В Мелник посрещат гостите като роднини



Автентична възрожденска атмосфера, стари къщи, руйно вино и спиращи дъха гледки - това са само част от забележителностите, които може да предложи на родния турист най-малкият град в България. Мелник е сгушен в полите на Пирин планина, но едно пътуване до там е своеобразно завръщане у дома за всички нас - завръщане към българското. Калдъръмените улички и запазените къщи, мелнишката кухня и искрената доброта на местните превръщат града в перфектна уикенд дестинация.

Градчето се намира на около 300 километра от Пловдив, в близост с Петрич и границата с Гърция. Пътят с автомобил е около четири часа, но това пътешествие си заслужава ранното ставане. Може да изберете трасето през София, като карате по АМ „Тракия“, после по АМ „Струма“ до Благоевград, внимателно преминете през Кресненското дефиле и продължите да карате на юг. Отбивката за възрожденското градче е на 7 километра от Сандански. Алтернативният маршрут минава през прохода Юндола и северните склонове на Пирин.

Щом влезете в града, все едно се пренасяте в миналото - картинката включва живописни къщички с керемидени покриви, тесни улички, каменни пътища и каруци, извозващи бъчви с вино. Времето тук е като спряло. У хората се е запазила тази добрина и отзивчивост, която е характерна за истинските българи. Можете да отседнете в някой от хотелите в града или в къщите за гости, където ще ви посрещнат не като клиенти, а като роднини.

Веднъж щом се настаните, можете да започнете своята разходка из прелестните улички на малкото градче. Населението на Мелник е около 300 души, но това не винаги е било така. През XVII и XVIII век той е обитаван от 25 000 души, имало е около 1300 къщи и над 70 църкви.

Сред най-известните забележителности на града е Кордопуловата къща. Тя е най-голямата възрожденска къща на Балканите и е строена през 1754 година от заможен гръцки род, който се занимавал с производство на вино. Къщата е на четири етажа и в нея може да видите различни произведения на изкуството като венециански стъкла, ръчно изработени килими и дърворезби. Има лятна и зимна градина и огромна винарска изба, в която могат се побират 300 тона вино. Там се намира и най-голямата бъчва с вместимост 12.5 тона. В къщата се е укривал и Яне Сандански. Дори може да видите и влезете в тайника, където се е спотайвал той.

Ако имaте интерес към духовната история на странaта, можете да посетите и църквите на Мелник. Храмът „Св. Антоний“ се намира до центъра на града. Той е известен с уникалните си стенописи. „Св. Никола“ е била митрополитска църква, но за нещастие от нея днес са останали само руини. Църквата „Св. Варвара“ датира от XIII век. Въпреки че от нея не е останало много, местните хора често ходят там и оставят на олтара запалени свещички и монети. В „Св. св. Петър и Павел“ пък се намира единственият запазен в България митрополитски трон. В близост се намира и Роженският манастир, до който може да стигнете по асфалтов път или чудна планинска пътечка.

От всяка точка на града можете да видите и символите на Мелник - пирамидите. Пясъчните склонове на тези уникални природни образувания стигат до 100 метра. Изваяни са единствено от времето. По върховете им има широколистни горички.


 

Климатът лекува дихателни проблеми

Местни мелнишки специалитети са овче мляко със смокини и вита баница.

Имало е време, когато мелнишкото вино е било привилегия само на висшия партиен елит в България и бившия Съветски Съюз.

През XVII-XVIII в. Мелник е обитаван от 25 000 души, има около 1300 къщи и над 70 църкви. Днес Мелник е най-малкият град в България с население около 300 души.

Климатът в местността на град Мелник е подходящ за хора с дихателни проблеми, бъбречни и ревматични заболявания.

През социалистическо време Мелник е бил включен в задължителна програма на екскурзии за ученици.

Според местните жители през 1915 година оттук на кон минава Яне Сандански, преди да бъде причакан в засада и убит малко по-надолу по пътя за Гоце Делчев.

Смята се, че Мелник е най-слънчевият и най-топъл град в България.


Еликсири: Уинстън Чърчил фен на местното вино

Британският държавник Уинстън Чърчил бил голям фен на мелнишкото вино. Всяка година той си поръчвал по 500 литра от него и му ги доставяли директно до Англия. Причината, разбира се, се крие в уникалните вкусови качества на гроздовия еликсир, който се извлича от широка мелнишка лоза. Това е стар червен сорт грозде, който може да вирее само в Югозападна България в района на Мелник, Сандански и Петрич в долината на река Струма.

Всичките опити той да бъде пренесен в други региони на България или извън границите са били неуспешни. Това го прави уникален сорт, характерен единствено за нашите географски ширини. В градчето има много винарски изби, където може да се насладите на домашно вино, приготвено по традиционна рецепта.


Какво четем:

🔴 Ивета и Калина обират наградите от национални фолклорни конкурси

🔴 Кръшно българско хоро "Бяла роза" на Европейския фестивал във Ванкувър просълзи сънародниците, живеещи в Канада

🔴 Лалова със сребро във Франция, покри норматива за Световното по лека атлетика

Източник: Марица



Коментари



горе