Виолета Найденова е златното момиче на математиката



Шампионката от международни олимпиади разпуска с балет

Крехко, малко момиче, изключително притеснителна и вглъбена. Това е първото впечатление от срещата с Виолета Найденова. Ученичка е в 12-и клас в Столичната математическа гимназия и подобно на българските гимнастички е златно момиче. Но в математиката. Успяла е да натрупа пет медала от международни състезания, а преподавателите ѝ я определят като една от най-големите надежди на математиката. Красив ум е краткото определение за Виолета.

“Започнах да се занимавам с математика от малка. Родителите ми ме записаха на уроци по математика в СМГ в четвърти клас. По-късно се записах там на училище и решаването на задачи се превърна в ежедневие”, разказва осемнадесетгодишната Виолета Найденова. От всички олимпиади до момента младото момиче има 3 сребърни медала от балкански олимпиади по математика, един бронзов и един сребърен от международни състезания. За кратко в девети клас Виолета се занимава и с физика, но решава да прекрати и продължава само с математика.

В България състезанията по математика са есенни, пролетни и зимни. Основното е националната олимпиада, от която се подбират и националите ни за балканските и международните състезания. Преди да се избере кои са шестимата “избрани”, се прави разширен отбор от 26 души от 9-12-и клас. Следват серия контролни и състезателите се подбират според оценката.

Срещу 107 математици от цял свят е трябвало да се изправи Виолета през миналата година на олимпиадата в Хонконг. Година по-рано е имала и състезание в Тайланд, във втория по големина град след Банкок - Чианг Май.

“Ходихме до една фабрика за чадъри. Водиха ни до ферма за крави. Интересното е, че

бяха много горди,

че имат крави”,

разказва Виолета. Отделно от това групата посетила и резервата за слонове в Чианг Май. Бозайниците там са известни с това, че рисуват картини с хобота си.

Освен с математика Виолета се занимава и с балет. Записват я да тренира още когато е на пет години. Детската ѝ мечта била да стане балерина. В момента тя ходи да тренира два пъти седмично по един час и събота за около час и половина.

“За мен балетът е по-скоро почивка. Отпуска ме и ми помага. Не го приемам като натоварване”, признава Виолета. Групата ѝ прави концерти всяка година в края, а до момента имат и два спектакъла.

Има и главни роли

в балета - Червената

шапчица и Пепеляшка

“Много искам да продължа с балета, дори и след като завърша, така че ще намеря начин”, признава Виолета. Последният балет, на който е ходила, бил “Дон Кихот” в Националната опера и изключително много ѝ харесал. Балерините, на които се възхищава, са много, но най-много харесва рускинята Светлана Захарова.

“Гледала съм няколко нейни представления в интернет и е доста впечатляващо. За човек, който знае колко е трудно и види колко лесно го правят да изглежда, осъзнаваш, че е изкуство да го направиш по този начин. Те го правят артистично и предават емоция в целия танц, което е трудно”, емоционално разказва Виолета. В четвърти клас обаче решава да избере математиката пред балета, а той остава като хоби.

В момента ученичката се подготвя да кандидатства в Оксфорд. Решава да избере чужбина, защото образованието е много добро, по-лесно е да научиш езика на разговорно ниво, има възможност да се запознаеш с нови хора и да опознаеш нова култура.

“Все още не съм решила какво ще запиша по простата причина, че има много неща, които можеш да правиш с математика - анализи, компютърно моделиране, статистика, криптография”, разказва момичето. След като са приети, първата година студентите учат “Математика”. През следващите години студентите имат възможност да се профилират в специалност, свързана с математиката. Виолета е решила да се насочи към по-софтуерните специлности. Избрала е “Сейнт Джонс”, един от 38-те колежа, които са част от университета. Документите все още не са готови, защото последният от тях е дипломата за средно образование, коята трябва да се преведе и легализира.

След като завърши, Виолета възнамерява да се върне в България, но все още не знае как ще се развият нещата по-нататък.

“Тук е семейството ми, приятелите, дори част от тях да заминават в чужбина, а и тук се чувствам добре”, споделя тя. По думите ѝ идеята за живот в чужбина не я е привлякла особено. Планът е, когато се върне, да започне работа в някоя фирма в сферата на информационните технологии.

“Все още не знам как да се чувствам относно бала, но вече имам рокля”, обяснява Виолета. Заедно с класа си избрали ресторанта още в края на миналата година, а в момента балът е една от най-обсъжданите теми в училището.

“Не се притеснявам относно матурите.

Искат ми диплома

5,75, което

не е високо,

и мисля, че мога да се справя”, някак си помежду другото подхвърля Виолета.

Ако се класира, това лято момичето ще отиде на още една международна олимпиада. Останалата част от ваканцията ще прекара в почивка и на море с приятели.

През свободното си време, освен да ходи на балет, обича да чете и да рисува. Най-често рисува портрети и цветя, като това ѝ помага да се отпуска. Книгите, които чете, са с различни жанрове и има много любими. Когато е била малка, най-любимата ѝ книга е била “Хари Потър” на Джоан Роулинг.

“Напоследък масово чета литература за училище. Харесва ми Никола Вапцаров, а от романите ми допада “Железният светилник” на Димитър Талев”, обяснява Виолета. Съвременните книги, които харесва, са на Михаил Вешим.

Виолета има сестра, която е четири години по-малка от нея и се е насочила към биологията. Приятелят ѝ е две години по-голям от нея и също е състезател по математика, но учи във Франция. Виолета се надява, че с него ще могат да се виждат по-лесно, когато замине за Англия, тъй като двете държави са по-близо една до друга.

“24 часа” представя отличниците на България

Дни след 26-ия си рожден ден “24 часа” започва нова своя кампания. Казва се “Отличниците на България” и продължава традицията на вестника да отличава добрите примери, която преди много години започнахме с “Достойните българи”.

Тази кампания има за цел да открои красивите умове на страната ни. Тези деца, които ни карат да се гордеем с постиженията им в науката и по международни състезания.

Целта на вестника е да покаже, че в България има достатъчно умни и знаещи деца. Такива, които постигат значими успехи с ума си, а не с мускули и арогантност. Деца, които са желани от всеки университет по света.

С “Отличниците на България” искаме да разкажем техните истории като пример за следващите ги.


Четете още:

🔴 Над 200 чевермета за Гергьовден в Златоград

🔴 Ансамбълът на България взе сребро от Ташкент

🔴 Днес празнуват "защитниците на мъжете"! Имен ден имат любими, хубави и силни имена





Източник: 24 часа





Коментари

горе