Катето Евро за малко да я няма на този плаж
Катерина Евро и Георги Мамалев в кадър от “Оркестър без име”. Актрисата първоначално отказала ролята. Страхувала се, че гаджето ѝ Георги, в което била лудо влюбена, ще я зареже, докато 3 месеца снима филма. После с Георги седнали и размислили.
Виж още за това как беше морето някога:
1959 г.: на морето идват първите 130 западняци, повелята е: да им изпразним портфейлите
Морските ни курорти се раждат като във филма на Доньо Донев “Умно село”
Знаете ли, че световноизвестният днес курортен комплекс Слънчев бряг се ражда като в знаменития анимационен филм на Доньо Донев “Умно село”?
Да припомним историята на Доньо: в едно село плъзват змии. За да се отърват от тях, селяните пускат таралежи, които се разправят с влечугите, но самите те се превръщат в напаст.
Селяните докарват
лисици, които
изяждат таралежите, но хитрите лисани се превръщат в още по-голяма напаст - бастисват кокошките, фитките и патките.
Селяните довеждат ловци, които изпозастрелват лисиците, но самите се превръщат в най-голяма напаст - изяждат и изпиват всичко. Накрая селяните вдигат бента над селото и рукналата вода го отнася... на майната си.
Нашата приказка за морския туризъм в България може да започне с “умното село”, наречено Политбюро на ЦК на БКП.
Не знаем кой първи е родил идеята България да се превърне в страна на туризма, но “мъдрите пикетени жилетки” (по Илф и Петров) в Политбюро казват “Да!”.
Защото до 1953 г. сталинската повеля от Москва е:
“Където има туризъм,
има и шпионаж,
затова в социалистическите страни няма да се развивава международен туризъм!”
Но времето се променя и комунистите разбират, че шпионажът си е шпионаж, но на държавата й трябва западна валута.
Идеята е тя бъде печелена и от западни туристи, привлечени да почиват в райските морски кътчета на страната.
Има и версия, че при свое посещение в България Никита Хрушчов, сменил Сталин като ръководител на СССР, нарежда на Тодор Живков да строи големи курортни комплекси и чрез тях да печели всякакви западни пари. Живков, естествено, изпълнява заповедта.
Първата копка за първия голям туристически курорт е направена на 11 август 1956 г. за хотел “Лилия”.
Местността се нарича “Узункум” - Дълъг пясък, има славата на змиярник и е на 20 км северно от Варна. Курортът е кръстен Златни пясъци, каквото идея имат още братята Шкорпил през 1937 г.
Заедно със Златни пясъци се изгражда и курортът Дружба, днес Св. Константин и Елена.
Две години по-късно, на 30 юни 1958 г. излиза
специално постановление
№120 на Министерския
съвет
за развитие на морския туризъм и превръщане на България в модерна туристическа държава, привлекателна и за братските соцстрани, и за хората отвъд “желязната завеса”.
Решено е край красивия залив, приказните дюни и девствения плаж, разпрострял се северозападно от Несебър чак до с. Свети Влас, да се построи курортен комплекс.
Кръщават го Слънчев бряг. Брегът на слънцето. Географите наричали мястото “малката несебърска пустиня”. Там имало само два герана, от които черпели вода за Несебър.
Проектирането на курорта започва през 1957 г. от екип начело с архитект Никола Николов. Първата копка е направена на 1 септември 1958 г. към 16 часа. Мястото е обект №4 - бъдещият стол за хранене “Оазис”. Той е и първото заведение в курорта.
На събитието няма журналисти и телевизионни камери, никой не удря бутилка шампанско в бетонобъркачката (багер не е имало), никой не реже трикольорна лента. Работниците и техническите ръководители отварят шише с коняк и отпиват по глътка.
Територията след пясъците е обрасла с храсталаци или е силно заблатена и там се въдят змии, гущери, комари, водни костенурки и друга гад.
Пресушаването на блатата става по-лесно от битката със змиите. Разказват, че сред първостроителите има и лекарски екип. Докторите трябвало да оказват първа помощ на ухапаните, но никой не пострадал.
Някой предлага за унищожаването на змиите да бъдат докарани таралежи. Събират ежковци от цялата страна и ги докарват с камиони. Работниците слагат ръкавици и
стоварват бодливите
животинки едно по едно,
като силно чуплива стока
Те хукват из храстите и постепенно змиите изчезват.
