Как да се храните, според възрастта? Вижте отговорите на специалистите!



Независимо на колко години сте правилното хранене е залог за добро здраве, елегантна фигура и високо самочувствие. Предлагаме ви да съобразите менюто си с възрастта и ще сте в идеална форма.

Над 20 години

Не разчитайте на младостта си, защото опасните мазнини не се „топят“ от нея. А те са главните виновници за натрупване на излишни килограми и много болести, които засягат все по-мла- ди хора. Вредните храни – от типа фастфууд и чипс, не допринасят с нищо за здравето и красотата ви. Газираните напитки, които пиете вместо вода, могат да причинят сериозни увреждания на черния дроб. Любимите ви енергийни коктейли също го поразяват, освен това влияят зле на стомаха.

За да не трупате излишно тегло, калорийният прием не бива да надвишава 3000 ккал на 24 часа. Рядко – например веднъж в месеца, може да си правите разтоварващ ден.

Над 30 години

Забравете за хапването на крак,  бързите закуски и полуфабрикатите – в резултат на неправилното хранене се влошава състоянието на косата, ноктите, кожата и започва преждевременното стареене на тялото.

Дневното ви меню трябва да се състои от разнообразни продукти. Препоръчват се зърнени храни и плодове и зеленчуци. Дневният прием да се ограничи до 60-80 г мазнини, защото прекаляването с тлъсти храни може да предизвика сърдечносъдови проблеми. Задължително хапвайте риба или морски дарове два пъти седмично. Наблегнете на зеленчуците и плодовете с виолетов цвят – патладжани, сливи, боровинки, защото съдържат антиоксиданти, които пречат на стареенето. Тази диета ще ви помогне да съхраните по-дълго свежестта и еластичността на кожата.

Ако сте склонни към напълняване, откажете се от сладкишите и тестените изделия. Когато ви се прияде нещо сладичко, хапнете сухи плодове и мед. Старайте се да приемате сладките храни в първата половина на деня, за да имате време да изразходвате излишните калории.

След 30-ия рожден ден обмяната на веществата в организма се забавя с 2% на година. Затова е необходимо да се увеличи разходът на енергия и да се регулира количеството поемани калории според физическата активност. Следете за енергийния дневен прием: препоръката е 2000-2500 ккал, максимум 3000 при активен начин на живот и редовно спортуване.

Над 40 години

През този период обикновено започва битката с излишните килограми. Затова трябва да следите внимателно колко калории приемате и колко  хабите. Правилото е: колкото по-малко „празни“ калории (без хранителна стойност), толкова по-добре. Откажете се от полуфабрикатите и бързото хранене. Ограничете сладките и тестените продукти. Средният дневен прием трябва да е 1500-2000 ккал. Опитайте да поддържате постоянно тегло, за да не се наруши ендокринното равновесие в организма.

Придържайте се към меню с умерена калоричност и средно съдържание на мазнини, задължително с пълнозърнести продукти и повече плодове и зеленчуци. Подходящи са пастата от твърди сортове пшеница, картофите и необработеният ориз, богати на минерални вещества, витамини, микроелементи и фибри. За здрава и красива кожа и коса са необходими витамин В, цинк и силиций, затова хапвайте банани, морска риба и бобени варива.

Сведете до минимум употребата на алкохол, защото увеличава апетита и е богат на „празни“ калории.

hranene vazrastНад 50 години

Нормативът е 2000 ккал на ден, но повечето жени в тази възраст го надвишават с 400-600 ккал. Оттук и повишеното тегло, което увеличава риска от диабет, сърдечносъдови болести и дори от появата на туморни образувания. Съдържанието на мазнини в кръвта е от основно значение, а то зависи от храната, която ядете. За да нямате подобни грижи, намалете приема на наситени мастни киселини, които са най-вече

в животинските продукти – месо, мляко, млечни храни, колбаси, както и в тестата с мас и бонбоните. Полезно е пуешкото месо; което е бедно на мазнини. Намалете яйцата – до три седмично, като в този брой влизат и употребените в ястия и печива. Риба, най-вече морска, яжте един-два пъти в седмицата. Незаменими за сърцето са сьомгата, скумрията и херингата, богати на Омега 3 мастни киселини. Не пропускайте и фибрите от пълнозърнестите продукти, зеленчуците и плодовете. Те създават усещане за ситост, прочистват организма, подпомагат храносмилането и предпазват от рак на червата.

С настъпването на менопаузата се понижава нивото на естрогена, а това води до загуба на костна тъкан. За да предотвратите остеопорозата, употребявайте повече богати на калций продукти – мляко, извара, сирене, броколи, бяло зеле, цвекло, орехи. Движението и физическата активност са задължителни.

Над 60 години

В тази възраст неправилното хранене може да увреди сериозно здравето ви. Менюто ви трябва да е богато на калций, витамини, белтъчини и въглехидрати. При недостиг на витамин D, фолиева киселина и калций се повишава рискът от атеросклероза и остеопороза, така че хапвайте богатите на тях млечни продукти и свежи зеленчуци. Ако сте натрупали няколко килца в повече, не се тревожете, това е нормално и дори полезно за годините ви. Диетите за отслабване могат да доведат до непоправима загуба на мускулна маса. При голямо наднормено тегло, разбира се, трябва да се опитате да отслабнете, но само под контрола на диетолог и личния ви лекар.

На тези години по-рядко изпитвате жажда, затова не забравяйте да пиете достатъчно вода. Средната норма е 2 литра на ден в топлите сезони и поне литър в студено време.


Какво четем:

🔴 Гледка, която ни остава без думи /Видео/

🔴 Осоговският манастир - величествен монумент на Православието /Снимки/

🔴 Втора българска изложба в Лувъра с акцент блясъка на Велики Преслав

Източник: po-krasivi



Коментари



горе