Манастирът "Св. Атанасий", до който е "пътят на любовта", е най-старият в Европа
Вярващите виждат образа на светеца във водата на аязмото
Бойко Борисов дарил на обителта 25 хил. лева от субсидията на ГЕРБ
На 2 май българската църква почита св. Атанасий Летни - на този ден е и храмовият празник на манастира “Св. Атанасий” край чирпанското с. Златна ливада.
Бившият кметски наместник на с. Златна ливада Ирина Панева
Мнозина чуха за него първо покрай нашумялата напоследък пикантна история за т.нар. път на любовта - отсечката от магистрала “Марица” до светата обител (виж карето), но истински вярващите отдавна са открили пътя към храма.
През август 2013 г. лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов дойде в манастира и дари 25 хил. лева партийни пари за ремонт на едно от крилата.
Първи акад. Росен Милев разви преди време теорията, че това е най-старият манастир в Европа. Християнското средище
било основано
през 344 г. след
Христа от самия
св. Атанасий,
който бил архиепископ александрийски и един от големите радетели за чистотата на православната вяра и най-вече на нейния постулат за Светата Троица в борбата с актуалната за онова време ерес на арианството, което отричало божествената равнопоставеност на Исус Христос.
А първите монаси тук били готи, които по онова време населявали днешните земи.
Легендата разказва, че през 1660 г. оттук минал и пренощувал александрийският патриарх Алексий на път за Вселенския християнски събор в Сердика. Постницата в скалите край манастира, в която той прекарал нощта в молитви, доскоро беше отворена за посещения, но я затвориха заради свлачище и опасност от падащи камъни, макар да има изградено дървено стълбище до дупката в скалите.
Не е легенда обаче фактът, че през май 2003 г. тук отслужи света литургия тогавашният александрийски и на цяла Африка патриарх Петър (Петрос) Седми, който посети манастира година преди трагичната си смърт в катастрофа с хеликоптер на Атон в Гърция.
Тогава патриархът от Александрия, който е втори човек в йерархията на православната църква след Вселенския патриарх, дари на манастира ценна икона на св. Атанасий.
Друга легенда свързва светата обител с Васил Левски. Според нея
Апостола имал
скривалище под
една от килиите
Той се криел и в къща в близкото с. Златна ливада, която съществуваше доскоро. Местните разказват, че веднъж близката река Марица придошла и Левски успял да премине с лодка на другия бряг към с. Ябълково, предрешен като булка. Лодкар му бил Димитър Христов, който заради смелостта си станал по фамилия Комитов.
Когато през август 2013 г. лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов посети манастира, дари 25 хил. лв. от субсидията на партията си за ремонт на крилото със скривалището на Левски. Днес този ремонт вече е факт, а гостите могат да видят скромната манастирска килия в автентичния ѝ вид със скривалището на пода.
Манастирът бил опожарен през турско време, възстановили го 1844 г. Манастирската порта в днешния ѝ вид била съградена през 1980 г. Ремонтите тук обаче трябва да продължат, в последно време за тях помагала и община Хасково. “Св. Атанасий” е женски, макар в момента тук да има само една възрастна монахиня.
Много вярващи привлича неговото аязмо. Смята се, че водата тук лекува болести на очите, помага и при безплодие у жените. Вярващите са убедени, че всяка година на 2 май, когато православната ни църква почита св. Атанасий Летни и е храмовият празник на обителта, образът на светеца може да се види на дъното на кладенеца с лечебната вода. Сега това е почти невъзможно, защото кладенецът е затворен с капак.
Друго поверие твърди, че на манастира трябва да се даряват само мъжки животни за курбан, но отец Борис, който служи в манастирската черква, опровергава това твърдение. В тази черква е дарената от александрийския патриарх икона на св. Атанасий.
В последните години интересът към манастира расте. За това допринесе и община Чирпан, на чиято територия е с. Златна ливада. Покрай храмовия празник тя започна да организира на поляните наоколо и фолклорен събор, наречен “Гласове и ритми от Тракия”, който събира утвърдени музиканти и самодейци от района.
На 1 май т.г. съборът се проведе на 13-и пореден път. На празника идват стотици предимно от Старозагорско и Хасковско, но има и хора от по-далече. Сега вече това е лесно, защото хората не обикалят през с. Златна ливада, а ползват отсечката от магистрала “Марица” до манастира.
През август 2013 г. лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов дойде в манастира и дари 25 хил. лева партийни пари за ремонт на едно от крилата.
Около 1000 метра е дълга отсечката
За “пътя на любовта” официално се заговори преди дни, когато бившият надзорник на строителството на лот 1 от магистрала “Марица” Илия Запрянов от Димитровград публично обяви, че отсечката от магистралата до манастира “Св. Атанасий” била изградена заради връзка между бившия кметски наместник на с. Златна ливада Ирина Панева и бившия шеф на Агенция “Пътна инфраструктура” Лазар Лазаров.
Според Запрянов тя била публична тайна, както и фактът, че този път се нарича “пътят на любовта”. Двете страни отрекоха, Панева обяви пред “24 часа”, че ще съди Запрянов, с когото се познавала. Лазаров обясни, че пътят съществувал в проекта като технически път, защото бил необходим да обръщат по него снегорините, които поддържат зимно време магистралата.
“Пътят може и да е на любовта, но на любовта към бог и към вярата, защото води към манастир”, каза още Ирина Панева. Тя поиска официално да се сложи табела “Път на любовта”.
Магистрала “Марица” минава на по-малко от километър западно от манастира, така че асфалтовата отсечка до него е дълга около 1000 м. От манастира до с. Златна ливада, което е още п на изток, пътят не е ремонтиран. “Ако наистина бях любовница на Лазаров, нямаше да го оставя така”, шегува се Панева. В селото живеят постоянно под 100 души.
Пред журналисти тя постави проблема за път между магистралата и манастира на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, когато той посети “Св. Атанасий” на 29 август 2013 г., макар по това време не беше премиер. Тогава той обеща да има път, когато се върне на власт, и устоя на думата си.
“Затова всички сме му благодарни и го уважавам много”, казва по адрес на Борисов
Панева. Не крие, че самата тя членува в БСП, но е убедена, че заради близкия диалог
с Борисов не е била предложена от червената кметица на Чирпан Кичка Петкова за
кметски наместник на селото си Златна ливада и през този мандат.
“Каза ми, че вече не съм в нейния отбор”, огорчена е Панева, която сега работи
по проект към читалището в Чирпан.
Какво четем:
🔴 100 дни на президента Румен Радев - какво направи с голямата власт, която изведнъж получи🔴 Дано с Кубрат мотивираме повече хора
🔴 Ина – жената, която чете на слепи във Фейсбук
Източник: 24 часа
Коментари
![](./i/blank.gif)