Арбанаси пази богата история
Ако планирате пътуване до Велико Търново, не пропускайте да посетите и село Арбанаси.
Арбанаси ще ви впечатли с уникалната си възрожденска атмосфера, която е запазена, въпреки множеството новопостроени вили и къщи за гости в селото. Потокът туристи там е голям през цялата година, но винаги можете да се изгубите в автентичната атмосфера на отдавна минали времена, докато се разхождате по тихите калдаръмени улички, обградени от високите дувари на старовремски български къщи. Там можете да опитате и много традиционни ястия от българската кухня, както и да изпиете следобедното си кафе, наслаждавайки се на великолепната панорамна гледка към старопрестолния град.
Арбанаси се намира само на 5 км от Велико Търново.
Историята му е много интересна и започва в далечната 1538 г., когато Сюлейман Великолепний подарява земите на днешното село и околните селища Лясковец, Горна и Долна Оряховица на великия везир Рюстем паша.
С ферман той ги провъзгласява за собственост на Рюстем паша под общото название Арнабуд кариелари.
В началото населението на селото, според историческите източници, било съставено от видни боляри.
Икономически разцвет Арбанаси получава през 17 и 18.век, когато в селото имало над 1000 къщи и там живеели едни от най-видните търговски фамилии в региона.
Основният поминък на населението бил джелепчийството и суватчийството. Развити били и медникарството и златарството, както и лозарството.
Арбанашките търговци били известни в цялата Османска империя. Мнозина от тях продавали месо, лой и кожа в Багдад, Индия и Персия. На връщане оттам докарвали коприна, кадифе, подправки, билки и др., които продавали не само в магазините си в Арбанаси, но и в околните селища.
По време на възхода на Арбанаси там били построени 5 църкви.
Селото било разграбвано и опожарявано няколко пъти в историята си.
След 1810 г. започва ново заселване на българи там от Еленския и Тревненския Балкан. Но развитието на дребното занаятчийство след Кримската война в селото почти прекъсва.
За няколко века Арбанаси е било и крепост на гръкоманщината. Там се намирало прочуто гръцко училище и дори църковните служби се провеждали на гръцки език.
Това обаче не оказало влияние на българското самосъзнание на жителите на селото, които продължавали да милеят за България и участвали в поредица от въстания, организирани в Търново.
Историята на Арбанаси е богата и за наше щастие и до днес там са се запазили къщи и манастири, отразяващи по уникален начин отминалите епохи.
Днес Арбанаси е обявен за архитектурно-музеен резерват и е сред Стоте национални туристически обекта.
В селото са запазени са 144 къщи с богата вътрешна украса, 5 църкви и 2 манастира.
Какво четем:
🔴 Гайдарите на Рожен🔴 Моята Родина е моят дом и настоявам да живея така, както живеят в цивилизованите държави
🔴 Къща без наем – една фейсбук-иницатива срещу обезлюдяването на селото
Източник: itravel-bg