Икона на свети Мина прави чудеса в Обрадовския манастир



Един от най-старите и известни манастири около София, само на около седем километра североизточно от столицата, е Обрадовският "Свети Великомъченик Мина". Според преданието Светата обител е основана още в римско време, а през ХI век на това място е имало огромен християнски комплекс с 40 параклиса, множество манастирски сгради и духовно училище, както и метох на Света гора, където поклонниците, тръгнали за монашеската република на Атон (Гърция), получавали своеобразни "визи". През Средновековието той е част от Софийската Мала Света гора - пръстен от манастири около днешната ни столица. Кръстоносните походи и османските нашествия постепенно заличават напълно следите на Светата обител, но споменът за манастира на името на светеца воин Мина остава в легендите, предавани през поколенията.
След векове свещеното място "възкръснало" в съня на пророчицата Бона Велинова, която имала дарбата да вижда насън местата, на които преди е имало храмове и манастири. На Бона се явил в съня Бог и
й показал мястото, на което имало "древна обител"
Последвала втора Божия намеса, когато на същото място "лумнал огън". Когато на другия ден дошли местните хора, видели обгорена трева и ясно очертани основи на манастир. Други разказват, че на Кръстовден (14 септември) през 1927 г., селяните от Обрадовци забелязали останки от стари зидове на пасището, където днес се намира манастирът. По инструкции на баба Бона започнали да копаят и открили основите на стара църква, части от кръст и кадилница. Близо до олтара открили малко бунарче, иззидано с камъни, в което бликала лековита "светена вода". През същата година в деня на Св. Мина тук дошли стотици вярващи и започнали да събират средства за издигане на манастир. Върху основите на средновековната християнска църква построили дървен параклис, просъществувал до 1942 г., а намиращата се до него малка манастирска постройка за поклонници оцеляла до 1969 г.
През 1942 г. църковното настоятелство на с. Обрадовци взело решение за изграждането на нов храм. Положени били основите на сегашната църква. Тя била осветена на 21 октомври 1945-та. 12 години по-късно е осветен нов параклис, посветен на светите безсребреници Козма и Дамян, тъй като така се казвал един от параклисите, съществувал според легендите тук. В олтара му е вградено аязмото, иззидано с камъни, и от него с помпа се подава вода. Хората от манастира съветват всеки дошъл да си измие очите и да пийне от нея, да си занесе вкъщи и да напръска стените на дома за "здраве и благоденствие". Друг параклис е построен в чест на светите апостоли Петър и Павел през 1970-та. Преди години започна строежът на още два. Желанието на поклонници и вярващи е да се възстанови съществувалият през ХI в. манастирски комплекс с 40 параклиса.
До 2004 г. в Обрадовския манастир има монахини. Преди няколко години на деветдесетгодишна възраст почина майка Златка. Хората вярват и разказват, че тя имала лечителски и ясновидски способности. Българи от цял свят й се обаждали по телефона да им запали свещ и да се помоли за здравето и добруването им. Обителта
дължи голямата си популярност и на чудотворна икона
на св. Мина, която се намира в притвора на храма. Поклонниците казват, че тя има могъща изцелителна сила и ако човек силно вярва, може да се избави от тежки болести и неволи. Още от изграждането на манастира към него започнали да се стичат много хора, за да търсят помощ от св. Мина, да се помолят за здраве, за спасение и за избавление. Мястото и днес се слави като лечебно за духа и тялото. В манастира има книга, в която са описвани чудесата, които са се случвали тук. В него ходят много млади хора, които търсят упование в Бога и искат да научат нещо за светеца. Хиляди са случаите, в които вярващите търсят тук застъпничеството на свети Мина, за да се сдобият с рожба. "За здраве" се носи храна - печено пиле, колбаси, хляб, кекс, баница, питка, които се оставят под иконата и после се раздават на храмовите служители.
Храмовият празник на Обрадовския манастир е на 11 ноември, когато православната църква почита паметта на св. великомъченик Мина. Срещу празника тук се извършва нощно бдение, с надежда хората да се изцелят от душевни и телесни страдания. Сутринта свещеникът отслужва Света Божествена литургия. Събират се много хора, които манастирският двор едва побира. Обителта не затваря врати цяла нощ, за да приеме хилядите миряни, дошли да отдадат почит на светеца. Празнично се отбелязват и дните на почит към светците, чиито имена носят параклисите в манастира. На 1 ноември, деня на светите безсребърници Козма и Дамян, празникът тук е много голям. Почитат се и дните на свети Йоан Рилски и на свети Николай Мирликийски Чудотворец. По всяко време пред чудотворната икона на св. Мина, по-висока от човешки ръст, не спира потокът от вярващи, които идват да се помолят със свещ в ръка.


Какво четем:

🔴 Веселин Маринов: 2 стотинки решиха съдбата ми

🔴 Ина Ананиева се омъжи (Снимки)

🔴 Манолова се захвана и с банки, монополи и "произвола на ЧСИ"

Източник: Стандарт



Коментари



горе