Народните вярвания: Какво ще се случи, ако...



Изпитаното и провереното във времето ни носи мъдрост. Народните поверия не са за пренебрегване. Те могат да се четат не само за развлечение, но е хубаво да ги имаме като едно наум. За по-пристрастените към съветите на предците е важно да спазват стриктно позволените и забранените ритуали и дори най-обикновени действия.

Ето и няколко поверия

Винаги се е смятало, че някои явления могат да предвидят случките, които следват. Има редица неписани правила, които се отнасят до неща, които могат да донесат нещастие или щастие.

В зависимост от това колко сте суеверни, ще се водите по определени "правила".

В продължение следват някои народни вярвания , в които повечето хора, искат да признаят или не, обаче вярват.

1.Не оставяй неизпита напитка на гостите, така оставяш спор в дома.

2. Когато ластовица си направи гнездо на покрива на къщата, в този дом ще дойде мир и спокойствие.

3.Това, което ще сънувате първата нощ в нов апартамент, ще се изпълни. Също така, когато за първи път спите в чужд легло, помнете какво сте мечтали и сънували, ще се изпълни.

4. Ако още рано сутринта се случи някаква злополука, този ден не започвайте нищо важно.

5. Където масата се клати, в този дом жената има главната дума.

6. Когато гостът си тръгва от дома, а изобщо доори не седнал, се смята, че ще взе мира от дома. Също така, където има жени деца, гостите трябва да седнат поне за пет минути

7. Счупена чаша ‐ ако в дома ви се счупи чаша, това предвещава щастие.

8. Когато за първи път приемате бебе в ръцете си, намислете си желание. В срок от една година то ще ви се сбъдне.

9. Яйце с два жълтъка означава, че скоро някой ще се омъжи, черни точки на жълтъка са лош знак, докато яйце без жълтък е доста лош знак и голямо нещастие

10. Ако момиче подари часовник на момчето или обратното, за тях времето ще спре ‐ следва раздяла

Всеки ден от седмицата в народните вярвания е натоварен с религиозно-магически представи, наслоявани в продължение на много хилядолетия... Знае се точно в кой ден какво да се предприеме, кога човек не трябва да работи, за да не го настигне лошият късмет и денят да му донесе само неприятности.

ПОНЕДЕЛНИК

Магията на "първия" ден Понеделник се почита като начало на новата седмица и във връзка с магията на "първия ден". За него се казва "нов лен, нов късмет", затова той е много добър и щастлив ден.

Винаги в понеделник се започват оран, сеитба, жетва и вършитба. В понеделник се започва строеж на нова къща, сграда или кладенец. В понеделник се влиза в нов дом и се запалва първият огън в огнището. Вярва се, че роденото в понеделник дете е късметлия. То става учител или свещеник. Лош е само "чисти" или "песи" понеделник от Тодоровата неделя . 

ВТОРНИК

В "хаталия" не се захваща ново Според народната представа той е лош, тежък (хаталия) ден. Вторник се пости и тогава е забранена домашната работа и сексуалното общуване. Жените, които кроят и шият дрехи във вторник, овдовяват бързо - вярва  народът. Тези пък, които предат и тъкат, "изгарят" де- цата, житото на нивите си. Най-страшен е "черният", "лудият" или "куцият" вторник. Във вторник се забранява започването на нова стопанска дейност и каквито и да било начинания. 

СРЯДА

Понякога добра, друг път - не Срядата и петъкът са най-тежките дни, според традициите. Постът е задължителен. Съпрузите спазват сексуално табу, защото ако в този ден се зачене дете, то ще се роди "кусурлия". Мъжете не се бръснат, а жените не мият косите си, за да не овдовеят рано. Забранява се всякаква женска работа, за да не "изгорят децата и къщата". Най-страшна е черната и луда "русалска" сряда, която заплашва с болест и гръм (25-ият ден след Великден).

ЧЕТВЪРТЪК

Щастливият ден Четвъртъкът е един от щастливите и добри дни от седмицата, тъй като е четен и е свързан с положителното начало. Има предположения, че той е ден на славянския мълниеносец Перун. Роденото в четвъртък дете се радва на добра съдба - то е работливо и много богато. В четвъртък се влиза в нова къща и тогава се пали първият огън в огнището. В четвъртък може да се започне нова работа. Особено се почитат "Седемте Велики Четвъртъка". Първият е преди Великден и тогава се боядисват червените яйца. Има поверие, че в навечерието на този четвъртък, заровено в земята имане проблясва като пламък.

ПЕТЪК

Покровителка е св. Петка Той е посветен на св. Параскева или св. Петка, почитана като покровителка на жените и техните домашни дейности. Всеки петък е постен и в неговото навечерие се спазва сексуално табу. В петък жените не работят с вълна - не влачат, предат, тъкат. Не перат и не се мият. Вярва се, че през годината има дванадесет "черни петъци": срещу Димитровден, Коледа, Сурова, Водици, Трифон Зарезан, Тодоровден, Средапостни-ца, Великден, Русаля, Петровден, Голяма Богородица и Кръстовден. За най-страшен се смята "разпетият петък". 

СЪБОТА

Свръхестественият ден Това е ден, посветен на мъртвите. В събота се правят всички помени и задушници. Родените в събота са надарени със свръхестествени способности: те разгадават сънища, разпознават магьосници и виждат демоничните сили (вампири, самодиви, таласъми).

НЕДЕЛЯ

Благословеният ден Според Библията и българските средновековни извори, Господ сътворил света за шест дни. Седмият бил обявен за почивка. За българите неделя е празник - не се работи, стопаните се измиват, обличат чисти дрехи и ходят на църква. В неделя се правят годежи и сватби (с изключение на Мръсните дни и Великденските пости), тогава се посрещат гости. Вярва се, че родените в неделя хора, без да работят, постигат всичко в живота - знание, пари, имот.


Какво четем:

🔴 Разпространи! Нека всеки да научи! Домашен супер чай лекува 50 заболявания! Става за минутка!

🔴 От днес влизат новите правила за майчинство (Видео)

🔴 Забраняват плащания в брой над 1000 лева

Източник: Petel



Коментари



горе