Oрлови скали – скални мистерии край Ардино
На 2 км от Ардино се намира скално-култовият комплекс „Орлови скали“. На турски език мястото се нарича „Кузгун кая“ или „Картал кая“, която означава „гарванов камък“, а не „орлов“ както започват да го наричат в средата на 20-ти век.
Скалите достигат височина 25 метра и в тях има издълбани 100 ниши. (Към момента са 97, другите 3 са разрушени). Какво е било тяхното предназначение и кой е техният създател – все още не е ясно.
Съществуват няколко теории и легенди за Орлови скали, които обаче не са намерили своето потвърждение. Според едни нишите са били погребални съоръжения – в тях се поставяни урни с пепелта на покойниците. Друга, подобна на тази теория, определя нишите като портал между света на живите и този на мъртвите. Те наподобявали силует на висящ прилеп. Според древните вярвания именно той превеждал душата на мъртвеца към света на отвъдното.
Има и трето предположение, което отхвърля възможността скалните ниши край Ардино да са се използвали като некропол, защото са труднодостъпни за извършването на подобни ритуали. За това се предполага, че в тях са се поставяли свещени предмети на определени дни, свързани с космогоничен обред.
Заради мистичността на мястото и многото неизвестни, сред местите се разказа легенда за змей, който живее под скалите и пази тайно съкровище.
Подобни изсичания в скалите има и край селата Безводно, Три могили, Мезек, Татул, Сухово, Дъждовница, но тук на Орлови скали, те са най-многобройни.
Полезна информация:
Ако идвате от Кърджали, влизате в Ардино и следите за кафява табела с надпис „Орлови скали“. Близо до нея има малка дървена беседка. От там пътят до скалите е маркиран. Ако сте с автомобил, можете да паркирате пред дървената ограда с информационна табела. Оттам започва пътеката на ардинската поезия, която след 10-15 минути, ще ви отведе до скалите.
Какво четем:
🔴 Учители плашат със стачка, ако родители подслушват работата им🔴 Проф.Александър Чирков: Къде отиваш, българино?
🔴 Да работиш в "Кауфланд" е кошмар, бях на успокоителни
Източник: СВОБОДНО СЛОВО