Нощувка в Рилски Манастир: преживяване, което няма да забравите



Не можете да останете да нощувате на Айфеловата кула, нито пък на Тауър Бридж в Лондон. Повечето известни световни атракции лимитират преживяването само до гледане. Нещата в България са малко по-различни и най-известното ни място (Рилски манстир) позволява много повече. А именно: да останете да нощувате там и да се потопите в атмосферата.

Макар, че досега сме посещавали манастира безброй много пъти, неоспоримата му красота някак не ни се струваше като достатъчно основателна причина да пишем за него. Толкова много хора са писали по темата – не искахме да изреждаме за пореден път същите факти. Това, което можехме да направим беше да прекараме една нощ там. Така и сторихме.

И така, колко струва да нощуваш на Рилски манастир?

На 18ти Юли (след няколко дена прекарани в Боровец) се метнахме на колата си от Вал и Кар и около 4 следобес пристигнахме в манастира.

* Рецепцията се намира точно до музея и настаняването е от 2 до 5 следобед.

За 12 лева на човек получихме ключовете от монашеската ни килия, която се оказа много повече, отколкото очаквах. Просторна стая с 3 единични легла, голям гардероб, няколко масички и собствена баня. В съзнанието ми това бяха луксове (особено банята), които не принадлежат в монашеска обител, но докато миех зъбите си на сутринта не можех да съм по-благодарна, че не трябва да използвам споделен санитарен възел.

Привилегиите за гости на Рилски манастир

Разходките по терасите на Рилски манастир са забранени за посетителите. Това обаче не важи за гостите и ние естествено се възползвахме колкото можем. Набързо нагласихме багажа в стаята и тръгнахме на разходка. Тук е ценно да спомена, че е важно да се пази тишина по коридорите на манастира – много от килийте са на монаси, търсещи уединение.

За монасите в Рилски манастир:

Докато вечеряхме в ресторанта зад манастира Нина имаше възможност да поговори с един от монасите (чието име за съжаление не полним). Това, което научихме е, че за да станеш монах трябва да дадеш 4 обета:

  1. Обет за девство (полово въздържание);
  2. Обет за нестяжание (доброволна бедност);
  3. Обет за послушание;
  4. Обет за отдаденост.

Казано с по-прости думи, монасите се отказват от всичко онова, за което ние, „светските хора“ мечтаем – финансото богатство, кариерно развитие, житейски партньор и семейство. Казват, че монаха не е сам, ако се е свързал с Господ, защото Бог е винаги с него. Макар и да не съм религиозна останах удивена от силата на вярата на тези хора. Представата ми за тях завинаги се промени и то не само базирано на титлата им, но много повече на емоционалната им сила (замисляли ли сте се накога да се откажете от всичко, изброено по-горе)?

Тъжното нещо, което научихме е, че в съвремието все по-малко монаси избират Рилски манастир за тяхна обител. Това, за което ние, посетителите, не си даваме сметка е, че манастирите са места, на които се търси уединение и връзка с духовното и вътрешния свят. За съжаление обаче ние създаваме твърде много шум, който е направил тази прекрасна локация по-малко примамлива са светите хора.

Великолепните нощи на Рилски манастир

След като научихме, че вратите на манастира затварят точно в 9 решиме, че не искаме да сме от онези туристи, които никой не иска да среща и ще уважим правилата. Малко преди 9 вечерта се насочихме обратно към стаята си, но нямаше никакъв начин да пропуснем възможността да разгледам манастира през нощта.

И какво е да се разхождаш в манастира през нощта?

Вълшебно! Вечерите в Рилски манастир са спокойни по онзи начин, който вече не можеш да усетиш почти никъде другаде. Освен да се потопиш в тишината и да се наслаждаваш на заобикалящата те среда, би могъл единствено да вземеш една книга и да почетеш – нещо, което със сигурност ще направим когато отново отидем там. А ние никак нямаме намерение да го отлагаме далеч във времето.

След като поснимахме малко на 30 секундна експозиция (толкова могат мъгълските ни фотоапарати) се върнахме в стаята и заспахме. През тази нощ сънувах много. Не следващата сутрин не помнех нищо от сънищата си, но все още ярко помня как се събудих: отпочинала и освежена, изпълнена с чувство на любов, благодарност и уважение.

Какво препоръчваме?

Обикновено ви описваме различни места, на които можете да отседнете и ви разказваме какво има да се прави и види наоколо. Нощувката в Рилски манастир обаче си е преживяване сама по себе си и на нея не можем да погледнем по този начин. Със сигурност ще ви препоръчаме да се разходите до  пещерата на Иван Рилски, но освен това горещо ви съветваме да не правите нищо друго освен да се наслаждавате на отдалечеността от светския живот. Наше искрено вярване е, че само отдалечеността (именно физическата) ни позволява да видим добре злободневните проблеми, на които често отдаваме твърде голямо значение.

За паркирането: както знаете пред самия Рилски манастир има паркинг, но не паркирайте на него, ако ще нощувате там! Заобиколете манастира от ляво (от дясно няма и как) и паркирайте отзад. Именно там е паркинга за гости.

Закуска? Обществена тайна е, че най-добрите мекици в България можете да опитате именно зад Рилски манастир (работното им време е от 9:30 сутринта).

Резервация? Вероятно ще можете да се настаните в Рилски манастир и без резервация, но въпреки всичко е по-добре да се обадите предварително. Телефона е +359 896 872 010

 


Какво четем:

🔴 Бивша гладачка и готвачка стана приемна майка от любов към децата

🔴 ЖИВАТА ЛЕГЕНДА В СЪРЦАТА НА ХОРАТА

🔴 Как след Освобождението българите нахлуха в Османската империя и отмъстиха жестоко на убийците башибозуци в Батак!

Източник: followthesisters



Коментари



горе