Бачковският манастир.
Беше топла августовска утрин в планината. Тъкмо слънцето започна да напича и
да напомня за своята мощ, когато ние се отправихме на поредния си поход… този
път към светата обител – Бачковският манастир. Стегнахме раниците, заредихме фотообективите и потеглихме от
Пристихнахме преди 9 сутринта, и вече беше пълно с хора, дошли не само от всички краища на страната, но и от чужбина. Паркирахме на платения паркинг, но много от хората бяха оставили автомобилите си на пътя – колоната започваше много преди манастира и на практика към обяд ще е доста трудно да се намери място за паркиране.
По пътя към самия манастир ни посрещна цяла улица, пълна с щандове, на които се продаваха всевъзможни стоки – различни видове локум, билки и сладка, керамични изделия, плетива и много други нетипични неща, които човек все по-рядко може да срещне в магазина, и то с такова качество. Е, и ние не пропуснахме да си вземем нещо за спомен. До манастира стигнахме за около 10-на минути, спирайки се почти на всяка сергия.
Трябва да знаете, че вътре снимането е строго забранено, а на входа ни посрещна
и един дълъг списък с правила преди да влезем в светата Божия обител. Манастирският
комплекс е сред най-старите в страната като се нарежда на второ място след най-големия
–
Манастирът е и сред най – старите на Балканския полуостров като е осъществявал взаимодействието на три култури – византийска, старогрузинска и българска. Запазените в него уникални архитектурни и художествени паметници са ценни за цялата православна култура. Манастирът е живописно ограден от хълмовете на Родопите, което заедно с внушителния му размер и богатата му история, го прави един от най-посещаваните в България.
Малко повече за историята на манастира…
Основан е през 1083 г. от грузинеца Григорий Бакуриани – велик доместик на западните войски на на император Алексий I Комнин. Манастирът се развива първоначално на грузинското монашество. В края на XI в. в него се оформя книжовна школа, известна като Петрицонска – название, произхождащо от първоначалното име на намиращата се в близост крепост Петрич. Преводаческата дейност на работещите в манастира книжовници подпомага осъществяването на връзките на средновековна Грузия с Византия. В манастира е запазена икона от 1311г., подарена от грузинците Атанасий и Окропир.
През далечната 1344 г. Станимашка област заедно с манастира е отстъпена на цар Иван – Александър от византийската императрица Анна Савойска срещу обещание за помощ в борбата против Йоан Кантакузин. В следващите близо двайсет години културният живот в манастира процъфтява, благодарение на покровителството на цар Иван – Александър, който оставя богати дарения. Интересен факт е, че по негово време са зазидани отворените аркади на горния и долния етаж на манастирската костница. Негова е и поръчката на стенописите в новообразуваните ниши: портрет на Иван- Александър, на неговия патрон св. Йоан Богослов, на св.св. Константин и Елена, а на долния етаж портрети на по-старите ктитори – грузинци.
През 1393 г., когато Търново пада, патриарх Евтимий е прогонен в „Стенимах“- предполага се, че става въпрос за Бачковския манастир . Той продължава своята книжовна дейност до смърта си през 1404 г. Погребан е в “църквата на Петриотиса“, отъждествявана с тази на манастира. Доста учени не приемат, че намереният гроб през 1905 г. под църквата „Св. Архангели“ е негов. Тук почиват останките и на екзарх Стефан и патриарх Кирил Български.
Така манастирският комплекс се превръща в единственото съхранено упокойно място на българските църковни предводители, като по този начин се обозначава приемствеността в българската духовна йерархия.
В края на 18 век Бачковският манастир вече е ставропигия на Цариградската патриаршия.
През 40-те години на 20 в. в Бачково е евакуирана Пловдивската семинария, като след опустошителен пожар през 1947 г. е унищожена богатата семинарска библиотека.
Манастирските сгради образуват два правоъгълни двора – северен (по-ранен) и южен, добавен през 30 – те години на XIX в. На два пъти сданията са били разрушавани от пожар. В центъра на комплекса красив шадраван посреща посетителите. Освен основната църква „ Успение на Пресвета Богоридица“ манастирският комплекс включва още храмовете „Св. Архангели“ и „Св. Никола“, както и килийната църква „Вси светии “.
Главната манастирска черква е построена през 1604г. върху основите на някогашната Бакурианова църква. В нея се намира и прочутата икона на Богородица Влахернска, обкована със сребро и смятана от миряните за чудотворна.
След като я посетите, не забравяйте да разгледате и долепеният до нея храм „Св. Архангели“. Двуетажната църква е посветена на предводителите на небесното войнство Михаил и Гавраил. Според прението тя е издигната от Алексий I Комнин, но според археолозите тя е строена преди XIII в. и най-вероятно обновена при цар Иван – Александър.
В южната част на двора се издига църквата „Св. Никола“, която впечатлява със стенописите си от 1840 г., дело на Захари Зограф. Построена е между 1834г и 1837г.
