Деца влизат в килията на Дякона



Деца влизат в килията на Дякона. Те ще бъдат сред първите посетители на обновената и реставрирана килия - скривалище на Апостола на свободата Васил Левски в Мъглижкия манастир „Св. Николай Чудотворец. Навръх 18 юли, когато цяла България чества 180-годишнината от рождението на най-великия си син, светинята се бъде осветена от старозагорския митрополит Киприян и тържествено открита за посещения. Това съобщи кметът на Мъглиж Господин Господинов.

Апостола на свободата е отсядал в килията в Мъглижкия манастир при обиколките си в Казанлъшко и Старозагорско. Според някои източници монашеската стая е имала и вградено в стената скривалище. През него Дякона е можел да напусне светата обител, в случай че възникне опасност.

Реставрацията и възстановяването на килията е по инициатива на местното културно сдружение „Творецъ", което е събрало средства за това чрез благотворителни изложби и разпродажби на картини и е ангажирало строители за ремонта.

Обителта на Апостола ще бъде и своебразен мини-музей, в който ще бъдат изложени фотоси и вещи, свързани с връзките на Левски с дейци на революционните комитети от Старозагорско.

На 180-годишнината от рождението на Левски е посветен и 6-ия международен пленер в подбалканското градче под мотото „Времето е в нас и ние сме във времето..." Художници от България, Русия, Ръмъния, Сърбия и Унгария вече десетина дни търсят непреходните идеали и послания на Апостола към съвременниците. Изложбата от техните творби ще бъде открита в двора на Мъглижкият манастир също на 18 юли.

„Заветите на Апостола" пък се нарича музейно-образователната програма на регионалния исторически музей в Стара Загора, която повече от месец върви при огромен интерес в Хилендарския метох. Повод е 180-годишнината от рождението на Васил Левски. „Най-любопитни са по-малките, които с отворени очи поглъщат всяка дума за Апостола и престоя му в нашия град", разказват уредниците в музея. Освен историческа беседа посещението на децата включва и занимателни кръстословици и игрословици, свързани с живота и делота на Левски.

Както е известно младият Васил Кунчев заедно с вуйчо си хаджи Василий, негов настойник след смъртта на баща му, престояват цели 3 години в тогавашната Ески Заара. Двамата живеят в Хилендарския метох, който днес е най-святото място за поклонение пред паметта на Апостола. Любознателният Васил е записан да учи в първото светско школо в града - Светиниколското петокласно училище. Според съвременници той е бил много прилежен ученик, помагал и на другарите си. Пеел и в църковния хор и получавал похвали като даровит певец. Вероятно под влияние на вуйчо си бъдещия дякон Игнатиий се записал и в свещенически курс, ръководен от създателя на школото, даскал Атанас Иванов. Затова колко сериозни са били заниманията му в този курс по богословие говори един многозначителен факт. Първият оригинален документ на Васил Левски, който се съхранява и до днес в Националната библиотека „Кирил и Методий", е един трактат по богословие - „Обличително богословие, Въ/в/едение на обличителното богословие".

„Тук синът на Гина Кунчева получава първата душевна луча за правда и свобода". Така един от първите биографи на Васил Левски, Стоян Заимов, определя значението на тригодишния престой /1856-1558 г./ на бъдещия Апостол на свободата в Стара Загора.


Четете още:

🔴 Баба чукна 103 години със зеленчукова диета

🔴 Вадим по 150 килограма сафрид от морето

🔴 Лили Иванова тръгва на турне из Европа





Източник: Стандарт





Коментари

горе