За кого пее славеят
Знаете ли, че славеят губи много от теглото си, докато извива глас? Или че 49% от гласовитите мъжкари така и не успяват да привлекат самка, колкото и безсънни нощи да пеят до пълна изнемога? Знаете ли, че най-старият славей в света е бил на 8 години? По време на пеенето птичката пропуска през себе си големи количества въздух – по този начин охлажда спермата до нужната за съвкуплението температура. Някои пеят, без да помръдват – протегнали се на своите малки крачета и поклащайки опашка. Други тъпчат на едно място. Възрастните славеи пеят по-добре от младите.
Нощем славеят пее, за да привлече самката, а сутрин – за да сплаши самците. След проведено изследване, публикувано в Proceedings of the Royal Society, учените разбрали защо най-красивите песни на славея звучат в тъмните часове на денонощието. Техните автори са самотни самци, които търсят своята половинка. На сутринта славеят вече пее по друга причина – информира събратята си, че той е владетел на тази територия, мотивацията му е чисто отбранителна.
Швейцарски орнитолози си поставили за цел да разберат защо тази дневна птица пее така страстно пее през дългите летни нощи. Екип от университета в Базел пренесли 10 самки от най-обикновените - Luscinia megarhynchos - от предградията на френския град Колмар в швейцарския резерват Petite Camargue Alsacienne, недалеч от Базел. Поставили на славейките биомеханични датчици и миниатюрни предаватели.
През деня птиците не напускали любимите си дървета, но от полунощ до четири сутринта пресичали френската граница и се връщали в околовръстията на Колмар. Самките посещавали за тези четири часа по няколко славея. След една до три нощи правели окончателния си избор и се чифтосвали с избраника си. След любовния акт мъжкият изпявал финална песен и млъквал за целия сезон.
При изследването на мъжките екземпляри, предшестващо това на женските, станало ясно, че славеите имат доста по-различно поведение от това на половинките си. Нощем те не мърдали от избраното дърво, но при изгрев слънце излитали на инспекция на своята губерния с песен на уста... всъщност на човка. Песента на самотниците и на намерилите вече своята любима е една и съща. Учените са убедени, че това е нещо като военен марш и напомняне на съседите, както и сигнал за евентуални окупатори на територия.
Славеите зимуват в Южна Африка. Напролет отлитат за Европа или Югозападна Азия. Перфекционисти са при подбора на участъка, където ще правят семейство, изискванията им са много. Избраното място не трябва да е по-ниско от 200 м над морското равнище, средната температура на въздуха трябва да е не по-висока от 14°C, а средногодишното количество дъждове не трябва да е над 750 мм.
Самците почват да извисяват глас с любовните си трели около средата на май. Това продължава до началото на юли, макар понякога единични екземпляри да пеят и до по-късно. В първите 7-10 дни славеите пеят денонощно, без прекъсване, до пълно изтощение. След това самците преминават на нощен режим.
Какво четем:
🔴 Когато се отличаваш от останалите, но не ти пука /забавни снимки/🔴 Разпространи! Правата Ви при проверка на КАТ не са малко! Всеки българин трябва да ги знае! Вижте ги и вие
🔴 Смолянчанка издържа две малки деца и онкоболен съпруг само с майчинството
Източник: spisanie8