Романтика и вино в Мелник (Видео)




Мелник е град в Югозападна България. Намира се в област Благоевград, община Сандански. Това е най-малкият град в страната ни. Разположен ев югозападните поли на Пирин планина. През градчето протича Мелнишката река, приток на Струма. Мелник е изходна точка и за хижа Пирин и хижа Малина.
Близо до града се намират Мелнишките пирамиди. Представляват уникално природно образувание, което привлича туристи от цял свят. Смята се, че този си вид пирамидите са придобили при ерозия на глинената почва. Мелнишките пирамиди са в процес на оформление и външният им вид и форма се променят с течение на времето. Освен пирамидалната форма, пясъчните образувания имат форма на гъби, конуси, игли и др.
Височината на пирамидите достига 100 м. Характерно за Мелнишките пирамиди е, че наклоните са пясъчни, на места напълно вертикални, а по върховете растат широколистни растения и треви. Някои ги наричат „пясъчните стражи", защото приличат на строй войници, които охраняват града. Мелнишките къщи с червени керемидени покриви са разположени в подножието на пясъчните пирамиди, а главната улица следва Мелнишката река, която протича през града.
Мелник е град-приказка с неповторимо очарование и романтика, съхранил в значителна степен старинната си архитектура от Средновековието и епохата на Българското Възраждане. Притежавайки уникални археологически и архитектурно-художествени забележителности, Мелник е обявен за град-музей като част от културно-исторически резерват с международно значение. От някогашния прочут град с население от 7-8 хил. жители, с около 1300 жилищни сгради, днес Мелник е най-малкият град на България с около 208 жители.

Градът е топъл, непринуден и някак скромно, ненатрапчиво красив. Намерените при археологическите разкопки находки от античността свидетелстват за многовековната му история.През XVIII в., в епохата на Българското възраждане, градът се изправя за нов живот. Мелник се превръща в цветущ, значителен по размери и население град, с голям пазар. Местните търговци продавали стоката си в Будапеща, Виена, Генуа, Венеция. От епохата на Възраждането са и най-ярките архитектурни паметници, свидетелстващи за икономическия подем на града по това време.
Една от най-старите къщи на Балканския полуостров е Болярската къща, която е била резиденция на деспот Алексий Слав. В средата на XIII век част от нея е опожарена и разрушена, а през следващите векове е възстановена и преустроена. Обектът може да бъде разгледан само отвън, тъй като текат реставрационни работи. По време на османското владичество Мелник е бил голям административен център. В града съществувала турска казарма, която извършвала своите административни функции в т.нар. турски конак – тогавашното полицейско управление. Тази сграда е запазена и до днес. Тя се намира в центъра на град Мелник срещу градската библиотека.
Като център на духовен живот в региона се утвърждава Роженският манастир, намиращ се на 5 км източно от Мелник. Той е най-големият православен манастир в Пиринския край. Съществува пътечка, която може да отведе туристите от града до манастира, който е сравнително добре запазен и до днес и всяка година се посещава от много туристи от различни страни. Манастирският празник е на 8 септември, когато хора от целия регион се събират да участват в празненствата.
Мелник се прочул в цяла Европа и с хубавото си вино от широка мелнишка лоза, с което се слави и днес. История на мелнишкото вино отива далеч в миналото. Винопроизводството се развива от стотици години и тайните му са предавани от поколение на поколение. Градът определено е един от задължителни места за посещаване за истински ценители на Българско вино.


Какво четем:

🔴 Бачо Киро – просветителят, който се посвети на освободителната кауза

🔴 Как ни цакат за колите

🔴 На 15 май Църквата чества преп. Пахомий Велики

Източник: spisanie



Коментари



горе