Петров пост - какво трябва да знаем!
Започна т.нар. Петров пост. Той е познат още като "апостолски", а някога и като "пост за Петдесетница", тъй като възниква по примера на апостолите.
Те, след като приели даровете на Светия Дух на Петдесетница, се подготвяли с пост и молитва да проповядват Евангелието по цел свят.
Продължителността на Петровия пост е различна в зависимост от датата на Рождество Христово, пише vesti.bg.
Той започва винаги от неделята след Петдесетница - Неделя на Вси светии, и завършва в деня преди двата най-големи апостолски празника - 29 юни, когато се честват първовърховните апостоли Петър и Павел, и 30 юни - Събор на светите дванадесет апостоли.
Ако през някоя година пък Великден се падне между 5 и 8 май, реално пост въобще няма.
След Възнесението на Христос много християни пострадали мъченически за вярата си. Жертви на тези гонения станали и апостолите Петър и Павел.
Постът припомня изпитанията на първите християни и различните християнски служения.
Въздържанието напомня и за опасността да се върнем към живот без Бога, ако не сме постоянно бдителни, ако изоставим вътрешната си самодисциплина и ако животът ни не е непрекъснат духовен подвиг.
Петровият пост е по-малко строг и по-щадящ, отколкото Великденския. Както през Коледния, така и през Петровия пост се разрешава риба (освен в сряда и петък).
Риба се разрешава и на 24 юни - Рождество на св. Йоан Кръстител (Еньовден), независимо какъв ден се пада.
Задължителен строг пост се полага в деня преди празника Петровден, на 28 юни, но ако се случи в събота или неделя, строгостта на поста се облекчава и в този ден се разрешава олио и вино.
Ако 29 юни се случи в сряда или петък, се разрешава риба, а ако 30 юни се падне в сряда или петък, се разрешава само постна храна с олио и вино.
Светите отци съветват да не предприемаме прекалено тежък пост, в резултат на което или съвсем да изоставим въздържанието, или да се възгордеем.
Всеки, който е постил, знае, че разумният пост не изтощава, а носи лекота, съсредоточеност, трезвост, радост, чистота, съветват духовниците.
На него всички вярващи празнуват, но тъй като съвпада с периода на жътвата, е
позволено да се работи. Най-добре до
В дните преди Петровден обаче се пости и началото на въздържанието от блажни храни започва на 12 юни. Известни са като Петров пост, Апостолски пост, а до неотдавна и като Пост за Петдесетница. Ако искате и Вие да се присъедините към Петровия пост, ето какво трябва да знаете за него:
- Няма точна дата за започване на Петровия пост, тъй като всяка година той се мени. За негово начало се приема неделята след Петдесетница, а за край - деня преди честването на Петровден;
- Има години, през които Възкресение Христово се пада по църковния календар в дните между 5 и 8- ми май. В такива случаи пости не се правят;
- Петровите пости целят напомняне за гоненията и страданията на първите християни. Това е времето, през което ние трябва отново да си спомним за делата на Петър и Павел и да им отдадем своята почит;
- Петровите пости не са сред най-строгите пости, защото с изключение на сряда и петък е разрешена консумацията на риба. Това важи и за всички безгръбначни животни каквито са октоподите, охлювите и мидите;
- Забранена е консумацията на всички останали блажни храни, като най-строги трябва
да са постите в деня, предхождащ Петровден. И тук отново има изключение. Ако този
ден е през уикенда, можете спокойно да се насладите на чаша
- Целта на Петровия пост, както и на всички останали пости, не е да доведе човешкия организъм до изтощение, а да го пречисти от всичко вредно. Телесният пост, т. е. това, че не консумирате блажни храни, е абсолютно безпредметен, ако не е съчетан с духовния пост. През тези дни трябва да се отдадете на молитви, да отидете в църквата и да се покаете;
- Според Православната, а и според Римокатолическата църква Петровият пост трябва
да носи смирение и
Какво четем:
🔴 Дарителска кампания за концертен роял в Балчик🔴 Да погалиш тигъра
🔴 Стилиян Петров с голямо признание в Германия
Източник: Petel