Гнусната далавера с паралелния износ на лекарства от България



Валя Ахчиева разкри как фирми на Марешки изнасят скъпоструващи медикаменти към страни от Европейския съюз

Порочната практика за нелегален износ на скъпоструващи лекарства, заплащани изцяло или частично от здравната каса, към страни в Европейския съюз носи печалба на едни, но оставя хиляди пациенти у нас без важни за тях медикаменти, някои от които животоспасяващи.

Такава схема на фирми, свързани с депутата Веселин Марешки, разкри журналистката Валя Ахчиева в предаването си “Открито” по БНТ.

Защо тези лекарства са обект на паралелен износ и какво представлява той? Скъпоструващите лекарства се заплащат от здравната каса и влизат у нас чрез търговци на едро с цени за България. Оттук те се

препродават

в страни от

Европейския

съюз,

защото цената им там е в пъти по-висока. По този начин някой печели много за сметка на болните у нас.

Например една инжекция “Хумира”, която се използва за лечение на болните от ревматоиден артрит, в България струва 1600 лв., докато в Германия цената ѝ е 1878 евро.

През януари Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по лекарствата бяха залети с над 100 сигнала от пациенти, които не можеха да открият нужните им лекарства по аптеките.

По тази причина двете институции се обединиха с Агенция “Митници”, НАП и ДАНС и започнаха съвместни проверки с цел ограничаване на незаконния паралелен износ. Месец по-късно от здравното министерство обявиха, че

след проверките

сигналите

за липса на

скъпоструващи

лекарства са

намалели

със 70%

И все пак 5 месеца след сигналите същите тези компетентни органи не са установили кой извършва паралелния износ, колко и как печели, нарушение ли е това и как пациентите да бъдат защитени, разказва Ахчиева.

По закон паралелният износ е разрешена практика съгласно чл. 217а от Закона за лекарствените продукти. Когато той е свързан с медикаменти, изцяло или частично реимбурсирани от НЗОК, трябва да се уведоми Изпълнителната агенция по лекарствата.

До 2015 г. при сигнали, че определени лекарства липсват или не достигат на българския пазар, тя можеше да спира износа на тези медикаменти. Промяна в закона обаче ограничи тази възможнот и сега агенцията бива само уведомявана при съответния износ.

В края на 2016 г. състав на Комисията за защита на конкуренцията излиза с решение след извършен секторен анализ на пазара на търговия на дребно с лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК. Анализът е за периода 2010-2015г.

В него са посочени

15 конкретни

фирми, които

извършват

паралелен износ

на скъпо

струващи

лекарства

Сред тях е фирмата “Трейднет България”.

Според анализа се забелязва, че в периода 2013-2015 г. в сравение с предходния период 2010-2012 г. паралелният износ, осъществяван от 15-те дружества, нараства многократно, като близо половината от изследваните от тях стартират дейността си като такива през и след 2012 г. Въпросното решение обаче не е взето предвид от нито една институция.

В Търговския регистър

фирма

“Трейднет” е

представлявана

от Веска

Марешка, майка

на депутата

Веселин Марешки до 2012 г.

Тогава Веска я продава на рускиня на име Нина Василевна Катченко, която от своя страна издава пълномощно на Марешка да я представлява пред държавните институции в България и да осъществява дейността на дружеството. Според КЗК фирмата осъществява паралелен износ на скъпоструващи лекарства, заплащани напълно или частично от НЗОК.

В разрешението на “Трейднет” да извършва търговия на едро с лекарствени продукти, получено от ИАЛ, се посочва адресът на склада, намиращ се във Велико Търново, от който тръгват всички лекарства за Европа.

Освен “Трейднет България”, Марешка е и представляваща фирмата “Фармнет”, която е търговец на лекарства на едро и основен дистрибутор на аптеките “Марешки”.

Проверка на ИАЛ след сигнал, подаден от Ахчиева, установила, че

складовете на

двете фирми се

намират на едно

и също място,

а именно във Велико Търново. А по Наредба 39 за добрата дистрибуторска практика двете помещения трябва да са с отделни входове, да имат различен персонал, както и магистър-фармацевт, който да следи и контролира доставките при едната фирма и съответно пратките при другата фирма.

Същата проверка е установила, че помещенията на “Трейднет България” са разположени на партерен адрес в самостоятелна сграда, в която се намират и помещенията на “Фармнет”. Тези на “Трейднет” са заключени, направени са и снимки, показващи, че там лекарства няма. А отговорният магистър-фармацевт на “Фармнет” заявил, че колегата му за фирма “Трейднет” не се е появявал на работа от края на февруари.

При липсващ персонал и празен склад фирмата е осъществила

паралелен износ

на стойност

малко над

5 млн. лв. за

първите три

месеца от 2017 година, показват данни на НАП. Изнесени са лекарства за Румъния, Германия, Англия и Чехия.


Какво четем:

🔴 Александър Кипров написа 43 песни за Лили Иванова

🔴 Дядо Ильо Войвода – eдин живот отдаден на борбите за освобождение

🔴 Най-високото българско кино се открива тази събота на връх Шипка

Източник: 24 часа



Коментари



горе