Васил Левски дарител на БАН



22 франка заделя от залъка си Апостола за просвета

В мазето на нашето минало има един забравен документ. Свидетелство, че Васил Левски е дарител на Българското книжовно дружество, сега Българска академия на науките. 

Този факт доизгражда портрета на Апостола на свободата. Мислел е и за просветата на ония, които един ден ще бъдат свободни.

Дружеството е основано през 1869 г. в Браила. На 26 септември неколцина книжовни люде се събират в дома на Варвара Хадживелева. Следващите дни е приет устав и е избрано ръководство с председател Марин Дринов. Негови помошници са Васил Д. Стоянов и Васил Друмев.
Избрано е и петчленно настоятелство по финансовите дела. Задачата му е да събира средства, които по онова време се наричат "спомоществования".

Същата година Левски прави

две обиколки на България

Връща се Букурещ през август и в късната есен заедно с Любен Каравелов полага основите на БРЦК. Преди това Каравелов участва в учредяването на книжовното дружество.

Той казва на Левски, че родолюбивата организация се нуждае от пари. Апостола знае, че има излишни. Спестил ги е по друмищата на империята. Неговото тефтерче е пример как се води счетоводство в името на отечеството.
За яйца, маслини, шекер, боза и ябълки прилежно са посочени харчовете. Вълната за чорапи и две ризи също влизат в сметката. Плюс две копчета за ризите. "В Плевен изпроводяк, кафе и други дребни", е голямо разточителство. "Салеп пих, почерпих и къщните хора", признава друга своя щедрост Дякона.

Днес, като се изгубят 50 милиона

по някоя магистрала,

никой не ги търси. Васил Левски обаче отбелязва в тефтерчето: "У Христюви в Дръстене изгубих една жълтица вечерта; на другия ден питах намерена ли е, казаха, че не я намерили."

Апостола тегли чертата, под която се вижда, че е икономисал 22 френски франка и 70 влашки бана. Внася ги в касата на Българското книжовно дружество. В разписката от 3 януари 1870 г. името му или е сбъркано, или нарочно променено. Записан е като В. Д. Левски, вместо правилното В. И. Левски.

През 1858 г. в Белград излизат "Писма за службата Божия в православната църква". Сред спомоществователите е и Васил Иванов от Карлово. Тогава той е дякон под името Игнатий. Сега е революционер, искал е да опази семейството си от гоненията на поробителя.

Колко са 22 франка

и 70 бана

След Кримската война от 1853-1856 г. в Румъния циркулират две валути. Френският франк и домашната лея. Леята е съвкупност от 100 бана, както нашият лев от 100 стотинки.

В Османската империя най-масови са грошът и лирата. Васил Левски купува револвер за 210 и шишане за 200 гроша. Книгите през Възраждането са скъпи. През 1876 г. Георги Обретенов от Гюргево пише на сестра си Петрана в Русе: "Ще ги продавате 4.20 гр. до 5 гроша. Потрудете се да ги разправите по-скоро."
Става дума за знаменитите "Песни и стихотворения от Ботйова и Стамболова".
От 1870 г. Българското книжовно дружество започва да издава свое "Периодическо списание". В първата книжка е поместен списък на дарителите.

165 спомоществователи

са дали своята лепта на ползу роду. Най-щедър с 47750 франка е Николай Миронович Тошков. Едър търговец в Одеса, той е сред големите наши благодетели. Подпомага материално мнозина революционери, между които и Христо Ботев. Във връзка е с Васил Левски и финансира Вътрешната революционна организация.
Самият Левски е вписан като дарител от Букурещ. Помощи са пристигнали още от Галац, Гюргево, Кишинев, Болград и Кралево. Чак от Виена бъдещият политик Григор Начович е пратил 67 франка.

В списъка има шест госпожи и госпожици. Тук е Екатерина Василева, една от първите изпълнителки на женски роли в трупата на Добри Войников. Тя е и сред първите наши поетеси.

