Тео Ушев влиза в журито на "Оскарите"
Вече имаме свой човек на Оскарите! Работещият в Канада Теодор Ушев обяви във
Фейсбук е получил покана за гласуващ член на Академията за киноизкуства и науки,
където членството е отворено за качествени творци от цял свят. Да му е честито!
Роденият в България през 1968 г. Теодор Ушев, завършва „Графичен дизайн“ в Художествената академия през 1995 г. Днес живее в Канада, където създава своите филми в сътрудничество с канадския Национален филмов съвет. Неговият „Сляпата Вайша“, по едноименния разказ на Георги Господинов и с музиката на Котарашки, бе номиниран за „Оскар“ в категорията за късометражен анимационен филм. Оттам идва и настоящата покана за членство в Академията.
„С гордост мога да съобщя, че получих покана за гласуващ член на Американската Академия за Киноизкуство. Вече ще можете частично да ме обвините, ако любимият ви филм не спечели Оскар следващата година“, написа сериозно-шеговито Тео Ушев в социалната мрежа.
Тази година са поканени 774 нови членове от 57 държави. През последните две години, след скандала с „твърде белите“ оскари от 2015-а, броят на жените, поканени от отделните клонове е нарастнал с 359%, а на цветнокожите – с 331%. През 2012-а 94% от гласуващите членове бяха бели, 77% бяха мъже, а средната им възраст бе 63 г. Чернокожите бяха едва 2%.
Процесът на подбор на членове в Академията напомня такъв в много трудно достъпен клуб – ето кой, как и къде може да стане неин член и с гласа си да участва в определянето на носителите на най-престижната награда в света на киното.
Кой
Членове на Академията могат да бъдат само филмови творци, участвали в създаването на филми, показвани в киносалоните. Академията има 17 клона за различните професионалисти, вариращи от актьори до сценаристи и две общо категории за членове и асоциирани членове – специалисти, които работят в киното, но не се вписват в нито един от клоновете. Има и допълнителни изискванията всеки от отделните клонове и категории.
Как
Приемането на членове в Академията става чрез поръчителство, а не чрез молба или заявление. Кандидатът трябва да бъдат препоръчан от двама членове на Академията от клона, в който работи и той.
Освен това, номинираните за „Оскар“ автоматично стават „препоръчани“ за членство и нямат нужда от други поръчители. Това не се отнася за номинираните или дори получилите „технологични“, „студентски“, „младежки“, и всякакви „други“ оскари, за които вероятно широката публика у нас никога нямаше да научи, ако в тях не бе представен и българин.
В следващата фаза кандидатурите на номинираните и препоръчаните кандидати се разглеждат от браншови комитети, които изготвят препоръки за членство. Управителния съвет на Академията решава кои лица ще получат покани. Кандидатурите се обсъждат веднъж годишно, през пролетта. Тази година крайният срок за подаване на препоръки беше 31 март.
Къде
Академията за киноизкуства и науки е глобална организация, представяща най-доброто от световното киноизкуство и нейни членове има в страни по цял свят.
А ние?
Има ли и други наши сънародници, членове на Академията с право на глас? Тъй като досега няма друг българин с номинация за „Оскар“, единственият начин да има и други като Ушев, е да са били препоръчани и Управителния съвет на Академията да е гласувал за тях. Ако това се беше случило, най-вероятно щяхме да сме чули и чели за тях.
Какво четем:
🔴 БОЛАТА – един от НАЙ-КРАСИВИТЕ заливи, не само в България...(ВИДЕО)🔴 Българин избран за най-добър волейболист в Англия
🔴 Кучето което чака 10 години починалия си стопанин
Източник: Площад Славейков