Лавандулата превзема Тракия и Добруджда след Розовата долина
Имахме изключително силна година за розите, с много високи добиви и отлично качество на цвета. На прага на синята жътва очакваме по-скоро да се опровергае вярването, че добрата реколта от розите вещае лоша за лавандулата. От няколко години България държи световното първенството в производството на лавандулово масло, а миналата година то достигна рекордните 240-250 тона. Това коментира Николина Узунова, изпълнителен директор на Българската национална асоциацията „Етерични масла, парфюмерия и козметика”.
Три са основните въпроси, които вълнуват ангажираните в това производство земеделски стопани и маслопроизводители. Първият е каква ще е реколтата. Вторият е каква ще е цената на лавандуловото масло, т. е. каква ще е печалбата.Третият е какви са тенденциите в отглеждането и пазарите на синьото злато.
И земеделските производители, и маслопроизводителите вече пресмятат какво количеството синьо злато ще тръгне към световните корпорации това лято. Картината е пъстра и трудно може да се сравнят две градини в една и съща местност, това важи още повече за различните региони. Насажденията са на различна възраст, с различни сортове, върху всякакъв тип почви и отглеждани с различно внимание и грижи, затова обобщенията са много рисковани. Оказа се, че непретенциозната лавандула, за която се смяташе, че толкова харесва бедните песъчливи почви, дава отлични добиви в плодородния чернозем в Добруджа, коментира Николина Узунова. Очакванията на земеделските стопани и на фермерите са за много добра реколта от синьото цвете. А след като към очакваните високи добиви се прибави реколтата от новите площи, които влизат в плододаване, то има много голяма вероятност миналогодишния рекорд от 250 тона лавандулово масло да бъде подобрен.
Каква ще е цената на лавандуловото масло, е другият най-важен въпрос, който вълнува страните в процеса – отглеждане на културата-добиване на маслото. Правило за лавандулата е да се коментира направо цената на маслото, а не на цвета. Рекордът на цената бе преди няколко години, когато достигна 250 евро за литър. От от тогава досега тя варира в много широки граници, но значително по-ниска от тази. Миналата година цената на маслото по време на синята кампания тръгна от 40-50 лева за килограм, през декември 2016 беше 100 лева, през -януари 2017 стигна до 125 лева за литър, обяснява Зара Клисурова, председател на Националания клонов съюз на производителите на етерично-маслени култури. Всичко зависи от пазара, уточнява тя и допълва, че има непродадени количества лавандулово масло от миналата година.
Приложението на лавандуловото масло се разшири много през последните години – то навлезе много силно в козметиката и парфюмерията, но също и във фармацията, ароматерапията, в хранителните добавки. Като суровина за различни продукти е необходимо масло с различни качества, от различни сортове лавандула, коментира Николина Узунова. Който купува, той поставя изискванията с какви качествата да бъде маслото, той диктува и цената, допълва тя. Българското лавандулово масло, както и розовото са най-добрите в света, категорична е Николина Узунова.
Франция, Германия , САЩ и Япония са страните, където се реализират най-големите количества българското розово масло, там са най-големите корпорации в парфюмерията, козметиката и фармацията, които имат нужда от тази суровина. Но пазарът вече е много разнообразен и извън тези корпорации има още много голям брой потребители на етерични масла по цял свят, твърди Узунова.
Възходът на лавандулата ще продължи и през следващите години, прогнозират експерти. В житниците Добруджа и Тракия продължават да сменят пшеницата със синьото цвете заради по-големите печалби, които то носи. В Розовата долина тази година ще разцъфтят още близо 1000 декара с тази култура. Бурното нарастване на площите продължава в цялата страната. По данни на агростатистиката през май 2016-та площите с лавандула в България са били 30 000 декара. В действителност те са много повече, но с точност никой не може да каже колко са, коментира Зара Клисурова. Още преди няколко години лавандулата излезе от обичайната си територия – Средна гора и Розовата долина от Казанлък до Клисура. Огромни сини градини се появяват в нетипични райони като Добрич, Разград, Ивайловград, Велико Търново, Родопите, Чирпанско. Има хиляди дребни производители, които засаждат ниви дори от 1 до 10 декара, а в някои случаи дори и собственици на по-големи масиви не регистрират площите в земеделските служби по различни причини, коментира Зара Клисурова. Но факт е също така, че макар и в Розовата долина да се увеличават насажденията с лавандула, това не е с такива темпове, както в останалите райони на страната. Районът стана център за производство на лавандулов разсад. От Христо Даново, Климент, Розино, Дъбене, както и от казанлъшките села, стотици милиони коренчета лавандулов разсад тръгват към различни краища на страната.
Какво четем:
🔴 Свищовска математичка спечели златен медал и златна купа на Международно математическо състезание🔴 Гробът на Кубрат - обединително място за българите по целия свят
🔴 Англичанин опита да се изгаври с възрастна баба на пазар в Пловдив, но дори не предположи какво ще му се случи...
Източник: Марица
Коментари
