Априловската гимназия е открита на 18 април
На 18 април 1835 година отваря врата първото светско училище. Днешната Априловска гимназия в Габрово възниква като школа. От онзи ден до днес обучава своите ученици без прекъсване дори по време на войните. В част от нейната сграда се помещава Националният музей на образованието.
В началото на 19. век образованието в българските земи се осъществява предимно в килийни училища. Училището, основано от Васил Априлов, е първото, което въвежда така наречената „взаимноучителна метода“.
В рамките на следващите години се основават още дванадесет такива училища в други български селища. Първият учител и уредник е Неофит Рилски, който в годината преди да поеме преподаването, написва и превежда някои основни помагала и създава методика за прилагането на новия метод.
През 1872 училището прераства в гимназия, а от 1881 носи името Априловска на името на първия си благодетел.
През годините възпитаници на училището са били лауреати на престижни национални и международни ученически състезания. 95% от абитуриентите на гимназията продължават образованието си във висши училища.
От началото на 90-те години на миналия век училището е организатор на Априловите дни на културата, които се провеждат ежегодно през втората половина на май.
Те включват ученически семинари, театрални представления, концерти, литературни четения. Традиционно дните на културата приключват с изпращането на поредния випуск абитуриенти.
Какво четем:
🔴 Тази българка тренира армията на САЩ🔴 Видеото, което всеки българин трябва да види! Как живее един старец у нас!
🔴 Една невероятна история! Най-известната българка в щата Индиана, бизнесдамата Силвия Каптиева от Симитли, роди у дома си малкия Адриан
Източник: Марица
Коментари
