11-класникът Иван подготвя проекти за Масачузетския университет и обича "Винету"
Отличникът от Американския колеж мечтае за Бръшляновата лига
Скромно, притеснително, много умно и възпитано дете. Той е Иван Иванов. Ученик е в 11-и клас в Американския колеж в София. Като всяко момче на неговата възраст Иван обича да прекарва време пред компютъра. Но не за да играе игри, а да разучава по научен начин функцията на интернета и дори сам да изобретява компютърна периферия.
Започва да се занимава с информатика от 5-и клас. По това време той е ученик в Софийската математическа гимназия, където започва да посещава школата по информатика.
“Това, което ме накара да започна с информатиката, беше моят интерес към технологиите и защото още от малък можех да боравя с компютър. Тогава беше по-трудно, защото бяха по-стари и Windows XP беше с малко по-неудобен интерфейс”, признава Иван. Момчето обяснява, че още от малко се радвал на “машината” и решил да опита дали и програмирането ще му хареса. Опитът взел, че се превърнал в страст главно заради учителя му от СМГ Явор Никифоров от СМГ. Иван поддържа контакт с преподавателя и до днес.
След като започнал да ходи в школата по програмиране на Никифоров, осъзнал, че това му харесва и че иска да се занимава с информатика и занапред.
Учи в СМГ от 5-и до 7-и клас, а след това отива в Американския колеж.
образова децата
едновременно
по два начина
Единият е по стандартната българска система, която ни дава изключително много знания като количество, а в същото време американската ни учи на полезни навици най-вече за живота, а и за следване в чужбина. Нещо, което искам да направя другата година”, разказва момчето.
В началото на годината Иван се класира 12-и на националната олимпиада по математика, което му дава право да участва в националния отбор на България. Като по-малък Иван участва и на състезания като “Кенгуру”, “Черноризец Храбър”. По информатика продължава да участва на националните състезания.
“Преди две години започнах да се занимавам и с научна дейност в областта на информатиката, разработвайки проекти с ръководители от България. В края на тази зима бях класиран като представител в лятна програма. организирана от Масачузетския технологичен институт, която е на едно много престижно ниво”, доволен е Иван.
Програмата, в която ще участва, включва разработването на научни проекти в рамките на шест месеца под надзора на водещи професори по информатика от цял свят. Накрая, когато проектите са готови, се представят и се избират победители.
“Търси се решението да има голяма приложност, а самият ученик да има научен принос. Тоест
неговото решение
да може да бъде
публикувано
онлайн като
реферат”,
обяснява още той.
Иван има общо три медала по математика и пет по информатика. По математика може да се похвали с бронзов, сребърен и златен, а по информатика - златен, бронзов, сребърен от международния есенен турнир в Шумен, както и два сребърни от две младежки балканиади.
Планът е след 12-и клас да следва компютърни науки, но не с идеята да стане програмист, а да се развива научно.
“Това е една много бързо развиваща се сфера и постоянно излизат нови идеи, някои от тях биват развити, други не. Аз бих искал да допринеса с моя идея или да развивам чужди идеи, с което пак да допринеса към науката”, категоричен е 11-класникът.
Планира да следва висшето си образование в Америка, защото смята, че там хората имат най-голяма възможност да се развиват в тази сфера. Насочил се е към университети като Масачузетския технологичен институт и други университети от Бръшляновата лига. На въпроса дали е мислил за Европа, Иван отговаря, че ако остане на Стария континент, е най-добре за него да учи в Кеймбридж. Вариант остава и Германия, но момчето все още не се чувства достатъчно подготвен с езика. Подготовката за американските университети все още продължава и Иван е на мнение, че трябва да направи още изпити, защото чрез тях преподавателите там преценяват колко е добра кандидатурата.
“Гледал съм варианта и за България, но това, което е по-лошото тук и знам от приятели, е, че първите две години тук се учи математика. Тя е доста полезна и се учи навсякъде, но така не се развива толкова информатиката като предмет”, разказва Иван.
Това, което ще му липсва, когато замине, е манталитетът на хората. Според него хората в България и в Европа са приятелски настроени и готови да си помагат. Страхува се дали и там това ще е така.
“Има шанс да попадна на едни наистина добри хора, но и да се окаже, че обществото не е толкова приветливо, особено към чужденци”, страхува се Иван.
Поради многото състезания
не му остава
много свободно
време,
а през малкото, което има, излиза с приятели или отново посвещава на компютрите, но този път към по-приложните програми.
“Занимавам се с това да разучавам самата структура на интернет и други научни теми. Също така разучавам едни нови устройства от класа интернет, които представляват микрокомпютри, към които да връзвам сензори и с тях измервам някои от случващите се неща в стая”, разказва ученикът. На въпроса откъде намира информация как да борави с тях, той обяснява, че освен от инструкциите, с които върви устройството, той намира много информация в он- лайн форумите.
“Това, което успях да направя преди около една година, беше да си направя собствен домейн и собствен мейл сървър. Това ми помогна да науча доста за самата структура на интернет и за начина, по който реално мейлите работят сега. Друго нещо е, че си бях направил нещо като интелигентна система за отключване и заключване на компютъра, с която можех просто с допира на една карта да отключвам и заключвам компютъра, подобна на тези, които се използват в градския транспорт”, разказва за откритията си Иван.
Покрай изобретенията си момчето чете и много книги, свързани с технологиите. От художествената литература, признава, че най-силно впечатление му е направила “Винету” на Карл Май, чиито три тома изчита за едно лято.
И двамата родители на Иван са биолози, но биологията не го е привличала никога. Въпреки това майката на момчето го е окуражавала да продължи да се занимава с математика и да следва мечтите си. Традицията в семейството обаче ще бъде продължена от малката сестра на момчето, която учи във Френската гимназия в София и иска да се занимава с биология.
Какво четем:
🔴 Паисий Хилендарски и днешното младо поколение🔴 Пищна сватба от старо време вдигат край Арбанаси
🔴 Легенда за реките Арда, Марица и Тунджа
Източник: 24 часа