Биляна, която пое по несигурен път и в края му се оказа най-добрият млад архитект в Лион



"Често в живота избираме пътища без да сме съвсем сигурни накъде ще ни отведат и докъде ще стигнем. Решението да уча архитектура в Лион беше един такъв път, чийто край не знаех накъде води. Първите месеци от следването ми бяха изпълнени с нерешителност и съмнения, но от един момент, откривайки необятния свят на архитектурата, почувствах, че съм намерила правилното място. Днес, като дипломиран архитект, мога да кажа, че това решение ме промени - помогна ми да видя света около мен с други очи и най-вече да открия ново и силно влечение".

Биляна Кацарова въобще не смятала, че притежава необходимите качества и способности, за да бъде архитект, но същевременно винаги е знаела, че точно с това иска да се занимава и когато дошло време за кандидатстване, се мобилизирала. Трудно взела това решение, и още по-трудно - да следва във Франция.

Тя е на 25 години и животът, с всичките му безкрайни пътища и възможности, е пред нея, но зад гърба й вече са дипломите й от Френската езикова гимназия в София и от Висшето училище по архитектура в Лион, както и отличието


"Млад архитект" за 2017 г. на Община Лион

Младата българка е била избрана тази година от жури с участието на заместник-кмета на Лион, архитекти, урбанисти и ръководители на Камарата на архитектите във Франция, за най-добрата във випуска си в специалността "Архитектура в градската периферия". Спечелила отличието с магистърския си проект за нов градоустройствен план на един от по-скучните и отдалечени райони на френския град - "Вил юрбан Сен Жан".

Конкурсът "Млад архитект" е по инициатива на Общината на Лион и се провежда всяка година сред дипломиращите се в местното Висше училище по архитектура. Идеята на тази награда е да се сближи академичният свят с професионалния и още след завършването да се даде шанс на младите архитекти да създадат професионални контакти и да бъдат забелязани.

Трите дипломни работи с най-високи оценки на всеки дипломиращ се випуск от магистърската програма по архитектура се представят пред специалното жури в Общината, което избира от тях тези с най-добър замисъл и потенциал. В случая на Биляна, тя била сякаш без конкуренция - първо получила най-високата оценка на защитата си сред всичките си колеги в специалността си, след това и най-високия резултат от общинските експерти. През април тази година се провело официалното награждаване в кметството в Лион, на което Биляна и останалите победители от различните специалности получили отличията си.

"Тази награда беше огромно признание и означаваше много за мен, тъй като ми даде много повече увереност и решителност в идеите ми, свързани с архитектурата. А това е много важно за всеки млад архитект, на който му предстои да намери своето място в професионалния свят. Този приз бе и един много добър завършек на пътя, който поех със следването си във Франция и силно се надявам, че ще бъде продължен от още професионални успехи и постижения", пожелава си Биляна Кацарова.

© Дневник

Проектът на Биляна Кацарова


Какво не му е наред на Сен Жан

Кварталът "Сен Жан", за който Биляна изготвила нов градоустройствен план в дипломната си работа, се намира в в североизточната част по периферията на Лион. Сега това е територия, поделена между две различни общини, което поражда силно объркване за посетителите и местните жители, а градската й тъкан е накъсаната и неструктурирана, което допълнително затруднява ориентацията вътре, разказва младият архитект.

© Дневник

Визуализации по проекта

Градоустройственият план, който Биляна разработила, залага на специфичната атмосфера в различните части на района и особено на продълговатите зеленчукови градини, които често се срещат там между разностилните сгради. "Главната концепция за преустройството на този район е за запазване на тези градини като основен елемент. Предложението ми е те да се преструктурират, ставайки основна част от градската тъкан и пространствена организация и освобождавайки свободна територия за допълнително урбанизиране. По този начин, проектът предлага нов, актуален прочит на т.нар. "градове-градини" (garden city)", пояснява отличничката.

Архитектурният й проект показва нагледно как може да се използва пространството и как зеленчуковата градина може да бъде част от градскaта форма или жилищната сграда. В проекта са разработени и различни решения за граничните зони между различните апартаменти и градини, с идеята по този начин да се открият зони на контакт или по-изолирани пространства, казва още Биляна.

© Дневник

Крайната цел е "Сен Жан" да се устрои и обособи като отделна, самостоятелна община, а границите със съседните му квартали да се подчертаят и откроят.

Дали ще се осъществи е отделен въпрос. След като била избрана за "Млад архитект" за 2017 г. на Лион, Биляна Кацарова се запознала и с кмета на въпросния район и му представила концепцията си. "За съжаление, за момента тази част от Лион не е на преден план за благоустройството на града, но скоро ще бъде назначен човек, който ще отговаря за района и той ще се запознае по-подробно с работата ми. Така че се надявам, че в близкото бъдеще наистина ще има шанс за сътрудничество. Неудобството е, че в момента не съм във Франция и поради тази причина идеята за съвместна работа е по-затруднена", коментира момичето.

При градоустройството като цяло има един голям недостатък и повод за разочарование, допълва тя - това, че един градоустройствен проект се реализира за твърде дълъг период от време. "През това време много от идеите на първоначалната концепция често избледняват и се променят и в крайна сметка понякога резултатът може да не е това, което в началото е било планирано. Ето защо, откровено казано, предпочитам проектите в по-малък мащаб, интериорни дизайни и изчистени съвременни разработки на различна тематика (жилищна архитектура, обществени или културни сгради). Също така винаги ме е интересувала т.нар. пасивна и зелена архитектура, но за съжаление до момента не съм имала възможност да работя върху проекти в тази област", разказва младата жена.


Накъде води пътят

Архитектура ще е, вече е решено. Но каква и къде - възможностите са много. В момента Биляна живее и работи като младши архитект във фирма във Великобритания, не толкова от професионален интерес, а защото "следвам сърцето си". Преместила се е там след дипломирането, за да бъде с приятеля си Валентин. Ще поработят заедно там, ще натрупат опит и един ден ще се върнат в България, решили са те.

Пък и в архитектурата вдъхновението може да дойде от всякакви места. Затова Биляна обича да пътува. Екскурзиите й из България и Европа, студентският обмен и стаж за една година в Прага, животът й в Лион и Франция, са я карали да гледа с широко отворени очи и внимание към архитектурните детайли, на които обикновените туристи не отдават чак такова значение.

Биляна е убедена, че рано или късно пътят й ще я отведе обратно в България, където да се реализира професионално. Не си е поставила цели кога и как, няма и нужда. "Смятам да остана тук известно време, за да науча повече от английската архитектурна практика и след това, когато дойде благоприятен момент, с голямо желание бих се върнала в България. Винаги съм казвала, че ще се чувствам много по-вдъхновена да работя по проекти, които засягат родната ми страна", казва момичето, избрано за млад архитект на годината в Лион.


Какво четем:

🔴 Теснолинейката Септември – Добринище – пътешествие назад във времето (Снимки и видео)

🔴 Нана през сълзи: Отново имам рак

🔴 The Telegraph: Защо ви е София, след като го има Пловдив?

Източник: Дневник



Коментари



горе