Контеса ни дари реликвите на Панайот Хитов
Салонното обзавеждане от дома на революционера Панайот Хитов вече е част от богатата колекция на експозиция „Българско Възраждане” на Историческия музей. Красивите автентични мебели, на които родолюбецът е посрещал някои от най-верните си сподвижници, са дарени от италианската контеса Ди Орица.
Диванът, двата фотьойла и четирите стола имат изключително интересна история. Те са част от дома на Панайот Хитов в Русе. След кончината на войводата остават наследство на сина му Симеон, а по-късно и на внука Панайот.
Ото, който бил кръстен на дядо си, решил да разпродаде мебелите няколко години преди да почине през 1989 г. Мъжът нямал наследници, а от документите на салонното обзавеждане става ясно, че причините да се лиши от тях са "градоустройствени".
Ото Хитов предложил мебелите на семейството на журналистката Евелина Будева, която в онзи момент завеждала отдел "Култура" на местния вестник "Дунавска правда".
Жената очевидно е имала отношение и усет и е откупила обзавеждането. По-късно Будева заминава за Италия, установява се там и се жени за местен аристократ. Живее в един от замъците му в Сан Марино. Контеса Евелина Будева ди Орица не забравя какво ценно притежание има.
Тя пренася мебелите в Италия и местни специалисти се заемат с реставрацията им. Столовете, диванът и фотьойлите са изключително красиви, защото са ръчно резбовани - дървото е черно, дамаската е с флорални елементи от плюш. Флорални елементи и глави на лъвове украсяват задните и страничните облегалки.
Резбите им са като в църква, много са красиви, разказва уредникът на експозиция "Възраждане" Румяна Донева.
Години наред възстановените мебели красят двореца на аристократичното семейство ди Орица. В един момент обаче контесата решава, че те имат по-висока историческа и най-вече емоционална стойност за българската държава.
Контеса ди Орица, която е и посланик на Малтийския орден на Сан Марино, се свързва първо с музея в Русе, където Панайот Хитов живее в периода след Освобождението до кончината си през 1918 г. Местните историци обаче не проявяват интерес, тъй като експозицията и архивите им имат богата колекция, дарена от внука на поборника Ото Хитов.
Твърдо решена да съхрани за историята мебелите и да ги направи публично достояние, тя се свързва с екипа на Историческия музей под тепетата. Те приемат с радост предложените реликви и сключват договор да им бъдат предоставени.
Благодарение на това красивата салонна мебел вече е изложена в музея и пловдивчани могат я да видят в изложбените зали на музея в Стария град до Хисар Капия.
Панайот Хитов остава в историята на България като един от най-забележителните поборници за свобода. Макар и да не участва като войвода в Априлското въстание, защото в онзи момент живее в Белград и поради влианието и намесата на сръбското правителство. Революционерът се включва в Руско-турската война от 1877-78 г. и води българска доброволческа чета.
След освобождението живее в Русе и взема участие в политическия живот на България. Той застава начело на Съединението в Сливен през 1885 г. Хитов се изправя срещу управлението на Стефан Стамболов и дори е хвърлен в затвора. Умира на достолепна възраст - 87 г. Тялото му е положено в Пантеона на възрожденците.
Какво четем:
🔴 5 факта за последните български владетели Константин и Фружин (видео)🔴 Българите живеят малко по-европейски
🔴 9 странни места в България, които ги няма в пътеводителя за туристи, НО... ще ти се вземе акъла ако ги видиш!
Източник: Марица