На 1 юни 1959 г. е открит първият ресторант - “Нептун”. В началото на 60-те години в Слънчев бряг се появяват първите 30 хотела и 4 хижи с 2655 легла, 5 ресторанта с 4108 места. Хотелите са наречени “Калина”, “Глобус”, “Черноморец”, към който има розова градина, “Бургас” и други.
За първи чуждестранен гост на Слънчев бряг се смята словакът Франтишек Силвестър от Острава, която в 16 часа на 8 юни 1959 г. застава на рецепцията на хотел “Калина”. В края на първия сезон са отчетени 14 000 туристи, но от тях само около 130 са от капиталистическите страни.Може би и заради това с ускорено темпо се строят атракционни заведения и ресторанти - “Нептун”, бар “Русалка”, кафе “Бриз”, “Фрегатата”, “Бъчвата”... повелята е - по всякъкъв начин да изпразним портфейла на западния турист. И източния, разбира се.
През 1969 г. е построена знаменитата “Ханска шатра”, модерният за времето си бар-вариете, с атрактивни шоу програми. Зaeднo cъc cтpoeжa нa кoмплeкca върви и залесяването му.
За да се преборят с бедните стерилни пясъци и солената подпочвена вода, са донесени над 530 хил. куб. м плодородна пръст.
В средата на 80-те години в Слънчев бряг започват да отглеждат и палми. Когато от курорта обявяват намерението си, предизвикват много насмешки сред лесовъдите и озеленителите.
Един ден по телефона на инж. Мицов се обажда анонимен мъжки глас и пита дали вече да докара маймуните, защото
какви ще бъдат
тези палми
без маймуни по тях
Мицов му отговаря, че Слънчев бряг е почти на еднакви географски ширини със Сочи. А там отдавна растат палми.
За свой най-голям успех инж. Симеон Мицов смята пренасянето и аклиматизирането в курорта на пясъчната лилия, която е наричана царицата на пясъците. Лилията е донесена от резервата в Аркутино.
През 1969 г. хотелите в Слънчев бряг са 85. Тогава е отчетен и едномилионният турист. Съвсем “случайно” това е съветската гражданка Ирина Анисимова. Но е факт, че гражданите от “братския Съветски съюз” бяха най-многобройните летовници по Българското Черноморие.
Тогава курортът има над 100 хотела с категория 2 и 3 звезди и около 29 хил. легла. През 1996 г. в Слънчев бряг започва приватизация и “лисиците” масово купуват цели хотели или обособени части от курорта. Някои наемат даден обект и след време го купуват “по право” - без конкурс или търг.
Сдобилите се хотели и други обекти ги реновират или препродават. Някои събарят старите сгради и на тяхно място издигат хотелски комплекси и други бетонови мастодонти.
Така от пейзажа
на комплекса изчезват
дискотека “Златната ябълка”, хотелите “Беласица” и “Средна гора”, летният театър, на който се провеждаше знаменитият конкурс “Златният Орфей”, английската кръчма “Ред Лайън” и много други.И накрая дойдоха ловците. Част от “лисиците” бяха отгърмени, други приласкани. В жестоката битка за територии паднаха и някои от големите “ловци”. Бързо, но сигурно бетонът започна да превзема зеленинате и залесените територии в курорта.
Започнаха да строят хотели и замъци направо на дюните и дори върху пясъците на плажовете. А още през 1990 г. инж. Симеон Мицов ми каза, че ако загубим дюните на Слънчев бряг и Несебър, никога след това не можем да ги възстановим.
Днес силно презастроеният Слънчев бряг е най-големият ни морски курорт и най-известният в чужбина. На територията му има повече от 200 тризвездни, четиризвездни и петзвездни хотела с над 3000 легла.
На пълни обороти действат над 100 атракционни заведения. Тук е и най-големият воден парк на Балканския полуостров – “Аквапарк”.
Курортът е известен и със своя алкохолен туризъм, както и със славата на много
шумен. Неотдавна вицепремиерът Валери Симеонов обеща да въведе тишина...
Какво четем:
🔴 Българин в чужбина "Виновен е човека, който извършва престъплението.. Отивайте пред парламента "(ВИДЕО)🔴 Нито седмица без орехи
🔴 Аз един Бачо Киро съм, без страх от турчин комита съм
Източник: 24 часа