Асеновград поиска реална интеграция на ромите и спиране на купуването на гласове




Заради много силен език с политически призиви обаче имаше освирквания към ораторите, което създаде известно напрежение. Жена от Асеновград прочете пред събралите се около 500 души на това място текст на декларация, която ще бъде изпратена до властите. Тя съдържа 9 точки, които дефинират точно както обстановката в града, така и мерките, които трябва да се вземат. "Основното ни искане е за законност”, се казва в декларацията, с която беше поискано да бъде прекратен корпоративният вот при избори. И още - задължително справяне с липсата на интеграция на ромската общност, както и граждански контрол по събарянето на незаконни постройки в ромската махала на града. Беше поискано и увеличение на броя полицейските служители, с които да се осъществява реална борба срещу престъпността в районите "с компактно циганско население", както и да има реална борба срещу разрастването на цигански гета.

Иво Величков от Асеновград, който е един от участниците във всекидневните протести, сподели за БГНЕС, че Асеновград е известен открай време с толерантността си. Той припомни, че там живеят в мир българи, турци гърци, цигани и арменци. Инцидентът - сблъсъкът между децата спортисти и роми, който породи недоволството е само шапката на нещо, което се развива от години под благосклонния поглед на политиците, сподели Величков.
Днес (10 май) кметът на Асеновград Емил Караиванов ще организира кръгла маса, на която са поканени депутатите от Пловдивска област.
Иначе снощи на протеста в Асеновград се включиха около 2 000 души, предимно жители на града. "Сърце и душа за България" беше лозунгът, който се повтаряше най-често.


Какво четем:

🔴 Млади таланти от Шумен, Хисаря и Банкя с първи места на фестивал в Италия

🔴 Съборът в Рожен се завръща догодина

🔴 Орлин Горанов и Крисия Тодорова - Светът е за двама (2014)

Източник: Актуално



Коментари



горе