Бай Дафо - Легендарният майстор на гайдата



дафо

Всъщност каквото и да кажем, ще сме прави майстор Дафо (Дафо Манолов Трендафилов) е от село Гела и освен, че е виртуоз той е причината през 1971 г., да се открие Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка. Бай Дафо е най-големият в занаята

Той всъщност е и първият преподавател по гайда в България. Общо 21 г. изкарал на хонорар към школото, без да има диплома за музикално образование. Бай Дафо дори нямаше документ за завършено средно.

Обучавал по слухово-подражателния метод. До края си не признаваше обучение на гайда по ноти.

Беше строг учител. Но даваше възможност на тия, дето не им е присърце този инструмент, да се насочат към друг. Той ме отърва да не ме гонят от училището за една беля. Беше казал на директорката, че пъдят най-добрия му ученик, спомня си Петър Янев, сега гайдар на Валя Балканска.

През школата на бай Дафо са минали над 250 гайдари. От възпитаниците му днес Васил Бебелеков и Кирил Кетев са в САЩ, Стоян Кулаков в Швейцария.

Колоритният гайдар се е снимал и в няколко филми. Най-напред в Краят на песента. Оттогава се сприятелява с актьора Васил Михайлов.

Аз го научих на родопска песен, но трудно прихващаше в началото, щото е тракиец, казваше майсторът. После се срещнали и на снимачната площадка на Капитан Петко войвода.

Снимал е и във Време разделно в прословутия епизод със сватбата на Манол, когато Караибрахим стреля по надутата гайда.

Бай Дафо започнал да свири на гайда от 16-годишен. Баща му Манол имал 150 овце и изхранвал многобройната фамилия от животните. През 1932 г. станал кмет. Някъде по това време малкият Дафо му се примолил: Тате, искам да ми купиш гайда. Старият обаче имал неуспешен опит с по-големия си син Георги, който така и не се научил да свири.

Дафо, който пасял овцете на фамилията, един ден казал, че вълк отмъкнал агне. Баща му повярвал, но всъщност младежът продал агнето за 280 лв. и си купил първия инструмент.

По-късно започнал като горски работник. През свободните дни ходел да свири по сватби из страната.

Виртуозът знаел над 250 песни. Учел ги и като текст, и като мелодия. Нито записвал нотите, нито правел модерния сега аранжимент, а ги запаметявал. Всичките си ги харесва, но любимата му била Кехае, наша държево овчарска песен, с която твърди, че е разплаквал най-много хора, казват неговите ученици.

Където е участвал в надсвирване, все е печелел. Някои чужденци са му падали на колене и плакали, добавят наследниците му.

В памет на Бай Дафо


Какво четем:

🔴 Николай Лилиев – поетът на любовта и надеждата

🔴 12 000 лв. заплата очакват абитуриенти (ВИДЕО)

🔴 3 дни и 7 забележителности в Източни Родопи

Източник: rodopiportal



Коментари



горе