Почит - Паметник на Апостола у нас има близнак в Аржентина



2017-а беше обявена за Година на Васил Левски.
"Стандарт" се включи в Националния инициативен комитет за достойното честване на 180-годишнината от рождението на Апостола на свободата. По идея на вестника беше предложено летище София да носи името на Васил Левски. Друга инициатива на "Стандарт" е да събере в албум всички паметници на Апостола. В поредицата от статии ще представим историите на някои от монументите.

Монтана се гордее с паметника на Васил Левски, издигнат през 2003 година с помощта на събрани дарения. Любопитното е, че монументът има свой близнак в столицата на Аржентина Буенос Айрес. Автор и на двата е скулпторът и художник Михаил Шапкарев, вече покойник.
250 души са дарителите на паметника в Монтана, съобщава Траяна Ценова, председател на общоградския комитет "Васил Левски". Идеята за монумент на най-великия българин възниква през 1991 година, но реализирането й започва шест години по-късно. Две годишнини - 160 от рождението на Апостола и 120 от освобождението на града от османско робство,
дават стимул на работата за изграждане на монумента
Общината обявява конкурс за място и визия на паметника. Одобрен е проектът на скулптора Михаил Шапкарев, а архитект е Славей Гълъбов.
В акцията за набиране на средства най-голям личен принос има покойният вече лидер на КНСБ Желязко Христов, който дава 1000 лв. Сред участниците в кампанията са и тогавашните актуални министри, депутати и политици - Иван Костов, Муравей Радев, Иван Нейков, Йордан Школагерски, Величка Рангелова. Най-малките дарители са 6-годишните тогава Радина Викторова и Петър Петров. Най-възрастният е Цено Трифонов, на 86 години. Две училища събират най-много средства - езиковата гимназия "Петър Богдан" и  финансово-стопанската, която  носи името на Васил Левски. Най-големият дарител обаче е общината. Тя внася един път 20 000 лв. и втори - още 10 000 лв. Тя поема и разходите за транспортиране на паметника от каменоделското ателие в село Каляне, община Мездра, до Монтана.
На паметника
Левски е изобразен
на катедра
На нея са изписани имената на най-значимите събития и личности на духа и свободата от Северозапада. Това са руско-турската война - 1877 - 1878 година, чети на Христо Ботев, Панайот Хитов и Филип Тотю,  Априлско въстание, комитетско дело, легии и чети, въстанието от 1850, Върбанова буна, Манчова размирица, Поп Пунчо Граматик, Епископ Софроний, Чипровското въстание от 1688, Константин и Фружин - 1404.
Паметникът е открит през 2003 година. Водосвет отслужват местни отци, водени от видинския митрополит Дометиан. Стича се населението на целия град. Издигането на паметник на най-великия българин става събитие, влязло завинати в историята на Монтана.
Монументът близнак в Буенос Айрес се намира на две пресечки от българското посолство в парка Баранкас де Белграно. Също е вдигнат с дарения на наши емигранти.
Първолета Цветкова

Най-високият паметник на Левски - 14 метра, а на самата фигура - 9 метра е в Ловеч;
Най-малкият е скулптура на Левски в цял ръст в училището във Вълчедръм - висока е около 1 метър;
Най-старият е първият паметник на Левски на мястото на неговото обесване - в центъра на София;
Градовете с най-много преброени паметници са София - 7, Варна - 4, Враца - 3, а в чужбина най-много паметници има в Молдова - 3, в Сърбия и Украйна - по два.


Какво четем:

🔴 Надиграване ръченица

🔴 Студент от Стопанска академия е световен лидер в компютърна стратегия (ВИДЕО)

🔴 Методи Андонов – рицарят на "Козият рог"

Източник: Стандарт



Коментари



горе