Калните петна,

лепнати на Апостола

Те са в кореспонденция между Найден Геров и Христо Георгиев. Първият е руски вицеконсул в Пловдив, вторият е милионер в Букурещ. С дата 30 май 1869 г. Геров пише на Георгиев:

"Преди 6-7 дни заминал от тука Дяконът, и както тука, така и насъде, отдето е минал, е показвал прокламация една на българский език за българите с печат от "Привременно Българско Правителство", а друга на турский език за турците; но и от двете е имал само по една, та ги е показвал, а не оставял от тях нийде. Аз ги видвах. Турската не можах да прочета, а българската не чини, празна работа, и ме е страх да не се излъжат някои простодушни да се поведат, та и тии да теглят и на други беля да докарат."

"И друго едно шюпе (съмнение) ми дава това нещо - добавя дипломатът. - Дяконът, дето ходи, все иска да му дават и пари за харашлък, та да не би да лъже хората само да зима пари!"

Христо Георгиев

отговаря на Найден Геров:

"Прокламациите, що сте видели у Дякона, тия се типариха (печатаха) тука от Райнова и Касабова, и се придадоха сичките на Дякона, за да ги раздаде. Дяконът е онзи, дето прави лъжливите писма на Райнова, за да се рекомендува, че е добър шпионин, какъвто Райнов, такъв е и Дяконът, и двамата за пари и баща си продават."
Васил Левски, който е водил сметка за всеки грош, който е залъгвал глада с маслини и ябълки, за да пести народните средства, е обвинен, че "за пари и баща си продава". От човек, който не си знае милионите!

Благодарение на родолюбци като Апостола, Българското книжовно дружество оцелява. След Освобождението се мести в София, а от 1911 г. вече е Българска академия на науките.

Документи за последните дни на Апостола.

Докаран е в София окован в покрита каруца

Браила пред 19 век.

В архива на Найден Геров се съхраняват изключително ценни документи за последните дни на Васил Левски. Това са писма на софиянката Йорданка Филаретова, адресирани до руското вицеконсулство в Пловдив. Наричали я Госпожата, защото е една от най-еманципираните българки на своето време.

Йорданка Филаретова

На 24 декември 1872 г. тя пише: "От преминалата седмица се раздаде слух, че дошло с телеграфа известие до тукашното началство, какво някой си Дякон на име Асланоглу, който бил според названията на Сърплий Димитра глава на тази работа и местопребиванието му било около Пловдивското окружие, бил се хванал от турското правителство около Русе, и го карали в града ни на съд, следователно става близо 10-тина дена откак се е раздал този слух и още нищо няма да се види, но както и да е, аз любопитствувам да зная какъв ли ще да е този човек, комуто името толкова гърми, както и дали е хванат навярно."

Следващото писмо на Госпожата е с дата 30 декември 1872 г.: "Друго по-ново от тези работи не зная, освен че от 3-4 дена насам се очекува в града ни Дякона (Левски), който казват, че бил уловен от турското правителство на Хърсово, като се качувал на парахода да премине на отсрещната страна, още завчера слушах, че отишли от тука заптиета да го пресрещнат, но до този час още не са го докарали. Някои казват още, че като наближи града щели да му излезнат с музиката да го посрещнат, но това не ще да е дотам вероятно, защото са все повече сокачни (по сокаците) приказки."
Накрая е най-ценната информация: "В този час, като свърших писмото си, научих се, че докарали Левски в един шеркет (покрита каруца), обкован в железа и придружен от няколко заптиета."

Поместваме пълния текст на писмото от 13 януари 1873 г. То е адресирано до Николай Чалики, преводач в консулството и роднина на Филаретова. Документът уточнява важни подробности. Правописът и пунктуацията са осъвременени. Архаичните думи са обяснени в скоби.

***

София, 1873 януар. 13-ий.

