Показаха какво е истинско сирене. Да се знае кой и как го прави!
Всяка крава носи на държавата 800 лв. ДДС годишно, казва Милкана Йорданова председател на сдружение „Планинско мляко“, научаваме от Марица.бг. След толкова години, в които не се знаеше и не се обявяваше кой какво влага в сиренето, е време да има коректност към потребителите. И едно и също предприятие да не може да произвежда продукти от истинско мляко и такива с имитации. Те да се предлагат на пазара под друго име, за да не се подвежда клиентът. Това заяви председателят на сдружение „Планинско мляко“ Милкана Йорданова, която е и производител на млечни продукти.
Тя направи коментар по повод на обсъжданите в момента промени в наредбите от МЗХ и браншовиците за разделяне на обектите, които произвеждат истински млечни продукти, от тези, които влагат имитации. Млекопроизводителите от Смолянска област приветстват обсъжданото отделяне на обектите, произвеждащи истински и имитиращи млечни продукти, казва Йорданова. Според нея подобно разделение ще се отрази само положително на производителите в планината, тъй като 90% от мандрите в региона работят със сурово мляко.
Пенсионерите търсят евтиния продукт. Години наред много производители не бяха коректни и предлагаха евтино „бяло саламурено сирене“, което хората, въпреки че е евтино, не биха купили, ако знаеха, че всъщност продуктът е с палмово масло. Нека да има подобни продукти на пазара, иначе ще дойдат от чужбина, но да е ясно на потребителя коя марка на какъв продукт отговаря. По-коректно е наистина да се произвеждат на отделни места, коментира Йорданова. Според нея в страната има предприятия, които не приемат и литър сурово мляко, а заливат пазара с имитиращи продукти. Категоричното им разделение от марките, които предлагат продукти от истинско мляко, е в полза най-вече на децата. Истинският продукт трябва да се различава от всеки родител, за да знае с какво си храни детето вкъщи и да е наясно с какъв продукт се зареждат детски градини и училища. Там проблемът е, че винаги се търси най-ниска цена от доставчика, заявява родопчанката.
Йорданова е председател и на коопeрация „Родопа милк“ и развива производството на мандра в смолянското село Смилян от 1994 г. досега. Тя нарича прехода пагубен за селското стопанство в Родопите, тъй като данните сочат, че кравите са намалели 4 пъти. През 1989 г. в Смолянска област имаше над 25 000 крави, а сега не са повече от 7000. Малките стопанства не бяха подпомагани по никакъв начин, тъй като се приемаха по-скоро за хоби. Но всъщност за тези, които познават Родопите, 1-2 крави са стопанство и заслужават да бъдат подпомагани.
Всяка крава дава на държавата около 800 лв. ДДС годишно!
Толкова излиза при предаване на 3000 литра мляко, казва Йорданова. Тя приветства решението, че за първи път малките стопанства ще бъдат подпомагани съгласно условията за обвързани плащания. В Смолянско от това ще се възползват стопанства с общо около 6800 крави. Според нея трябва да отпадне ограничението да се подпомагат стопанства на над 750 надморска височина в планински регион, а да се подпомагат на база планински релеф, тъй като 42% от територията на страната е планинска.
Защо стопанин от Бачково например да не се подпомага на 325 метра надморска височина, като отглежда кравата си на еднакво трудни планински терени? Това ограничение на надморска височина е въведено, за да няма спекула, но трябва да отпадне и да се намери по-удачен вариант за подпомагане на малките стопанства в планината, категорична е родопчанката.
Какво четем:
🔴 Етрополе - в пазвите на Балкана🔴 Велизар Пеев – царят на шоколада
🔴 Командир на танк пренесе мях от 35 оки по 3-километровата Хайдушка пътека
Източник: opoznaybulgaria