Българска лекарка оперира без пари във Виена окото на второкласника Мишо



- Д-р Анелия Хохвартер сега събира пари в България да има робот локомат за раздвижване на болни
      - Децата от училище “Николай Лилиев” в Стара Загора дадоха 1476 лв. за дарителската ѝ кампания

“Бъдете все така единни, добри и упорити!” Това пожела д-р Анелия Хохвартер на учениците от II “б” клас в училище “Николай Лилиев” в Стара Загора. През есента тя оперира без пари във Виена окото на техния съученик Михаил Иванов. Българската лекарка, която от 25 г. работи в австрийската столица, не скри вълнението си от първата си среща с децата.

“Клас стани, клас мирно. Нали така се казваше”, припомни си тя на влизане. Преди това на школската врата второкласници я посрещат с хляб и сол.

“24 часа” вече разказа историята на Мишо Иванов от Стара Загора.

Неговата класна

Димитринка

Костова е сред

достойните

българи на “24 часа”

за тази година. Тя помоли учениците си и техните родители на първия учебен ден, вместо да ѝ подаряват цветя, да направят дарения за операция на окото на нейния ученик. Детето пострадало през лятото при игра с пръчка, докато било на гости при баба си в Мъглиж.

“Зрението на Мишо вече е в нормални параметри. Предстои му само една малка безкръвна манипулация в Пловдив, а щом извадим конците, той ще започне да вижда още по-добре. И ще може да стане шофьор, когато порасне”, каза д-р Хохвартер на неговите съученици.

Те я поздравиха с народна песен, а тя почерпи всяко дете с по два бонбона - по един за всяко око.

Д-р Хохвартер разказа, че научила за акцията в помощ на Мишо от интернет и веднага написала мейл до училището му в Стара Загора с предложение да го прегледа лично, за да види дали може да помогне. Преди това имало идея детето да замине за скъпа операция в Израел, дори ходило там на преглед.

“Винаги

откликвам,

когато прочета

в интернет

за дарителска

кампания

в България и нужда от операция на очите не само на деца, макар повечето сигнали да се оказват фалшиви. Но когато имам възможност, преглеждам болните и ги насочвам там, където лечението ще стане с по-малко средства. Обикновено кампаниите са за космически суми. Например близките на момче от Монтана платиха само 4000 лева за специални лещи, макар в началото да събираха 10 000 долара”, дава пример д-р Хохвартер.

В случая с Мишо тя се заела лично с операцията, и то във Виена, защото в клиниката ѝ имало и добре обучен персонал и необходимите уреди и инструменти за операцията. Дори

приела детето

и майка му в

дома си

в Австрия.

“Обещах, че когато отида за Великден при родителите си в Горна Митрополия, ще дойда в Стара Загора при класа на Мишо. Добрите постъпки трябва да се поощряват. Понякога дори едно потупване по рамото струва повече от хиляда лева”, обяснява д-р Анелия Хохвартер.

И добавя, че всеки сам избира дали да бъде добър или лош, макар че няма само добри или само лоши хора по принцип. “Когато обичаме някого, ние го обичаме и с неговите недостатъци”, казва тя.

Оказва се, че второкласниците на Димитринка Костова има още с какво да изненадат своята гостенка - чрез Мишо те ѝ връчиха вчера плик с 1476 лева. Това е дарение от името на учениците, учителите и родителите за инициативата на д-р Хохвартер да купят за България робот локомат - уред за раздвижване на деца с церебрална парализа и възрастни след инсулт.

“Ако на една магистрала падне тунел, хората търсят обходни пътища, за да преминат. Когато някой се разболее, чрез този уред се търсят обходни пътища в неговия мозък, за да накарат мускулите му да заработят. И без това човек използва едва 3 процента от възможностите на мозъка си”, обяснява лекарката. По нейни изчисления в момента

у нас над 20 000

души се нуждаят от

лечение с локомат,

а има само роботи за раздвижване на деца до 6 г. На година около 1000-1500 души биха могли да ползват един такъв робот. И докато в Австрия имат 26 подобни уреда, ние тепърва трябва да купуваме. Един такъв апарат заедно с модулите за деца и възрастни струва около 370 хиляди евро. Сума, която няма да откаже д-р Хохвартер, макар засега по сметките на кампанията да имало едва 50 хиляди лева.

“За покупката на такъв робот аз

давам всички

приходи от книгата си

“Пътуване”,

в която разказвам как в продължение на 5 месеца през 2015 г. работих по създаването на очна клиника в Етиопия. Тя излезе на немски и на български, сега предстои да излезе на руски, подготвям издание и на английски. За да напиша тази книга, работих една година. Може би и други ще положат труд за идеята и България да се сдобие с подобни уреди”, надява се д-р Хохвартер.

Дали ще напише и други книги? Зависи от свободното ѝ време. “Ако отворите интернет, там

пише, че правя

по 3000 операции

на година

Е, това е преувеличено. Когато подготвях документите си, за да получа работна виза за Етиопия от тяхното здравно министерство, официална справка показа, че за тази година съм имала точно 1068 операции, но отдавна не ги броя”, споделя д-р Хохвартер.

Дарителската ѝ кампания ще продължи в дните около 10 юни, когато в родното ѝ село Горна Митрополия, Плевенско, организират събор. “Там имат много добър клуб на пенсионера и от 20 г. аз съм негов почетен член”, смее се гостенката.

По думите ѝ имало и по-евтини роботи, но консумативите за тях после излизали много скъпи. “Често се случва у нас при покупка на медицинска апаратура да се ръководим само от по-ниската цена, а после техниката да стои неизползваема по мазета и складове, защото не можем да осигурим консумативите за работата ѝ”, ядосва се тя.

После идва време за подаръци. Михаил дарява гостенката с календар, на който е коледната му снимка с класната Димитринка Костова. Гостенката получава буркан с балкански мед, снежен човек, който никога не се топи, цветен пейзаж в рамка, нарисуван специално за нея от съученичката на Мишо Александра Костадинова.

Момиченцето единствено се престрашава да попита: “Трудно ли мина операцията на Мишо?” “Фифти-фифти”, отговаря лекарката. “В началото човек не знае какво да очаква. Затова по време на операцията ведин момент лекарят трябва да експериментира, другата част пък минава като по учебник”, обяснява тя. Обещава да закачи картината на Александра в стаята за почивка на персонала във виенската клиника.

Домакините канят д-р Хохвартер да посадят заедно борче за спомен от срещата. “Я, ще трябва и да поработим”, шегува се тя.

Ден преди това тя бе на великденски концерт в Стара Загора по покана на братята Александър и Константин Владигерови. Преди време д-р Анелия Хохвартер лекувала майка им - актрисата Вили Чобанова-Владигерова, и с този жест те искали да ѝ благодарят.

Дарителска сметка

за закупуване на

локомат за България:

Анелия Петрова Хохвартер

IBAN: BG60 UNCR 7000 1522 7289 49 (в евро)

IBAN: BG65 UNCR 7000 1522 7289 56 (в лева)

ВIC (SWIFT): UNCRBGSF

 


Какво четем:

🔴 За социализма - с любов и носталгия

🔴 В Чикаго започна Седмият фолклорен фестивал "Верея"

🔴 Димитър Списаревски – героят с човешко лице

Източник: 24 часа



Коментари



горе