Интерес за нас бе да разгледаме старата, неизползвана сега трапезария, която се намира на приземня етаж в южното крило на манастрира. Формата на помещението е правоъгълно, с полуцилиндричен свод и оформена абсида, в която е бил трона на игумена. Запазена е мраморна маса с пейки, които са използвали монасите за да се хранят в продължение на повече от два века. За датата на построяване на трапезарията се разбира от един изчезнал днес надпис, според който това се е случило през 1623 г. Цялото пространство на трапезарията е изрисувано със сцени от историята на християнската църква, съпоставими само с най-хубавите светогорски образци. През 19 в. е изрисувана външната стена на трапезарията от Алекси Атанасов, като в образите, които създава се разгръща цялата панорама на Бачковския манастир и околността му. Тя включва и образите на главните ктитори и обновители през годините на манастира (Григорий Бакуриани, Алексий I Комнин, Бакуриановия брат Абазий, Гавриил и сина му Георги) и изобразява ежегодното църковно шествие, на което можем да присъстваме и в наши дни, с чудотоврната икона на светли понеделник (след Великден). Това е най-голямата панорамна художествена композиция в България, която може да бъде видяна именно тук, в Бачковския манастир.
Следващата „спирка“ по маршрута от манастира бе Костницата, която представлява двуетажна гробищна църква, намираща се на около 300 м. източно от основните сгради на манастира. Реставрацията на храма и неговите стенописи е осъществена благодарение на кипърската фондация „ Левендис“ през 2000 г. На първия етаж е оформено костохранилище (гробница), а в горния – храм.
Манастирът разполага и със собствен музей, в който могат да бъдат видяни ценни икони, стари богослужебни книги, както и различни образци на църковното изкуство от различни епохи.
Естествено, след като разгледахме всичко не пропуснахме и да се сдобием с печат на БТС, тъй като Бачковският манастир е един от 100-те Национални туристически обекта. Както разказах по-горе манастирският комплекс и околността са се превърнали в развит туристически обект с множество, сергии и заведения, ограждащи пешеходната алея до манастира. Тук може да намерите буквално всичко, което расте или се произвежда в Родопите— редки билки, домашни сладка от диви плодове, различни млечни продукти, родопски одеяла и други.
След като разгледахме светата обител, продължихме своята разходка към резерват „Червената стена“. Това е най-големият биосферен резерват в Родопите. През 1977 г. е включен в списъка на биосферните резервати по програмата на Юнеско „Човекът и биосферата”. Обхваща обширни територии по долината на река Чепеларска и живописните склонове Добростан- карстов масив в Западни Родопи.
До резервата се стига по пътека, която тръгва от манастира. По пътя на всеки 500 метра е изградена чешма, така,че дори и да не сте си взели вода със сигурност няма да останете жадни. По нагоре стигнахме до полянка, на която много хора бяха разпънали одеяла и си правеха пикник. Около 200 м. по-нагоре пред нас се откри чуден водопад – Бачковския, чиито води падаха от 10-15 м. височина.
Малко по-нагоре започна и самият резерват. Основната цел на резервата е опазването на разнообразните растителни видове. Резерватът обхваща местообитанията и на голям брой животински видове, сред които – мечка, вълк, лицица, заек, сърна, различни видове пернати, земноводни и много други. Всички ние знаем за съществуването на „Червената книга на България“, но знаете ли колко вида растения, обитаващи този резерват са включени в нея- цели 38 вида, 33 от категорията „редки екземпляри“, а 5 от категорията „ застрашени “.
Наши приятели са обхождали целия резерват, но според тях за целта е необходимо да се пренощува някъде. Ние не разполагахме с такова време и затова стигнахме само до Аязмото – малък параклис, сгушен сред ценни растителни видове, както и до т.нар. „Пещера“ – малка стаичка, до която се стига по стълби, която представлява своеобразна ниша в скалата. Там в специална книга срещу малък иконостас човек може да напише послание – свое желание , мечта. Както може да се досетите, и ние оставихме своя отпечатък върху тази книга.
Определено нахранихме не само душата и очите си, но и всички сетива. Когато погледнахме
часовниците си беше станало следобед. Така след един приятно прекаран ден ни остана да се приберем по обратния път
към хотел Екстрийм, Пампорово и да се подготвим за следващата дестинация от нашия план. Съветваме ви, ако
разполагате с повече време, непременно да се отбиете и до
Всеки път, когато сме в Родопите се чувстваме някак като у дома си… Гостоприемството и спокойствието на Родопите е несравнимо. Когато си там, сякаш
около теб има изградена броня срещу лошите мисли. Чувстваш се пречистен, зареден… чувстваш се себе си.
Съветваме ви да посетите Бачковския манастир на път към
И отново задължителната информация сбита и подредена за ваше улеснение:
Разстояние от Хотел Екстрийм до Бачковският манастир: 55.7 км
Време за пропътуване с кола: около 1 час
GPS координати: 41.942158, 24.849405
Входна такса:
Вход в манастирския комплекс: 1 лв.
Вход в старата трапезария – 6 лв.
Вход в музея – 3 лв.
Комбинирано посещение на музей и трапезарията – 8 лв.
Вход в костницата – 6 лв.
Беседи (български, английски, френски и руски език) – 10 лв.
Работно време: 8:00-17:00
Какво четем:
🔴 Историческият мегапарк край Варна - с езеро и тракийски гозби (Снимки и Видео)🔴 Кръстова гора - всичко, което трябва да знаете за манастира.
🔴 Най-красивите летни имена черпят днес, почитаме боголюбив старец, неговите ученици и една светица
Източник: hotel-extreme