Какво остана от славната ни армия?



Дори и да купим нови изтребители и нови бойни машини, вече няма кой да работи с тях. Кандидати за 5000 празни войнишки места отпадат поради скандална неграмотност

Въпросът остана ли нещо от славната някога Българска армия отдавна не звучи толкова абсурдно.

В цифрово изражение за 27 г. тя се е свила най-малко 3 пъти. Според военни експерти обаче спадът на КПД на родната войска е доста по-голям от срива на количествените показатели.

Бойци от 68-а бригада “Специални сили” се готвят за парашутни скокове. Ускореното развитие на спецсилите е основен приоритет на армейското ръководство. СНИМКА: Пиер Петров

Ето това е голяма драма! Не е толкова страшно, че танковете ни са спаднали от 1000 на стотина, а самолетите - от 400 на 40. Драмата е в това, че военният оркестър, колкото и да е орязан като състав, отдавна свири страшно фалшиво.

Години наред липсваше единна стратегия за развитието на въоръжените сили. Наляха милиони в купуването на транспортни самолети и хеликоптери, без да помислят за техните бойни възможности. После похарчиха други милиони за фрегати втора ръка. Нищо не бе направено обаче за елементарна модернизация на Сухопътните сили. Като голям успех бяха отчетени сертификациите на 4-5 батальонни бойни групи, които обаче са само на хартия. Де факто имаме само една такава група, защото всички на изпитите въртяха на ротационен принцип едни и същи машини.

Безпаричието е стигнало дотам, че

няма кой да кара тежките

влекачи на гаубиците в

артилерийските поделения

А как да дойде някой шофьор в армията, при положение че в градския транспорт и в частни фирми заплатите са 2-3 пъти по-високи?! Отгоре на всичко пишман началници задължават шофьорите с категория С да изкарат категория Е за своя сметка?! Което означава да бръкнат в джоба си за 600 лв. за специализиран курс?!

На този фон финансовият министър Кирил Ананиев се възмути от негативното според него изказване на военния министър Стефан Янев, че въоръжените ни сили само частично са в състояние да изпълняват конституционните си задължения.

Да, не служебното правителство е най-виновно за този кахър. Но най-голямата грешка е да продължаваме с бодряшките декларации, че въпреки слабостите и неблагополучията, ако се наложи, армията ще защити независимостта, териториалната цялост и суверенитета на страната.

Ще защити, ама друг път! Възможностите на 3 бригади плюс няколко полка и 7-8 батальона са крайно недостатъчни!

На този фон обаче твърде странно звучи успокоението на министър Янев, че въпреки всичко инвестиционните проекти за нови самолети и патрулни кораби не са застрашени от провал. Дори и да купим нови изтребители и да построим нови кораби, няма да има кой да работи с тях! По последни данни кандидатите за войници не само че са твърде малко, но солидна част от тях отпадат на тестовете поради скандално ниска грамотност.

Тази констатация не е от вчера, знаеха я всички военни министри в последните 20 г. Те обаче бяха ангажирани с изпълнението на задачата да се реже колкото се може повече от бюджета за отбрана. Години наред той не бе държавен приоритет. Все по-високо се говореше, че поддържането на армията е скъпо и безсмислено. Стигна се дотам първото правителство на ГЕРБ да отреже близо 40% от парите за отбрана.

Другата причина за плачевното състояние на войската е системното принизяване на военната експертиза, облечено в купешката приказка за интегриране на Генералния щаб в Министерството на отбраната. Какво ти интегриране! Де факто военните, които имат главната отговорност за подготовката на армията, бяха натикани в ъгъла. Началникът на отбраната бе превърнат в обикновен военен чиновник, от когото нищо не зависи. Той няма право да премести дори един БТР или камион от едно поделение в друго.

Единствената светлина в тунела бе промяната в закона, която върна на щаба на отбраната стратегическия ранг, макар че и до ден днешен не е задействан механизъм за практическото прилагане на промяната. Другата разумна поправка подчини Специалните сили директно на началника на отбраната.

Защо тогава се чудим, че незаетите места в армията са толкова много? Така се получава един омагьосан кръг –

подписалите 3-годишни

договори само чакат да им

изтече срокът и бягат

Един от мотивите е прекомерното натоварване със задължения, произтичащо от това, че един боец трябва да работи за двама, а често и за трима.

Под сурдинка се говори, че за претоварването с работа допринасят и дамите с униформа, които по последни данни са близо 14% от състава на армията. Когато някоя от тях излезе в отпуск по майчинство, по правило нов човек не се назначава. Ако този отпуск трае месец-два, дори 6 – не е страшно. Но когато младите майки липсват цели 2 г., и най-стегнатият организъм би се разстроил.

Драмата става още по-пълна, когато този организъм е със скъсани кубинки и скапани униформи. От управлението на царя насам всеки военен министър започва мандата си с декларацията, че първо ще облече и обуе армията с нови качествени дрехи. И нито един до ден днешен не се справи. Последният министър Николай Ненчев опита да наложи на военното ръководство плат за новите униформи, различен от плата на почти всички армии от НАТО. Разправията не стигна доникъде, но за кой ли път производството на нови униформи бе блокирано.

Какво трябва да се направи в спешен порядък?

Много неща, но на първо време да се попълнят поне отчасти незаетите войнишки места и веднага да стартират курсове за подготовка и преподготовка.

Второ, да се даде абсолютен приоритет на Специалните сили. 4-те млн. лв. за нов полигон край с. Црънча са само началото. Командосите може да имат някой модерен снайпер, но страдат от липса на модерна техника. Военната полиция епизодично им дава назаем някоя бронирана машина “Пустинна котка”.

Какво да се купи по-напред – изтребители или зенитноракетни комплекси, нови кораби или нови БТР – е друга тема. Хората винаги са били по-важни.

С две думи - тежка ще му е службата на новия военен министър!


Какво четем:

🔴 Издигат паметник на Апостола в Стамболийски

🔴 Великденски седенки за българчетата в Торонто

🔴 Смесете тези 3 съставки и ще живеете 100 г. (натурална рецепта за здраве)

Източник: 24 часа



Коментари



горе