Забравените Родопи



Фотографът Красимир Матаров ни кани на незабравима разхода из Родопите, където се намират едни от най-живописните и красиви места в България. Освен с божествената природа, митичната планина привлича и със своята душевност и възвишеност, със своят бит и култура.

В Родопите може да срещнем места, незасегнати от промените на времето. Селца, където ритъмът на живот е непроменен от векове, където живеят обикновени отрудени хора, които с добротата си и богатата си душа грабват веднага симпатиите на всеки градски човек.

Тези селца и махали стават все по-трудно достъпни, поради разрухата завладяла пътищата, водещи до тях. В община Смолян има много места, където времето все едно е спряло. Това са селата Киселчово, Кремене, Черешово, Горна Арда…

Снимките са направени по време на фотопленер „Киселчово – още едно непознато кътче от Родопите”, 01-03 ноември 2013 г., организиран от Сдружение Фото Клуб „Осмо Изкуство”.

Ето малко кадри от една разходка в тези места!

Не пропускайте да разгледате и:

Български мотиви

Макро свят

Снимки: Krasi St M Photography

Изглед към митичните Родопи. Името на планината е с тракийски произход. Открива се за пръв път у Херодот (V в. пр. Хр.). Запазена е само една легенда, която изяснява името и появата на планината: „Родопа и Хемус били брат и сестра и почнали взаимно да се желаят, като Хемус я наричал Хера, а пък тя назовавала любимия си Зевс. Понеже боговете се почувствали оскърбени и понесли тежко това, превърнали ги в едноименните планини“

Село Киселчово е едно от обезлюдяващите се села в Родопите. Там спокойно, близо до земята, която ги храни и баирите, чрез които дишат, живеят 14 души

В селото една баба ни угости с най-вкусните ябълки на света

В Село Черешово ни посрещнаха домашните любимци

И кокошка, която упорито се бореше с една филия хляб

И един от малкото жители - баба Фиданка (Мелиха Асанова Делисемова), чиито деца и внуци са се разпилели по света

В село Кремене, в което има 7 жители, от които през зимата остават само 4-ма, срещнахме баба Хамиде – един от последните мохикани на цяла една епоха

Тази жена живее в нейния свят - за нея няма друг - това е нейното щастие, нейният дом, нейният път. Тя не страда за нов телефон или..., че са й спрели турския сериал, душата й е пълна, сърцето пърха и няма много време за празни приказки - "кравичката чака"...

Село Горна Арда, разположено на по-малко от 3 км. от границата с Гърция

И дядо Юсеин

И накрая посрещнахме един изгрев в село Чокманово

Името на селото е дадено от самите му жители — бегълци от околните селища на Родопите по време на турското владичество. Те не приели чуждата религия, а турският владетел в тази част на Родопите се учудил на твърдостта и силния им дух. Нарекъл ги хора със силна вяра - „чок иман“. И така днешните жители на Чокманово са потомци на българи, имали смелостта да се опълчат на потисничеството

„Върви животeс, ага има кой да го бута, ле каксо кравана с тоягана, ле каксо вожено с каруцана...„ Ей така се живее в Родопите – лятото с работата, зимата с песента. А мухабета…, мухабета тук си е целогодишен – сладък, зевзешки.

 


Какво четем:

🔴 Три необичайни места за разходка около София

🔴 Алпинистът Атанас Скатов: Няма невъзможни неща

🔴 Казармата от едно време и ежедневието на войника там

Източник: highviewart



Коментари



горе