Адвокатка събра "Мистерията на българските гласове" с "Дед кен денс"
Бояна Бункова работи едновременно в кантора в Сан Франциско и в продуцентска компания у нас
“Бояна, какво правят онези гласове, българските?”, пита преди 13 години австриецът Андреас Шуберт. Въпросът му е към младата българска адвокатка Бояна Бункова, с която тъкмо започват да работят заедно. Преди години той често пътувал до Шри Ланка с авиокомпания “Балкан” и в самолета винаги звучали “Мистерията на българските гласове”. Останали незабравими за чужденеца.
Лиса Джерард заедно с "Мистерията на българските гласове" по време на записите СНИМКА: Светлана Бекярова
Тези дни заради тях двамата “Мистерията” ще има своя първи концерт със съвсем нов репертоар, изпълнен съвместно с друг световен глас - Лиса Джерард от австралийската група “Дед кен денс” (Dead Can Dance).
Лиса Джерард в звукозаписното студио СНИМКА: Светлана Бекярова
В първия момент подобна колаборация звучи доста изненадващо. После истинските почитатели на даркуейв групата се сещат за една от най-известните песни на Джерард - The Host of Seraphim, в която се
смесват българско
хорово пеене с
грегорианска опера
На кого обаче му хрумва да ги събере на една сцена?
Година след като Андреас Шуберт и Бояна Бункова се срещат, австриецът - както отива на музикалната му фамилия, предлага партньорство на Бояна в продуцентската компания “Шуберт мюзик пъблишинг”. Фирмата се занимава главно с издаването на нови произведения за артисти и управлява авторски права върху музикални произведения. Така през 2004 г. Бункова създава българското представителство на австрийската компания майка и става негов управител. В момента фирмата има 13 офиса в целия свят.
И през всички тези години чуждестранните ѝ колеги все подпитвали Бояна няма ли да се пробва да направи нещо с “Мистерията”. Сещали се не само заради пристрастията на Шуберт, а заради факта, че българският хор е световноизвестен. От продуцентска гледна точка подобна слава е добре дошла за бизнеса.
Бояна наистина се замислила, още повече че “Мистерията” отдавна нямали нов репертоар. И тогава ѝ хрумва, че вместо да търсят стари, но златни хорови песни, може да бъдат написани съвсем нови. Стремежът ѝ към новото и новината е в кръвта ѝ. Все пак е дъщеря на журналист. Баща ѝ Иван Бунков е главен редактор на кърджалийския вестник “Нов живот”.
Първата ѝ стъпка е да попита композитора Петър Дундаков дали би се заел с тази задача - да напише нова хорова музика, базирана на българския фолклор. “Исках да е нещо по-различно и по-съвременно от всичко, създавано досега”, казва Бункова. Вероятно затова избира Дундаков, известен с широките си музикални интереси - пише класика, джаз, поп, създател е на групата “Тибетски сърца”. През 2014 г. говори с него, след това и с диригентката на хора Дора Христова. Година по-късно “Шуберт мюзик пъблишинг” подписва продуцентски договор с “Мистерията”. Това е добрата новина и за двете страни. Договорът на хора с БНР тъкмо е изтекъл, а компанията от своя страна има възможност да вземе нов артист.
Междувременно идеята за написването на нови произведения прераства в създаването на нов албум, тъй като всички чужди офиси на “Шуберт мюзик” се запалват по идеята да се направи нещо, което може да има международно измерение.
Другата голяма идея е албумът да бъде с широко чуждо участие - и композитори, и артисти. Името на “Мистерията” отново се оказва добра примамка и започват да пристигат всякакви демозаписи от Германия, Англия, дори и
филмов композитор
от Калифорния,
САЩ. Бояна и Дундаков твърдо отказват на всички, защото не се връзват със стила на “Мистерията”. Адвокатката, която упражнява правото в Сан Франциско, може директно да вземе отношение, защото е музикално грамотна. Тя свири на цигулка, седем години е била в детския струнен оркестър в родния ѝ град Кърджали. После като студентка по право в Софийския университет “Свети Климент Охридски” 4-5 години ходи на уроци по цигулка.
