Как да спестим пари, време и нерви от консулски услуги в САЩ



Преди седмица премиерът Бойко Борисов спря работата си по важните стратегически въпроси на страната, за да се захване собственоръчно с една опашка - тази пред консулството ни в Лондон. Във Facebook премиерът  обясни, че "незабавно" са предприети мерки, след като е получил сигнал за проблема от наши сънародници в Англия. По разпореждане на външния министър Екатерина Захариева в консулската ни служба в Лондон ще бъдат командировани допълнително служители от МВнР в София, за да се осигури по-бързото обслужване на нашите граждани в Обединеното кралство. "Свързах се и с посланика на България в Обединеното кралство Константин Димитров, който вече трябва да е разговарял с българите на опашката", добави премиерът.

Опашките пред посолството ни в Лондон, а и в другите градове с големи български общности в Европа, са обичайна гледка през последните години.

Български гражданин, който от години живее в британската столица, разказа пред Mediapool трудностите около подновяването на паспорта на детето си. Той първо звъни на телефона, посочен на сайта на посолството ни, но никой не вдига. Не се отказва и продължава още десет дни със същия успех.

Телефонът не отговаря в приемното време нито сутринта, нито вечерта. На сайта обаче има опция за пускане на платена услуга SMS, с който да разбереш кога има свободен час за прием.

Мъжът решава да се възползва от тази възможност. Изпраща SMS, с което и плаща съответната сума, но така и не получава нищо. А след няколко седмици сам установява, че т. нар. услуга вече е свалена от сайта.

Общото впечатление на българите в Лондон е, че служителите се държат, "все едно сме им длъжни с нещо", сроковете за услугите достигат няколко месеца, а чакането и нервите нямат цена.

Такива оплаквания от консулствата в САЩ и Канада няма. Тук обаче проблемът са разстоянията. Нашият сънародник Васил Младжов, който живее в Сан Франциско, обобщи преди няколко дни заверяването на пълномощно в САЩ по следния начин: "1,200 километра (отиване и връщане), 12-14 часа каране, $100 + за бензин, 7-10 дена предварителна резервация на час, $102 за една страница и една спукана гума." Васил не е единичен случай.

Страната ни е разкрила четири консулства на територията на САЩ, в които можем да потърсим административни услуги - Вашингтон, Чикаго, Ню Йорк и Лос Анджелис. И макар те да отговарят за определени щати, всеки българин може да отиде в което консулство пожелае независимо от адресната си регистрация тук.

Средно по 30-40 души на ден минават в работното време на службата в Чикаго, което я превръща в най-натоварената от четирите. Най-честите услуги, които българите търсят, са за издаването на нов паспорт и за заверка на документи. А в разгара на лятото се търсят повече пасавани и декларации за пътуване на дете.

За да направят това по-бързо, през октомври в Чикаго, а после и в останалите консулства беше

въведена електронна система

чрез която всеки бързо може да попълни данните си за нов паспорт и да си запази час. Така ще си спести време и чакане. Досега над 150 българи са се възползвали от новата услуга за първите 7 месеца.

Попълването изглежда лесно на сайта http://www.consulatebg.eu. Там въвеждате личните си данни като име, адрес, семейно положение и какъв документ искате да ви бъде издаден. Разпечатвате попълненото заявление, а системата генерира уникален QR код, който копирате и с него в сайта запазвате ден и час, в който да отидете в консулството, където ще ви направят снимка и ще ви вземат пръстови отпечатъци за новия паспорт. Плащането на таксите за новите документи също става на място в консулството. Много хора, които имат проблем с разпечатването, използват системата, за да научат какви данни се изискват и после по-бързо си попълват заявлението на място.

В Лос Анджелис и Ню Йорк трябва да си запишете предварителен ден и час, за да бъдете обслужени, като това обикновено отнема от 7 до 10 дни. "Но досега не е имало човек, който не е знаел за това изискване и да сме го върнали от вратата", категоричен е генералният ни консул в Лос Анджелис Веселин Вълчев. Освен че със записан час обслужването става по-бързо, сградата на службата там е с по-строг пропускателен режим.

Как да спестим време и пари?

Но много от българите не знаят, че повечето услуги могат да се извършат от американски нотариуси - такива има във вашата банка, а услугата е безплатна. Не е нужно да ходите до консулството за заверка на почти всички документи, включително и за декларация на единия родител за пътуване на дете, което е един от най-търсените документи преди лятната ваканция. Трикът е да направите документа на два езика, като разделите страницата на две колони - от едната на български, от другата на английски.

За да е валидна заверката за всички документи, е нужен и апостил, който може да се направи лично във всеки щат или по пощата. Таксите варират, но са в рамките на няколко долара.

Единственият документ, за който трябва да отидете до българското консулство, е, когато искате да заверите пълномощно, свързано с продажбата или прехвърлянето на имот. И това е така, за да предпази хората от имотни измами, които са чести в България.

Българските консулски служби в САЩ значително подобриха обслужването през последните няколко години, особено под ръководството на бившия ни посланик Елена Поптодорова, която още с идването си заяви, че нито един българин няма да бъде върнат, ако почука на която и да е дипломатическа врата тук. Консулството в Чикаго например отговаря не само на мейли и по телефона, а и на съобщения във Facebook страницата. Такава практика има и на други места.


Какво четем:

🔴 Официално: Цeнитe нa xpaнитe y нac до 100% пo-виcoĸи, отколкото в Западна Европа!

🔴 Елин Пелин – художникът на българското село

🔴 Апостол Карамитев в "Новогодишна програма", 1966 година

Източник: BG-VOICE



Коментари



горе