Водата в Огняново цери сто болести



Вече е достатъчно топло, за да започнем да събираме тен. Но е рано за море. Тогава? Случайно „улучих“ алтернативата в първите дни на май. СПА и туризъм в Огняново, на 10 км от Гоце Делчев.

Всъщност едва ме замъкнаха дотам. Видя ми се така далече при наличието на перфектни минерални СПА курорти и по-близо до Пловдив. Но мястото се оказа със собствен чар, за който ще ви разкажа сега.

Ако никога не сте чували за Огняново, няма да се изненадам. Аз поне не бях. Заключено между 4 планини, селцето е едва на 500 м надморска височина, а пейзажът е планински. Зеленото тук не е точно зелено, а причудлива смесица на резеда и слънчево жълто. Жизнерадост блика от всяко нещо, на което се спре погледът. А птичките просто не млъкват. От ранно утро.

В Огняново няма сезон. Тук идват посетители през цялата година, дори и зимата в снега. Защото и при студено време (а всъщност климатът е мек), минералната вода извира естествено затоплена до 37 – 40 градуса. В Огняново всичко се върши с гореща минерална вода. Тя извира отвсякъде, тече по тръбите, с нея се пълни дори казанчето на тоалетната чиния. Затова по всяко време на годината можете да плувате в откритите басейни. Гостите на множеството хотелски комплекси се разхождат по джапанки и бели халати още при сутрешните температури от 12-14 градуса. Защото са се затоплили до червено в сауните, парните бани и джакузитата с вряла вода.

Цените

В по-скъпите хотели нощувката в двойна стая е около 30-40 лв., към 55- 60 за самостоятелна. В цената се включва освен традиционната закуска, и целодневно ползване на всички екстри в комплексите - СПА център, басейни, чадъри, шезлонги. За външни лица този пакет е на цена от около 30 лв., а само посещение на басейн струва 5-6 лв. за възрастни и 3 лв. за деца.

В СПА центрове са предлагат масажи, разкрасяващи и оздравителни процедури. Цените не изненадват - от 9 лв. за парна кедрова бъчва до 60 лв. за масаж на цяло тяло. Има и специални предложения за влюбени двойки.

Мирото

СПА удоволствието в Огняново може да бъде и безплатно. Заради най-големия извор, наречен Мирото. Той е много горещ и хората се къпят дори в най-ледените зимни дни. От Мирото се излиза направо на снега, но нищо не се усеща, разказват местните. Те са свикнали да се къпят в минералния извор, но той е посещаван и от много гости  - заради очарованието на природния източник.

С изненада научих, че в Огняново има цели 24 термоминерални извора със сумарен дебит 102 л/сек и средна температура на водата 39 -40 градуса по Целзий. А най-големият сред тях - Мирото, е част от извор Крайречно, който е с 2 локализации. Едната обхваща минералните води в района на т. нар. Градски бани, намиращ се на 1,5 км северно от Огняново, а другата е около профилакториум Огняново. 

Мястото явно се е ползвало за лечебни процедури от най-древни времена, защото тук е открита и римска баня.

Водата

Минералната вода в Огняново не се пие. Или поне не и безотчетно. Каква ирония! Минерална вода тече безплатно от чешмите, но употребата  е ограничена заради специфичния минерален състав. Предупреждението е за максимум 250 мл такава вода на ден, защото в нея има много флуор. Иначе физико-химичният състав на минералните извори ги характеризира като хипертермални и слабо минерализирани. Според местните минералните води тук лекуват над 100 вида болести, сред които на опорно-двигателната система, на ендокринната, дихателната и храносмилателната системи, обмяна на веществата, нервни, гинекологични и сърдечносъдови болести.

Забележителностите

Ако сте пристигнали с кола в Огняново и нямате проблеми с транспорта, буквално ще се чудите какво по-напред да видите. В района има толкова исторически и природни забележителности, че може и да не ви остане време за СПА. Никополис ад Нестум е античет римски град, една от най-популярните точки за туристите. Намира се в съседното село Гърмен. Разходката там отнема най-много час, но много наситен и с прекрасни емоции.

Интересно е село Лещен с множеството си реставрирани автентични възрожденски къщи. 

Архитектурният резерват Ковачевица също е с характерен облик, останал непокътнат през времето. Само да вметнем, че в района са снимани много филми.

За любителите на туризма интерес представлява Канинска екопътека с дължина от 13 км. Има и други, по-кратки маршрути. Местните жители ще ви упътят, а ако поемете по тях, ще се насладите на живописни гледки.

Не е за пропускане и Хаджидимовският манастир. А самото село е Меката на марковите обувки, шити на ишлеме във фабриките в района. Тук софиянци идват специално да пазаруват. А ако се случи почивен ден, услужливо ще ви отворят и ще ви обслужат.

Малко по-далече, но все пак на съвсем разумно разстояние, е село Омая с неповторимите си глинени къщи.

КАРЕ 8-2 
Как да стигнем дотам от Пловдив

До Пазарджик се пътува по АМ „Тракия“. Оттам може да се поеме по три пътя - през Доспат, през Велинград и през Белово. Първият маршрут е най-красив и кратък, но пътната настилка отстъпва спрямо другите две трасета. По тях също ще се наслаждавате на неземни красоти. Но шофирайте внимателно, защото на места пътят е много тесен и изпъстрен със завои.

Особено чаровно е пътуването през Велинград. Надявайте се да ви се случи да се движите заедно с влакчето. Част от трасето му върви толкова близо до пътното платно, че аха, и ще слезе на асфалта. А майските пейзажи и тишината без съмнение ще ви изпратят в безвремието - само красота и чист въздух, които прочистват главите и гърдите от стресовия градски живот.


Какво четем:

🔴 Любомир Ламбов - шампион на Америка

🔴 Ученик от 11-ти клас ще държи публична реч на английски език в Лондон

🔴 Вяра в лекарите? Под 40% приемат предписаните си лекарства

Източник: Марица



Коментари



горе