Почтений ми сродниче
Г-не Н. В. Чалики!

Писмото Ви от 5 того навреме приех и с благодарение проумях съдържанието му.
Днес имам да Ви съобщя и други някои новости из града ни и кои верувам, че щат Ви бъдат доста любопитни.

След толкова си чалъчисувание (помайване) от страна на т. правителство едвам най-сетне сполучили да уловят и същия Левски, когото незабавно и доведоха у града ни през нощ, наедно с други още двамина, кои положително не зная какви са и где са уловени. Не зная дали ви е известно как е уловен този Левски, но нека ви кажа, доколкото съм чула, че той се е доста борил, като е убил и ранил няколко заптиета и най-сетне, като сполучили да ранят и него на дясната страна у главата, тогава му се замаяло свес и паднал полумъртъв в ръцете на неприятелите си, но за раните му, както слушам, не ще да са дотолкози опасни, следователно той бе изваждан до завчера само няколко пъти на истинтак (разпит) пред комисията и отговорите му са били тези, доколкото съм могла да се науча, горе-долу: Той отказвал съвършено да е имал познанство с Димитра Общий, който се сякак мъчил да го укашка (злепостави), и казал, че този човек е лош и просто хайдутин, който злоупотребил името на комитета, и като преминал по тези страни, сполучил да измами невинната си дружина на такива противосъвестни и противо царя работи.

А за себе си казал, че той е същият (Левски) и е слуга на комитета, който от 10 год. време ходил според заповедите на господарите си, тогава те го попитали кои са тези негови господари и где се намират, той им отговорил, че те били у Влашко, но не ги познавал, защото сякога, когато се бил явявал пред тях, за да му предадат заповедите си, лицата им били покрити с маски.

А също и за по тези страни казал, че съвършено не познавал никого освен едного от Ловеч, но и той бил побягнал.

Заради комитета казал така, че неговата цел не била противо тур. народ, нито противо царя, а против чиновниците му, които не изпълнявали точно царските заповеди, и щели да работят дотогава, докогато намерят сгодно време да се явят пред царя и да му съобщят всичките злоупотребления в държава му, с една реч искат изпълнението на Хатихумаюна.*

На 10 того у сряда 2 часа преди съмнувание обесиха Димитра Общий накрай града, дето го и заровиха часа на 7 през същия ден. Съдържанието на книгата, що е била прикачена на него като е висял, е било горе-долу това: Този на име Димитрия Янялия, който преминал по тези страни да повдига българите на бунтовство и сполучил да измами неколцина горки глупави, на кои предводителствувал да нападнат и разграбят царската хазна. Този същият е и убийцата на дякона у Орхание, и други такива.

За другите запрени казват, че сега у понеделник щели да тръгнат за Цариград, а от там щели да ги разпръснат из по разпределените им места на заточение. А с Левски какво ли щат сторят, не се знае, той не е запрян при другите виновници у конака, но държат го у къшлата (казармата) под каракол (охрана) от доста аскер.
При тези моля Ви принесете най-искрените ми поздравления до г-жа майка Ви, г-жа сестра Ви Мариола, г-жа Марийка Герова, както и г-на Герова; се така приемете поздравление и от страна на майка ми, както и най-учтиво ръкоцелувание от сина ми Владимира, който слава Богу е добре до този час и учи се у дома на според силата си. Относително заради неговото по-високо образование има да попросим и Вашето добро мнение, както и мнението на г-на Герова, но ще оставя за други път, защото днес писмото ми стана твърде дълго.

Ваша сродница и почитателка
Йорд. Филаретова.


Какво четем:

🔴 Това може да се случи само у Северозапада, баце

🔴 Селяния до шия! Бай Ганьо на плаж в Керамоти /СНИМКИ и ВИДЕО/

🔴 През 2001 година кантонер намира и връща 3 милиона лева

Източник: 24 часа



Коментари



горе