му е невъзможно да се съсредоточи над уроците заради вечерните молитви на мароканците и музиката им, която непрестанно тероризирала блока. Налага се да работи и учи денонощно, за да завърши своето образование в най-престижното училище в района на Венеция. И затова се мести в гаража под блока. Намира си маса и настолна лампа и това е почти цялото му обзавеждане. И успява. „Понякога съм си мислел, че е по-добре да се върна в България, но сърцето ми подсказваше, че има защо да остана“, казва упоритият младеж.
Така дошла пролетта на 2011 година, когато точно една седмица преди Великден го поканили на интервю за работа за Луи Вюитон. Искали да видят негови колекции, той им показал работите си от училището и те ги харесали. Попитали го защо е работил за различни компании, а той отговорил: „Всеки търси за себе си най-доброто“. Мечтата на Йордан била да бъде в дизайнерския екип, а не в производството. Така и станало и още същия ден започнал работа. „Тогава дойде най-хубавият момент в живота ми“, спомня си младият дизайнер.
В началото колегите му го гледали доста странно. Мислели, че е някой връзкар. Обаче успял много бързо да им се хареса и да намери сред тях приятели. Това, че имал спокоен характер, се оказало решаващо. „Понякога сто човека искат от теб сто различни неща. Тогава трябва да запазиш самообладание и да приоритизираш задачите си“, споделя той.
Йордан работи пет години за световноизвестната марка. „Имал съм и доста тежки моменти. Най-големите стресове идваха по време на дефилета. Случвало се е 5 дни преди представянето на официалната колекция всичко да се отменя и да се започва наново. Работил съм и по 17 часа на ден, за да бъдем готови за ревюто“, спомня си младежът.
Сега се е върнал в България, за да създаде собствена марка обувки. "Изморих се да правя други хора богати", казва Йордан. И поема по свой път.
Louis Vuitton - най-скъпите продукти
Според класацията на изданието Therichest трите най-скъпи продукта, които Louis Vuitton е произвеждала, са:
1. Ръчно изработен куфар в Париж за капитана на националния отбор по крикет на Австралия - 170 000 долара.
2. Миничанта за бижута Kusama Pumpkin Minaudiere. Чантичката е изработена от чисто злато - 133 430 долара.
3. Дамски часовник Tambour Bijou Secret от бяло злато и диаманти. В уникалното бижу има вградени 495 диаманта - 121 000 долара.
Трудно се създава собствена колекция
Много трудно се създава собствена колекция. Трябва да измислиш интересно име, да бъдеш разпознаваем, да имаш търговско лого“, казва Йордан. Той е решил един ден да почне да прави дрехи, колани, чанти, но сега започва от това, което е силата му - обувките.
Искам да създам обувно училище
Прадядото на Йордан е Константин Гълъбов. Той е основател на немската катедра в София. Мечтата на младия дизайнер е да направи първото по рода си обувно училище в България, подобно на това, в което е учил. „Искам да помогна на много млади хора в България, които нямат финансовата възможност да учат“, казва дизайнерът.
Какво четем:
🔴 Дъжд, бури и по-ниски температури на Великден🔴 Какви са доказателствата, че Исус Христос е съществувал?
🔴 Не скачайте на Радев за уседналостта
Източник: Марица
Коментари
