Най-страхотното лято на Димитър - месец четене по физика и математика



Високо, умно и много добродушно момче - това е Димитър Ружев. Ученик е в Софийската математическа гимназия в 12-и клас и едва на 18 години вече има три медала от международни състезания по математика и четири медала по физика. Освен това от няколко години Димитър се занимава и с легороботика, а вече две години предава знанията си и на по-малките ученици в СМГ.

“Ходя на математически състезания още от втори клас. Започнах със състезания като Кенгуру и по-малки български състезания”, разказва медалистът от СМГ. След това се присъединява към училищния отбор и започва да ходи на национални и международни олимпиади.

Когато е едва седми клас, Димитър отива на състезание по математика в Хонконг и сам печели сребърен медал, а отборът му взема първо място. На следващата година на състезанието в Пекин печели бронзов медал.

По време на състезанието в Пекин Димитър посетил Великата китайска стена, видял статуите на теракотените воѝни, а най-ярък спомен за него остава посещението на увеселителния парк там.

“За съжаление, изпуснахме една от забележителностите, защото шофьорът се обърка и не успяхме да стигнем до дестинацията. Едва когато ни заведоха до Великата китайска стена, си дадохме сметка колко дълга е наистина тя”, въодушевено разказва Димитър.

В края на 11-и клас участва в турнира на младите математици в Санкт Петербург. Задачите за състезанието са известни половин година по-рано поради сложността си, а от участниците се изисква да представят своите решения.

“Форматът не ми хареса особено, защото

не оценяваха

постиженията

по задачите,

а по-скоро уменията за презентиране”, разказва той.

Миналата година заедно с училищния отбор от математици, физици, химици и биолози печелят първо място на Турнира на младите натуралисти в Кюстендил.

Димитър се занимава и с физика, дори по-усърдно от математиката. Решава да обърне повече внимание на предмета в края на миналата година. Изучил няколко учебника, а лятото се запознал с професор от Оксфорд, специалист по теоретична физика и математика. Оказало се, че той ходи на същото място на море, където ходи и семейството на Димитър.

“Той ме хареса и ми предложи да ме подготви. Така получих един месец усилена подготовка с него по физика и математика. Прекарах си едно страхотно лято”, споделя момчето.

Първото международно състезание, на което участвал, се провело в Австрия, където заедно с отбора си печелят сребърен медал. В началото на 12-и клас участва в първата Олимпиада на метрополисите в Москва. Оттам печели сребърен медал. В началото на 2016 г. присъства на Жаутиковска олимпиада в Казахстан. Тогава Димитър печели сребърен медал, като заради 0,2 точки не успява да вземе златен. Последното състезание, на което той участвал, се състояло в края на март - Romanian masters of physics. На него Димитър печели сребърен медал.

“Основно подготовката за изпитите преминава в школите към СМГ. Благодарен съм за усилията, които хвърлят учителите от гимназията за подготовка на учениците, защото именно те помагат най-много”, признава той.

От малък обича да строи най-различни неща с комплектите “Лего”. В пети клас разбира, че софийска фирма организира курсове по легороботика и решава да се запише.

“Там ми представиха комплекта, компютърче с три-четири моторчета и различни сензори - за цвят, засичат разстояние, усещат допир, чуват звук. Започнахме да строим роботи и да ги програмираме”, обяснява Митко. След като придобива малко повече опит, се включва и в отборите по легороботика.

Половин година преди турнира по роботика на всеки отбор се изпраща карта, върху която има поле с мисии. Целта на отбора е да създаде робот и да го програмира, така че той да изпълнява възможно най-много от мисиите - да бутне лост, да занесе предмет от т. А до т. Б и пр. Дизайнът на робота също влиза в критериите. Всяко година има тема на събитието, като се търсят решения на проблеми по досегашна случка и трябва да се измисли решение различно от тези, които има в момента. Една от годините темата била природни бедствия.

“Решихме да се

занимаваме с

горските пожари

Идеята ни беше да се прокарат тръби от близки езера и потоци по земята, като се направи автоматична система, която засича пожарите и при пожар да излезе нещо като “голям кран” и да ги угаси”, обяснява Димитър.

Участва на общо четири състезания. На три от тях в България заедно с отбора печелят второ място. Най-труден бил европейският кръг в Германия, когато се нареждат на 15-о място.

Миналата година директорът на СМГ Антони Стоянов успява да се свърже с организаторите на състезанията за България и те се съгласяват да направят стая по легороботика в училището. Учениците получили комплекти от тях и от холандски университет, правил представяне в училището. Тогава директорът поканил

Димитър да води

курсовете по

легороботика

в училището. В началото идвали ученици основно от пети клас и една малка група от хора от 8-и, 9-и и 10-и клас. В момента част от тези ученици продължават да идват, а петокласниците станали около четиридесет.

“Основно в момента се занимаваме с подготовката за тазгодишното състезание през юли. Започнах да им давам отборни задачи, за да могат да станат по-добри като отбор, а не да се прекъсват, по-скоро да се допълват. Изгради се много приятна среда, защото децата искрено се забавляват, тъй като това не са стандартните часове”, обяснява с усмивка Димитър.

Решава да кандидатства в Оксфорд. Основната причина да избере Оксфорд е именно защото познава ученици от СМГ, кандидатствали там, и е наясно с условията. Повлиява му и професорът, с когото се запознал лятото. Заради него Димитър отишъл на деня на отворените врати в университета.

“Изключително ми допадна като място, инфраструктура и възможности. Избрах направление инженерни науки, като третата и четвъртата година се специализира,но още не съм избрал какво ще бъде”, признава Ружев. По всяка вероятност ученикът ще продължи в сферата на роботиката, механика или електроника. Няма планове за това какво ще прави, когато завърши, но със сигурност в чужбина ще му липсват най-много приятелите и близките, както и българската кухня.

Когато бил малък, мечтата на Димитър била да стане строителен инженер. Вдъхновил се от сестрата на дядо си и искал да прави големи чертежи като нея. По-късно искал да стане ядрен физик в Церн. Благодарение на роботиката обаче решава накъде наистина ще се насочи.

“Скоро баща ми показа клип, в който съм на около четири и се разхождаме в мол в Германия. Там има една от тези лампи, на които, когато си сложиш пръста, излизат големи светкавици. На клипа соча към топката и питам какво е това и той чисто по родителски отговаря: “Красота”. Оттам аз казвам не, не разбра въпроса. Питах как работи. Явно от малък съм имал интерес”, споделя Ружев.

Лятото Димитър ще ходи на концерт на “Аеросмит” в Мадрид, а ако се класира за международната олимпиада, ще отиде в Бали, където ще се проведе тя. Останалата част от лятото ще прекара на морето.

В свободното си време Димитър построил 3D принтер, който работи, но има още някои проблеми за оправяне. Обича да играе билярд и снукър с приятелите си. Любимите му произведения от задължителната литература в училище са “Под игото” и “Тютюн”. Има малко братче в осми клас, което се занимава с биология и мечтае да стане океанолог.


Какво четем:

🔴 Започва "Евровизия" 2017: кич, емоции или шанс за България

🔴 9 май – Ден на Европа и Ден на победата

🔴 Грациите превзеха дансинга с танци и кръшни хора (СНИМКИ)

Източник: 24 часа



Коментари



горе