Не щеш ли, в един момент двамата с Дундаков, който освен композитор е и музикален продуцент на албума, попадат на ирландеца Джулс Максуел. Днес той живее във Франция и като композитор и пианист е участвал в последните два албума на “Дед кен денс”. Много се зарадвал, че го търсят, но им казва: “Искам да привлека и Лиса, защото тя е влюбена в хора.”
Лиса Джерард - уникалният глас на австралийски дует, чува за първи път “Мистерията” на техен концерт в Лондон през 1994 г. Толкова силно е въздействието им върху нея, че се прибира вкъщи и написва The Host of Seraphim. За почитателите на групата тази песен и до ден днешен е едно от най-значимите парчета на “Дед кен денс”.
А за всички, които познават оригиналните изпълнения на “Мистерията”, гласът на Лиса Джерард звучи като част от българския хор - плътен, с широк диапазон и с традиционните извивки, типични за българските фолклорни вокали. Самата Джерард обяснява, че някои нейни песни са силно повлияни от тях, а “Мистерията” изцяло въздейства на стила ѝ и начина ѝ на пеене.
През 90-те години и Бояна Бункова е сред почитателите на “Дед кен денс”.
“Когато ми казаха, че Джулс Максуел е свързан с “Дед кен денс”, веднага си помислих, че това може да проработи”, разказва Бункова. Композиторът пожелава да го пратят при Лиса Джерард в Австралия. Отива през декември 2015 г. Певицата живее в голямо имение в Мелбърн, където има студио. Двамата работят заедно няколко дни, след което той се връща в Европа и малко по-късно им праща 6 демозаписа. Бояна и Дундаков ги прослушват и включват в предстоящия албум 4 от песните.
“Всичко, което преди това бяхме получили, беше някаква бледа имитация или много голям напън на някого да напише нещо, базирано на фолклора. А техните записи бяха истински, естествени. Не абсолютно завършени като идеи, така че можехме да стъпим на тях, да добавим български елементи и финално да им придадем наш облик”, обяснява Бункова.
Лиса Джерард ще
бъде тук за
концертите
на 6 юни в зала “България” в София и на 8 юни в Античния театър в Пловдив. Миналата година тя също идва в България през април, когато правят записите за албума. Тогава организаторите не съобщават официално за нея, тъй като посещението е изцяло работно и всички са в студиото няколко дни.
Бояна Бункова също е в София за концертите, като дели времето си между България и Сан Франциско, където живее със семейството си. Тя завършва право през 2000 г. Работи 2 години във “Вирджиния рекърдс”. После учи една година авторско право в Лондонския университет “Куин Мери”. Връща се и започва в българския клон на адвокатската кантора “Камерън Маккена”. Тогава и регистрира “Шуберт мюзик пъблишинг”. Управлява компанията и едновременно с това работи и като юрист.
И сега е така, само че адвокатската ѝ работа е в кантората ѝ в Сан Франциско. Бункова заминава за САЩ през 2008 г., тъй като у нас е срещнала бъдещия си съпруг. Гарт Уокър е дизайнер на софтуер (user experience designer) и работи в софтуерна компания, която има офис в България.
В САЩ Бояна завършва магистратура върху интелектуалната собственост в Университета на Сан Франциско. После взима изпита за адвокати в Калифорния - едно от най-трудните неща в правното образование там. Квалифицира се и така започва работата си в кантората, без да прекъсва заниманията с “Шуберт мюзик пъблишинг”.
Те вече са свързани и доста емоционално с нея. Един ден след като подписват продуцентския договор с “Мистерията”, се ражда синът ѝ Мартин - днес вече 2-годишен. В първия ден на записите на албума той прохожда.
Какво четем:
🔴 Кое е селото на 100-те магарета и 9-те извора (Видео)🔴 Абитуриентът с хайдушка премяна отказал костюм от Белгия
🔴 Президентът Радев и съпругата му ръка за ръка на нестинарски танци (видео)
Източник: 24 часа