Прадядото на човека е чирпанлия
Първият представител на еволюционната линия, която води към човека, е от Чирпан. На научен език предчовеците се наричат хоминини.
Досега за първия представител на предчовеците се смяташе сахелантроп, намерен в Южен Чад от експедицията на Мишел Брюне. Той намери череп в пустинята. Ние смятаме, че сме го
изместили с
няколкостотин
хиляди години,
обясни проф. Николай Спасов от Националния природонаучен музей при БАН.
На 22 май в 21 часа едно от най-авторитетните научни списания PLOS ONE публикува 2 статии, представящи нова гледна точка за времето и мястото, откъдето древните човекоподобни са направили първите стъпки в еволюцията към човека.
Откритието е резултат от работата на международен научен колектив от България, Германия, Гърция, Канада, Франция и Австралия, ръководен от проф. Мадлен Бьоме от Зенкенбергския център за човешка еволюция към университета в Тюбинген и от проф. Николай Спасов от Националния природонаучен музей при БАН.
Т.нар. грекопитек
е първият
предчовек
на 7 млн. и
200 хил. години
Една от сериозните хипотези е, че изправянето на предчовеците е станало благодарение на това, че те не са живеели вече в горска обстановка. Трябвало да се придвижват в открита степна обстановка, най-малкото от дърво до дърво на големи разстояния. Трябвало е да могат да се оглеждат. Двуногият начин на придвижване в степите е характерен, защото има степни птици, които, вместо да летят, бягат. Такива са дроплите, които имат тежък полет, но за сметка на това тичат бързо, разказа проф. Спасов. Степните животни гледали
да се изправят и
да се ориентират
До откритието откъде е произлязъл човек се стигнало по намерен зъб на предчовек
от семейство Попдимитрови в чирпанската местност Азмака, което прави колекция
от фосили.
Горният
предкътник има
3 големи корена
Силно изтритата коронка показвала, че е на възрастен примат.
През 2007 година проф. Николай Спасов правел проучвания заедно с проф. Дени Жераадс от Парижкия музей по естествена история. Петър Попдимитров от Чирпан приел учените у дома си и им показал интересни находки. Видяхме зъба и разбрахме за какво става въпрос, разказа още проф. Спасов.
човека е чирпанлия
Петър Попдимитров дал находката си на проф. Спасов, който ходил със зъба в Солун
и Париж, за да го сравнява с другите находки. След това правили разкопките в местността
Азмака, където намерили богата изкопаема фауна, която да датира находището.
Накрая бяхме наясно, че на 7 и малко повече от 7 милиона години в саваната е живяло същество, което е най-късният хоминид, представител на човешкото семейство в Европа, каза още проф. Спасов.
Този зъб е принадлежал на същото същество, чиято
долна челюст е
открита край
Пиргос Василисис
от офицера геолог Фон Фрайберг през 1944 г.
Описано е като маймуна през 1949 г. Преопределено като хоминид и наречено Graecopithecus freybergi през 1972 г. от известния палеонтолог Фон Кьонигсвалд.
След 1990 г. челюстта е изгубена. Намерена е наскоро от проф. Мадлен Бьоме в малък музей в Нюрнберг.
Може би неслучайно селото до Азмака се казва Спасово, пошегува се проф. Спасов и обобщи, че за палеантрополога всяка находка, свързана с човешката еволюция, е нещо изключително.
“В някогашните природни условия тези същества са били относително малко и за да попаднеш на тях при разкопки, трябва много работа и немалко късмет”, каза ученият.
Дете на 10 г. открило зъба, показват го в частен музей наесен
ВАНЬО СТОИЛОВ
Зъбът на прачовек, който бил разумен преди 7 милиона години, ще може да се види в частен палеонтологичен музей в Чирпан, който ще бъде открит вероятно в края на септември тази година. За находката съобщи вчера вестник “24 часа”.
Музеят е собственост на любителя археолог от града на Яворов Петър Попдимитров - бивш агроном и учител, кмет на Чирпан в мандата 1991-1995 г. В момента той подготвя бъдещата експозиция, която ще бъде върху площ от 500 кв. м. Било трудно да получат необходимия лиценз заради законови неуредици, но вече се сдобили с него.
Край днешния Чирпан преди повече от 7 милиона години е живяло съществото
хоминид -
“братовчед” на
прародителите
на човека,
на чийто зъб се натъкнал внукът на Попдимитров Таньо, докато бил дете. По-късно тези предшественици на човекоподобните маймуни са отишли в Африка и там са дали началото на човешката линия преди 190 хиляди години, смятат учени.
За историята Попдимитров запалил както дъщеря си Анна, така и внука си Таньо. Тъкмо Таньо, когато бил на 10 г., през 2002 година, открил в местността Азмака край чирпанското село Рупките зъба, който днес предизвиква интереса на учените. Сега Таньо завършва магистратура по археология в Софийския университет.
“Обикновено интересът на учените е към местността Карасура в Чирпанско, място на някогашна римска пътна станция. Но ние насочихме нашите проучвания към местността Азмака край село Рупките, където намерихме много интересни камъни и фосили - вкаменелости на древни животни и растения. По онова време оттук е протичала огромна река и мястото им е предлагало добри условия за живот. Не е случайно, че и досега край Чирпан се откриват останки от африкански животни или техни предшественици - носорози, антилопи, жирафи, мамут", разказва Петър Попдимитров.
Когато внукът му Таньо донесъл вкъщи зъба, Петър Попдимитров решил, че е много изтъркан и го прибрал в кутия, където съхранявали безинтересните находки. В началото мислели, че това е пети или шести горен зъб, последните проучвания го определят като четвърти горен вляво. Бащата на Таньо, който е
стоматолог, удивил
всички, като първи
обявил, че това е
човешки зъб
Щом го изпуснали по невнимание на земята върху килима вкъщи, той се разцепил на две, спомня си Попдимитров.
Много преди да бъде открит зъбът, Петър Попдимитров предизвикал интереса на учени от Националния природонаучен музей към БАН с проучванията си - още от 1985 г.
Следващите
проучвания край
с. Рупките ще бъдат
през юни,
съобщи пред “24 часа” Петър Попдимитров. Учените не се отказват да открият и кости, които да потвърдят твърденията им.
През септември 2009 г. репортер на “24 часа” посети експедицията в района на село Рупките край Чирпан. Тогава проф. Николай Спасов разказа пред репортерския касетофон: “Видно е, че “братовчеди” на прапрародителя на човека са живели на Балканите и този район е важна брънка от еволюцията на човека, а откритията тук могат да променят представите ни за нея”. Прогноза, която се потвърждава с днешна дата, след като антрополози от Канада, Франция и Германия предатирали находката.
ще има и други
експонати, които
ще преобърнат
представите ни
за историята,
обещава Анна. Тя е икономист по професия, но ще стане директор на музея. Още през март 2001 г. тя и баща ѝ обявиха, че са открили най-стария човешки портрет в света - човешко изображение отпреди 7 хиляди години върху кремък. Тогава бившият кмет на Чирпан разказа, че внукът му намерил в нива наблизо и трионче, което в древността било ползвано за трепанация на черепа.
Какво четем:
🔴 Баща и син българи станаха шампиони в Германия🔴 Алпинистът Атанас Скатов: Жив и здрав съм
🔴 Чудеса има! Вълшебна вода лекува нашенци вече 40 години
Източник: 24 часа